سخنگوی دولت با اشاره به پیگیری موضوع حصر:
 
رسانه‌ای‌نکردن به معنی فراموشی نیست
 

 

«رسانه‌ای‌نکردن پیگیری یک موضوع، به معنی فراموشی یک مطالبه عمومی نیست»؛ قسمتی است از پاسخ «محمدباقر نوبخت»، سخنگوی دولت درباره اینکه گفته می‌شود رئیس‌جمهوری موضوع رفع حصر و زندانیان سیاسی را به فراموشی سپرده است. 
نوبخت که در نشست هفتگی با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «درباره یک موضوع رسانه‌ای‌کردن آن، لزوما به‌ معنی اقدام مؤثر انجام‌دادن نیست و همین‌طور رسانه‌ای‌نکردن، دلیل فراموشی یک مطالبه و خواست اجتماعی به‌طور عام نیست». او افزود: «اگر دولت در این نوع مسائل که می‌تواند اقدامی انجام دهد و در حال انجام هم هست، آن را رسانه‌ای کند، در پاره‌ای از موارد مفید نیست و مسئله را حل نمی‌کند». سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه در ادامه به ارائه مثالی پرداخت: «ممکن است حتی مانند یک موضوع كه بین سازمان برنامه و بانک مرکزی می‌شود حلش کرد، من نامه‌ای بدهم و رسانه‌ای کنم که اثر مفید نخواهد داشت». او در ادامه گفت: «دولت و شخص رئیس‌جمهوری به همه مأموریت‌های خود پایبند است و خیلی با تدبر و تعقل برای اجرائی‌شدن آنها تلاش مي‌كنند؛ حالا بعضی‌ها ممکن است زودتر جواب بدهد و بعضی‌ها هم بنا به شرایطی که وجود دارد و شما هم مطلع هستید، دشوارتر باشد». او در پاسخ به این سؤال که بنابراین آقای روحانی مسئله رفع حصر را پیگیری می‌کنند، گفت: «ایشان همه‌چیز را پیگیری می‌کنند». 
گزارشی از واگذاری‌های شهرداری به هیأت دولت نرسیده
نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه وزیر کشور اعلام کرده قرار است گزارشی از واگذاری املاک شهرداری در هیأت دولت مطرح شود، گفت: «هنوز چیزی در این زمینه در هیأت دولت مطرح نشده است». 
امیدواریم مخاطبان سیاست‌های ابلاغی، از فرامین رهبری اطاعت کنند
او درباره ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات به سران قوا و اینکه دولت در این زمینه چه اقدامی را برای دخالت‌نكردن نیروهای مسلح در انتخابات که یکی از بندهای این سیاست‌هاست، انجام می‌دهد، گفت: «ما در حال بررسی این سیاست‌ها هستیم و هر آنچه را برای ایجاد دقیق سیاست‌ها لازم باشد به‌صورت لایحه تهیه و تقدیم مجلس می‌کنیم». 
سخنگوی دولت گفت: «در این سیاست‌های کلی مطرح شده که نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه نباید در انتخابات دخالت کنند که در وصیت‌نامه امام (ره) نیز به این مسئله اشاره شده است؛ بنابراين امیدواریم همه عزیزانی که مخاطب این سیاست‌ها و وصیت‌نامه هستند، براساس آن و اطلاعات از فرامین رهبری عمل کنند، شما هم هرجا دیدید دولت به این سیاست‌ها عمل نکرد، تذکر دهید».  او در توضیح سیاست‌های کلی انتخابات و ارائه لایحه دولت، گفت: «این سیاست‌ها به سران سه قوه ابلاغ شد و در حال بررسی هستیم و لایحه را به‌سرعت تقدیم مجلس می‌کنیم تا بتوانیم از مزایای این سیاست در انتخابات اخیر بهره‌مند شویم». 
آمریکا به‌تنهایی نمی‌تواند از طرف همه کشور‌ها تصمیم بگیرد
نوبخت در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درباره همکاری بانکی ایران با بانک‌های بین‌المللی و شروطی که گفته می‌شود در این زمینه آمریکا گذاشته و اینکه دستاورد دولت در پسابرجام چه بوده است، گفت: «در مسئله برجام طرفین تعهداتی دادند که باید انجام دهند. در زمینه تحریم‌ها تصریح کرد تحریم‌ها باید لغو شود و نمی‌توانند به بهانه دیگری آن را احیا کنند».  او گفت: «هر موضوع و موردی که در برجام توافق شده، تعهداتی است که طرفین به یکدیگر داده‌اند؛ بنابراين باید به سرانجام برسد و آنها نمی‌توانند بهانه‌های دیگر از جمله حقوق‌ بشر یا موضوعات منطقه‌ای را در آن دخالت دهند». سخنگوی دولت تأکید کرد: «قطعا دولت هرجا احساس کند، کُندی از سوی طرف مقابل صورت می‌گیرد، آن را بیان خواهد کرد و اقدام‌به‌مثل انجام خواهد داد».  نوبخت درباره مراودات بانکی نیز گفت: «اتفاقا در جهت مسائل بانکی گام‌های مثبت و رو‌به‌جلویی برداشته شد که سفر وزیر اقتصاد نیز در همین چارچوب بود؛ ایشان در این سفر دیدارهایی با رئیس صندوق بین‌المللی پول داشتند که در این جلسات تأکید شد آمریکا به‌تنهایی نمی‌تواند برای شش کشور مذاکره‌کننده تصمیم بگیرد». 
