تأكيد رئيس‌جمهوري بر اجراي قانون
 
آزادی مردم محدود نمی‌شود الا با قانون
 
روحاني: یکی می‌خواهد مردم را مخفیانه کنترل کند، یکی آشکار
 

«هرکس صبح بیدار می‌شود یک مقررات و یک چارچوب؛ این یکی می‌خواهد مردم را مخفیانه کنترل کند، آن یکی می‌خواهد مردم را به صورت آشکار کنترل کند؛ مگر حق داریم؟»؛ گوینده این جملات «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری، است و محل گفته‌شدن هم، جلسه هیأت دولت در روز چهارشنبه. 
شاید بتوان این جملات را جدی‌ترین انتقاد به طرح امنیت اخلاقی دانست؛ طرحی که از هفته پیش به صورت پیدا و پنهان در حال اجراست؛ اشاره «روحانی» به «کنترل مخفیانه مردم»، کنایه‌ای به طرح گشت‌های اخلاقی نامحسوس است که اجرای آن واکنش‌های زیادی در پی داشت. هفته پیش بود که یکی، دو روز پس از آغاز طرح امنیت اخلاقی در تهران، سردار «ساجدی‌نیا»، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، از آغاز به کار «هفت‌هزار» نیروی «نامحسوس» گشت امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داد؛ نیروهایی که در مراسم آغازبه‌کارشان، یونیفرم «ناجا» به تن نداشتند و لباس‌هایشان «شخصی» بود. درحالی‌که استانداری تهران می‌گوید در مورد این طرح هماهنگی با دولت انجام نشده است. درهمین‌حال ائمه جمعه تهران و مشهد هم در خطبه‌های نماز جمعه از این طرح حمایت کرده‌اند؛ دراین‌بین آیت‌الله «علم‌الهدی»، امام‌جمعه مشهد، انتقادات تندی هم نسبت به منتقدان این طرح کرده است و گفته که «نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، در عرصه فرهنگ و اقتصاد جامعه ضربه می‌زنید، به این وسیله می‌خواهید خلأ مدیریتی خودتان را پر کنید». 
فقط قانون
اما رئیس‌جمهوری که در هیأت دولت در مورد آزادی مردم صحبت می‌کرد، سخنان خود را این‌گونه ادامه داد: «آزادی مردم محدود نمی‌شود الا با قانون؛ هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند آزادی مردم را محدود کند؛ نه دولت می‌تواند و نه قوه‌قضائیه؛ فقط قانون». او افزود: «اگر مراحل یک قانون تصویب و ابلاغ شد، می‌تواند چارچوب بگذارد. به غیر از قانون، ما حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم». روحانی در ادامه با اشاره به کلام پیامبر اسلام(ص) به امام‌علی(ع) مبنی‌بر اینکه ما پدران امت هستیم، گفت: «این جمله به این معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می‌کنند از جایگاه پدرانه‌ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند».
به گزارش «ایسنا»، روحانی با اشاره به اینکه «چنین نیست که هرکس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به‌دنبال کنترل مردم باشد»، تصریح کرد: «آزادی مردم با آیین‌نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌‌ها نمی‌تواند محدود شود». 
این جملات مشابه سخنانی است که روحانی شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری پایانی سفر استانی به سمنان گفته بود؛ او در پاسخ به سؤالی درباره راه‌اندازی گشت اخلاقی نامحسوس و واکنش دولت در برابر آن گفت: «طرح‌هایی در کشور اجرا می‌شود که بخشی از آن مربوط به دولت می‌شود و بخشی از طرح‌ها نیز مربوط به دستگاه‌های دیگر مثل قوه قضائیه یا دیگر نیروهاست. اولین وظیفه ما در قبال مردم احترام به شخصیت و جایگاه و کرامت مردم است. کرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این کرامت مقدم بر دین است. کرامت همه باید حفظ شود». در همین راستا «حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری هم به «ایسنا» گفت: «جنبه‌های مختلف این طرح باید برای افکار عمومی و دولت روشن شود، اینکه این نیروها چه افرادی هستند، چگونه به کار گرفته‌ شده‌اند و آموزش دیده‌اند و اینکه چطور می‌توان سلامت کار آنان را تضمین کرد و در نهایت اثربخشی این طرح کجا آزموده‌ شده‌ است؟»
امام‌جمعه تهران: آزادی مردم محدودیت دارد
اما برخی ائمه جمعه نظری غیر از نظر رئیس‌جمهوری داشتند؛ نمازجمعه‌های تهران و مشهد شاهد حمایت تمام‌قد ائمه جمعه از طرح امنیت اخلاقی نیروی انتظامی و بعضا انتقاد تلویحی از «روحانی» بودند. 
