۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۴ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
هم‌زمان با تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
شبكه موبایل و اینترنت مختل شد

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در حالی برگزار شد که به دلیل ازدحام جمعیت، مشترکان تلفن همراه برای برقراری مکالمه و استفاده از دیتا با اختلالاتی مواجه شدند. این اختلال در برخی از مکان‌های شهر حتی به قطع‌شدن ارتباطات انجامیده بود. به طور معمول در هنگام ازدحام جمعیت در یک محدوده خاص، سرویس‌دهی اپراتورها با مشکلاتی مواجه می‌شود و مشترکان در آن محدوده امکان دسترسی به خدمات مطلوب را از دست می‌دهند. برهمین‌اساس معمولا در این شرایط اپراتورها با استفاده از تجهیزات سیار تلاش در سرویس‌دهی بهتر به مشترکان دارند. اما صبح دیروز در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با وجود پیش‌بینی‌پذیر‌بودن ازدحام جمعیت، آنتن‌دهی موبایل و اینترنت با اختلالاتی همراه بود. به گزارش ایسنا، پیگیری موضوع از اپراتورهای تلفن همراه نیز یک پاسخ واحد دربر داشت و شرکت‌های همراه اول و ایرانسل هر دو این‌گونه توضیح دادند تا جایی که مجوزهای استفاده از BTS سیار صادر شده این تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته، ولی بااین‌حال در مناطقی که امروز برای مراسم تشییع در نظر گرفته شده بود، پاره‌ای از مشکلات و اختلالات به دلیل تراکم جمعیت رخ داده که طبیعی است. پیش از این نیز هنگام حضور مردم در جماران برای وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات این‌گونه عنوان کرده بود که احتمال کندی در منطقه جماران وجود دارد و اپراتورهای تلفن همراه درحال ارسال آنتن‌های سیار برای رفع مشکل هستند. در اطلاعیه‌ای که روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر کرده بود، وجود هرگونه اختلال، شایعه اعلام شده بود. در این اطلاعیه آمده بود: «در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی شایعاتی مبنی بر اختلال در شبکه اینترنت کشور مطرح شده که این شایعات قویا تکذیب می‌شود و هیچ‌گونه اختلالی در شبکه اینترنت کشور وجود ندارد، اما به دلیل هجوم کاربران برای دریافت اخبار، شبکه اینترنت در حالت اشباع است و ممکن است این امر در برخی مناطق کندی‌هایی را ایجاد کرده باشد. احتمال کندی در منطقه جماران وجود دارد و اپراتورهای تلفن همراه درحال ارسال آنتن‌های سیار برای رفع مشکل هستند». با وجود این، گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از اختلالات گسترده در شهر تهران بود. اختلالات تلفن همراه و اینترنت در حالی روز گذشته به حد بیش از معمول خود رسیده بود که در روزهای گذشته نیز مشترکان اپراتور اول در برخی از مناطق تهران برای برقراری ارتباط دچار مشکلاتی شده‌اند که بنابر اعلام همراه اول، این موضوع به دلیل توسعه شبکه است. برخی مشترکان همراه اول در نواحی شرقی میدان انقلاب تهران دچار مشکلاتی در برقراری ارتباط شده‌اند که بنابر اعلام اپراتور، این موضوع به دلیل توسعه شبکه همراه اول رخ داده است. گرچه اعلام شده بود این اختلالات برطرف خواهد شد. البته گفته شده  اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای ارائه خدمات نسل چهار ارتباطی در حال ارتقای شبکه خود هستند. از سوی دیگر، پس از رحلت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني شبکه‌های اجتماعی به‌شدت تحت‌تأثیر این موضوع قرار گرفته و حتی در چند ساعت، هشتگ #هاشمی_رفسنجانی به دومین هشتگ پرکاربرد و اصطلاحا «ترند» در فضای مجازی و شبکه اجتماعی توییتر تبدیل شد.
از سوی دیگر، در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام کاربران پست‌های بسیاری را درباره این موضوع به اشتراک گذاشته و در شبکه تلگرام نیز به غیر از عکس‌ها، اخبار و فیلم‌های متعددی که به اشتراک گذاشته شد، بخش درخور‌توجهی از کاربران از عکس آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای پروفایل خود استفاده کردند. درنهایت فعالیت‌های کاربران درباره این موضوع چنان وسیع بود که در کمتر از چند ساعت وزارت ارتباطات به انتشار اطلاعیه‌ای دراین‌باره پرداخته و اعلام کرد در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی شایعاتی مبنی بر اختلال در شبکه اینترنت کشور مطرح شده که این شایعات قویا تکذیب می‌شود. این وزارتخانه همچنین با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه اختلالی در شبکه اینترنت کشور وجود ندارد، عنوان کرد: به دلیل هجوم کاربران برای دریافت اخبار، شبکه اینترنت در حالت اشباع است و ممکن است این امر در برخی مناطق کندی‌هایی را ایجاد کرده باشد. محمود واعظی، وزیر ارتباطات، به ایسنا گفت: «در شب رحلت ایشان به من مراجعه و این‌گونه عنوان شد که گویا پهنای باند اینترنت کاهش یافته اما واقعیت این بود که در این برهه زمانی تمام ظرفیت پهنای باند موجود در کشور مورد استفاده قرار گرفته بود. در این مدت نه‌تنها پهنای باند اینترنت به هیچ‌عنوان کم نشد، بلکه بر این ظرفیت نیز افزوده شد اما با این‌حال مردم بسیار فعال هستند».
طبق آمارهای رسمی ارائه‌شده از سوی وزارت ارتباطات تا پایان خردادماه سال جاری میزان موفقیت اپراتور اول یا همان شرکت ارتباطات سیار در برقراری مکالمات 46.16 درصد و متوسط میزان برقراری موفقیت‌آمیز مکالمه در شبکه از سوی همراه اول 98.76 درصد بوده است. در اپراتور دوم یا ایرانسل نیز میزان مکالمات موفق 47.51 درصد و متوسط میزان برقراری موفقیت‌آمیز مکالمه در شبکه 98.67 درصد بوده است. همچنین براساس آمارهای ارائه‌شده میزان موفقیت اپراتور سوم یا رایتل در زمینه برقراری موفقیت‌آمیز مکالمه در شبکه 99.53 درصد، میزان مکالمات موفق حین جابه‌جایی 99.91 درصد و  درصد قطع مکالمات قطع‌شده در شبکه سیار 0.45 درصد اعلام شده‌است.


دیدگاه‌ها(۰)