سربازان ما در موصل نیستند؛ فقط کمک مستشاری
او در ادامه نشست خود در پاسخ به سؤال دیگری درباره حضور سربازان ایرانی در عملیات موصل و اینکه آیا ایران در این زمینه نیروهایی را به عراق اعزام کرده است، گفت: «موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای همسایه و به‌ويژه عراق کاملا مشخص است و به‌طور صریح و شفاف از سوی مسئولان رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و چیز پنهانی در این زمینه وجود ندارد». سخنگوی دولت گفت: «ما نیز مانند سایر کشورهای اسلامی از جمله عراق منتظریم و این مسائل و رویارویی‌ها را دنبال می‌کنیم و امیدواریم به نتایج خوبی برسد، زیرا حذف تروریسم می‌تواند برای همه کشورها مفید باشد». نوبخت گفت: «سیاست جمهوری اسلامی ایران در این زمینه قبلا به‌طور شفاف دنبال شده و ما همان سیاست را دنبال می‌کنیم». او درباره اینکه آیا ایران به موصل نیروی نظامی فرستاده است، گفت: «قطعا شما می‌دانید چه کسانی در جریان این عملیات شرکت دارند، قطعا سربازان ما آنجا نیستند؛ اما بحث‌های مستشاری جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد که این مسئله در قانون اساسی ما وجود دارد و بر این اساس کمک‌هایی داده مي‌شود». او در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه گفته می‌شود جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی سه هفته است، تشکیل نشده، گفت: «به‌دليل تعطیلات مذهبی این جلسات را نداشتیم. هفته قبل از آن هم رئیس‌جمهور به قزوین سفر كرده بودند، این‌طور نیست که بگوییم اگر یک هفته جلسه باشد، اقتصاد مقاوم‌تر می‌شود و اگر نباشد اقتصاد شل می‌شود». 
مردم به زیرکی همه‌چیز را مشاهده می‌کنند
سخنگوی دولت در پاسخ به انتقاد از اطلاع‌رسانی دولت گفت: «این یک دلسوزی صمیمانه است، انتظار این است دولت فعال‌تر کارهای خود را اطلاع‌رسانی کند. افراد منصف که ببینند عده‌ای در حال مخدوش‌کردن خدمات دولت هستند انتظار بیشتری از دولت دارند، شاید باید در این زمینه فعال‌تر عمل کنیم. گاهی ابهامی وجود دارد و باید پاسخ آن را بدهیم، وگرنه به یک باور و اعتقاد تبدیل می‌شود. این انتظار طبیعی و درست است به‌ویژه وقتی هجمه‌ها غیرمنصفانه می‌شود؛ اما دولت نمی‌خواهد خود را درگیر چالش و حاشیه کند. مردم به زیرکی همه‌چیز را مشاهده می‌کنند. فکر می‌کنیم اگر از فرصت برای خدمت‌رسانی استفاده کنیم، نتیجه بهتری دارد تا اینکه وقت خود را به پاسخ‌دادن به هجمه‌ها اختصاص دهیم». 
تصمیم‌های دولت باید روبه‌جلو باشد نه برای ایجاد مشکل جدید
نوبخت در پاسخ به این سؤال که «گفته شده استاندار اصفهان به اصرار آیت‌الله مظاهری ابقا شده و در دیدار آقای نهاوندیان با آقای مظاهری، ایشان اجازه ندادند دولت استاندار را عوض کند، این در حالی است که نیروهای حامی دولت و اصلاح‌طلبان انتقاد بسیاری به عملکرد استاندار دارند» گفت: «در این زمينه مسموعات وجود دارد؛ وزارت کشور ضوابطی دارد و براساس ملاحظات کار می‌کند، هر تغییری باید گام رو‌به‌جلو باشد، هرجا حس کنیم تصمیم در راستای نفع ملی است نه ایجاد مشکل جدید، اقدام می‌کنیم و در این زمینه عقب‌نشینی وجود ندارد». 


 
http://sharghdaily.ir/?News_Id=105558