به گزارش «ایسنا»، آیت‌‌الله «محمدعلی موحدی‌کرمانی»، در خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه دولت در موارد متعددی اعلام کرده که مطیع قانون است، گفت: «قانون محترم است و دولت نیز بارها اعلام کرده که مطیع قانونی است که مجلس تصویب کند و مخالفت با این قانون به تعبیر امام(ره) مخالفت با اسلام است. هرچند که نهی از منکر نیازی به قانون ندارد و یک وظیفه دینی است. مگر ما برای روزه، نماز یا حج به مصوبه مجلس نیاز داریم؟». او با اشاره به اینکه امر به معروف به‌مراتب مهم‌تر از حج و روزه و نماز است، گفت: «گاهی عنوان می‌شود که مردم آزاد‌ند، بله مردم آزاد هستند اما آزادی‌شان محدودیت دارد و آن آزادی که بخواهد وزن نظام را پایین بیاورد و هتک خون شهدا را بکند ممنوع است». 
می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند
خطیب جمعه تهران با اشاره به نزدیکی فصل تابستان و مشاهده مواردی از بدحجابی گفت: «فصل تابستان نزدیک است و از مردم شریف و نجیب ایران و به‌ویژه استان تهران انتظار می‌رود پوشش اسلامی را رعایت کنند و نیروی انتظامی نیز ‌هزاران مأمور نامحسوس را به کار گرفته است و با روش‌های بسیار متین، ارزنده و حساب‌شده و با مراعات تمام شرایط امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به این موضوع توجه خواهد کرد».  او با بیان اینکه کسانی که بی‌حجاب هستند یا کشف حجاب می‌کنند می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند افزود: «به اعتقاد من کسانی که می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند بی‌حجابی یا کشف حجاب می‌کنند. من برخی از این صحنه‌ها را دیده و خجالت کشیده‌‌ام و قطعا این وظیفه نیروی انتظامی است که با گناه علنی برخورد کند و اگر برخورد نکند خودش گناهکار است». 
تذکر به لاابالی‌ها
خطیب نماز جمعه تهران با خطاب قراردادن افرادی که لاابالی می‌دانست، تأکید کرد: «به افراد لاابالی تذکر می‌دهم که بدانید تمام اعمال زشت شما تحت نظر پلیس سری است و با شما به مناسب‌ترین نحو برخورد خواهد شد». او افزود: «اگر کسی درخانه‌اش برود و گناهی بکند نه من مسئولم نه نیروی انتظامی و نه کس دیگری، اما وقتی پشت فرمان اتومبیل کشف حجاب می‌کنند، دیگر نمی‌شود بی‌تفاوت بود». 
علم‌الهدی: می‌خواهید یک‌مشت لاابالی از شما خوششان بیاید؟ 
آیت‌الله علم‌الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد نیز در خطبه‌های نمازجمعه این شهر، گشت‌های اخلاقی محسوس و نامحسوس را برخلاف نظر رئیس‌جمهوری دخالت در زندگی مردم ندانست و گفت: «این دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم نیست، پس اگر دزد را گرفتند، دخالت در زندگی عمومی مردم است؟ اگر آدم‌کش را گرفتند، این دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم است؟ وقتی کلیدواژه امنیت اجتماعی مقابله با بی‌حجابی هست و مسئول امنیت اجتماعی که در این کشور نیروی انتظامی است، باید آیین‌نامه‌اش را مشخص کند و برحسب او، این کلیدواژه را براندازی کند، این می‌شود غیرقانونی؟ این می‌شود دخالت در زندگی عمومی مردم؟». به گزارش «تسنیم» او با انتقاد از کسانی که از این طرح انتقاد می‌کنند، گفت: «شما این حرف‌ها را می‌زنید، چه کسانی را می‌خواهید دنبال خود راه بیندازید؟ چه عناصری را می‌خواهید برای خود یدک سیاسی بکشید و چه جریانی می‌خواهد از شما حمایت کند؟ از این حرف‌های شما چه کسی خوشش می‌آید؟ نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، در عرصه فرهنگ و اقتصاد جامعه ضربه می‌زنید، به این وسیله می‌خواهید خلأ مدیریتی خودتان را پر کنید که یک‌مشت لاابالی از شما راضی بشوند و یک‌مشت لاابالی از شما خوششان بیاید؟». 
مقابله با بی‌حجابی، حجاب اجباری نیست
او در ادامه با توضیح در مورد سخنان منتسب به خودش در خصوص فساد اقتصادی و بدحجابی گفت: «بنده نگفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است، در شبکه‌های اجتماعی این مسئله توضیح داده شده است، فساد اخلاقی و اقتصادی وابسته یکدیگرند و کلیدواژه اینها بی‌حجابی است.
 اخلاق از اینجا فاسد می‌شود که حوزه غریزه جنسی جامعه گسترش یابد و کلیدواژه امنیت اجتماعی، مقابله با بی‌حجابی است که البته عنوان آن حجاب اجباری نیست». 
بی‌حجابی زن‌های لاابالی و بی‌بندوبار، عامل فساد
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی در ادامه تأکید کرد: «به‌عنوان یک عاملی که منشأ همه مفاسد هست در کشور، در مقام تحقق امنیت اجتماعی باید با بی‌حجابی مبارزه شود؛ من تشکر می‌کنم از نیروی انتظامی غیور و دلاور که با کمال قدرت و طرح و برنامه قاطع در این عرصه وارد فعالیت شده؛ چون مسئول امنیت اجتماعی نیروی انتظامی است، نیروی انتظامی، رسالتش حفظ امنیت است، در ساختار نیروی انتظامی، معاونت امنیت اجتماعی وجود دارد، اگر امنیت اجتماعی به‌وسیله نیروی انتظامی غیرقانونی و خلاف قانون است، چرا در ساختار این نیرو معاونت امنیت اجتماعی قرار گرفته است».او ادامه داد: «این قانونی است که معاونت امنیت اجتماعی دارد، معاونت امنیت اجتماعی به این جمع‌بندی رسیده برای اینکه فساد را از کشور جمع کند، امنیت اجتماعی به وجود بیاید، باید با بی‌حجابی مقابله کند چون عامل همه اینها، بی‌حجابی زن‌های لاابالی و بی‌بندوبار است و باید بجنگد، این یعنی چه که بعضی از عزیزان ما در مسئولیت‌ها برای اینکه یک قشر لائیک لامذهب را به‌دنبال خودشان یدک بکشند، می‌آیند از فساد حمایت می‌کنند و از یک حرکت مبارزاتی با فساد نیروی اجتماعی تخطئه می‌کنند». 
نماینده رشت: اگر وزیر کشور بگوید اطلاع ندارم، بهتر که در  وزارتخانه را ببندیم
«غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی درخصوص این طرح به «ایلنا» گفت: «پلیس نامحسوس اخلاقی زمینه نا‌امنی فکری را به وجود می‌آورد. ما در کل کشور برای محیط‌زیست دوهزارو ۷۰۰ محیط‌بان داریم درحالی که در تهران برای چنین منظوری هفت هزار نیرو در نظر گرفته شده است». او ادامه داد: «اشتباه اینها این است که نمی‌دانند پلیس نمی‌تواند به معنای عمیق کلمه ارشادی عمل کند. ممکن است پلیس تذکر‌هایی بدهد اما ارشادکننده نیست؛ چراکه جنس پلیس ارشادی نیست. به نظر می‌رسد این مسئله هزینه گزافی را بر مملکت تحمیل خواهد کرد و درعین‌حال موجب امنیتی‌شدن جامعه خواهد شد، چراکه الان همه از هم می‌ترسند». او با بیان اینکه «می‌خواهند به هر شکلی شده مردم را از دولت نا‌امید کنند»، گفت: «در این وضعیت وزارت کشور باید ورود کند تا در انتخابات مرحله دوم چنین مسائلی بر مردم اثرگذار نباشد. در صورتی که وزیر کشور در این رابطه ابراز بی‌اطلاعی کند یا بگوید من کاره‌ای نیستم‌‌ همان بهتر که درِ آن وزارتخانه را با چنین وزیری ببندیم». او به پرونده مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان هم اشاره کرد و گفت: «اگر وزیر کشور در مورد پرونده مینو خالقی و پلیس نامحسوس اخلاقی کوتاهی کند و تنها نقش تماشاگر را بازی کند عاقبت خوبی برای آقای رحمانی‌فضلی پیش‌بینی نمی‌کنم».  «کمال‌الدین پیرمؤذن»، نماینده اردبیل در مجلس نیز با اشاره به پلیس نامحسوس اخلاقی گفت: «امام راحل فرمودند آنچه ملت‌ها را می‌سازد، فرهنگ صحیح است. فرهنگ صحیح با برخورد خشن به هیچ‌وجه نمی‌تواند مورد قبول ملت ایران باشد. امیدوارم نیروهای انتظامی نیز با برخورد فرهنگی و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مطلوب با مردم برخورد کنند نه با رفتار‌های تند و خشن که هیچ نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت».  
روحانی: امام علی)ع( رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست
رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت که در آستانه روز ولادت امام علی(ع) بود، سخنان دیگری هم داشت. «روحانی» با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت‌المال در نگاه امام علی(ع) گفت: «مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت‌المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت‌المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جایز نمی‌دانستند». او تأکید کرد: «مولای متقیان علی(ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می‌شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس‌هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم». 
امیرالمؤمنین در زمینه فساد با هیچ‌کس مماشات نمی‌کرد
روحانی در ادامه با اشاره به مؤلفه آزادی در حکومت امام علی(ع) افزود: «در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفان در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمومنین (ع) شوند، اما درعین‌حال امام علی(ع) آنها را آزاد بگذارد و به‌خوبی به همه بیاموزد که مخالفان تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟». رئیس‌جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی(ع) با فساد اشاره کرد و گفت: «امیرالمومنین علی(ع) در زمینه فساد با هیچ‌کس مماشات نمی‌کرد و قاطعانه در برابر فساد می‌ایستاد و نمی‌گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی(ع) به این معناست که راه آن امام، به‌طور تمام و کمال ادامه یابد».


 
http://sharghdaily.ir/?News_Id=90962