۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۴ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
رويداد

سهم 80 درصدی ویدئوها از ترافیک اینترنت
شرق: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیان کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به بیش از پنج‌‌میلیاردو ۴۰۰‌ میلیون نفر رسیده و به موازات آن مصرف داده نیز افزایش خواهد یافت تا آنجا که سهم ویدئو از ترافیک داده دنیا از ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید. علی‌اصغر عمیدیان در نشست «محتوا، اقدامات و دستاوردها»، گفت: درحال‌حاضر در حوزه‌های بین‌المللی دو رویکرد Sponsored data یا محتوا و اطلاعات حمایت‌شده و رویکرد Net Neutrality یا بی‌طرفی نسبت به محتوا در زمینه ارائه خدمات محتوایی وجود دارد که در رویکرد اول برخی محتواهای خاص و پردرخواست از سوی برخی اپراتورها ارجحیت داده شده و حمایت می‌شوند و در این رویکرد مشتریان می‌توانند بدون استفاده از حجم ترافیک ماهانه یا با نرخ ارزان‌تر از برخی محتواها بهره‌مند شوند. او ادامه داد: «در کشور ضمن تأکید رویکرد یکسان به محتوا، حمایت از محتوای داخل و رویکرد Sponsored data مورد توجه قرار گرفته است؛ موضوع محتوا در قالب شبکه ملی اطلاعات در کشور دنبال شده است و در این حوزه بر الزاماتی مانند توجه به رونق تولید محتوای داخل متناسب با فرهنگ، دین و آداب و سنن کشور، تفکیک ترافیک داخل از ترافیک بین‌الملل، توجه به شکل‌گیری صحیح زنجیره تولید محتوا، توجه تولیدکننده محتوا و حمایت از محتوای داخل و توجه به مصرف‌کننده نهایی و تعرفه‌های ترجیحی تأکید شده است». او بیان کرد: «مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و الزام به اضافه‌کردن حداقل یک‌سوم سقف حجم ترافیک داخلی به سقف حجم ترافیک بین‌الملل تا زمان اجرائی‌کردن تفکیک ترافیک داخل از خارج، کاهش تعرفه پهنای باند اینترنت بین‌الملل و تعرفه انتقال در لایه‌های دو و سه به منظور کاهش هزینه‌های اپراتور و درنتیجه کاهش تعرفه داده برای کاربر نهایی، از اقدامات حمایت‌گرانه در حوزه ارائه خدمات محتوای داخلی است». او الزام سازمان فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات ایران با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت برای فراهم‌کردن امکان ارائه ترافیک تفکیک‌شده به سایر اپراتورها و همچنین تغییر مدل دریافت مبلغ حق‌السهم از سهم دارندگان پروانه از ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی مبتنی بر روش Money Collection و تعیین سقف اتصال اپراتورها به مراکز IXP زیرساخت به ازای ظرفیت پورت و اتصال رایگان مراکز داده غیردولتی مجاز به مراکز IXP زیرساخت را از جمله دیگر مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای حمایت از ارائه خدمات محتوایی در داخل کشور عنوان کرد.

«یاهو» تغییر نام می‌دهد
ایسنا: یاهو اعلام کرد نامش را به آلتابا (Altaba Inc) تغییر می‌دهد و ماریسا مایر، مدیرعامل این شرکت، پس از نهایی‌کردن قرارداد با شرکت وریزون از هیئت‌مدیره کناره‌گیری خواهد کرد. یاهو قراردادی با وریزون برای فروش کسب و کار اینترنت خود شامل تبلیغات دیجیتالی، ایمیل و دارایی‌های رسانه‌ای به مبلغ 4.83 میلیارد دلار دارد. پس از اینکه یاهو سال گذشته دو رخنه اطلاعاتی را فاش کرد، شرایط این قرارداد ممکن است تغییر پیدا کند یا حتی این قرارداد ممکن است لغو باشد. در جریان یکی از این رخنه‌ها حساب ۵۰۰‌ میلیون کاربر هک و در دومی، حساب بیش از یک‌ میلیارد کاربر هک شد. مدیران وریزون اظهار کرده‌اند اگرچه تناسب استراتژیکی قوی با یاهو می‌بینند، همچنان درباره رخنه اطلاعاتی تحقیق می‌کنند. یاهو در یک اظهارنامه رگولاتوری اعلام کرد پنج مدیر یاهو پس از نهایی‌شدن قرارداد با وریزون استعفا خواهند کرد. سایر مدیران در آلتابا فعالیت خواهند کرد که یک شرکت هلدینگ با دارایی‌هایی شامل ۱۵ درصد سهم در شرکت تجارت الکترونیکی چینی علی بابا و 35.5 درصد سهم در یاهوی ژاپن است. براساس گزارش رویترز، شرکت جدید اریک برندت را به عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب کرده است.

بیش از ۹۰ درصد آیفون‌ها  قاچاق است
ایسنا: به گفته رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی، بیش از ۹۰ درصد این بازار در اختیار کالای قاچاق است. غلامحسین کریمی دراین‌باره بیان کرد: «متأسفانه با وجود اینکه شرکت‌های مجوزگرفته برای واردات رسمی این برند دست به کار شده‌اند، اما حجم کالای قاچاق در این بازار هنوز بسیار بالاست و فقط هفت تا هشت درصد در اختیار واردات این شرکت‌ها قرار دارد». او افزود: «برای انجام واردات رسمی هزینه نهایی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد بیش از نمونه‌های قاچاق تمام می‌شود». او بیان کرد: «اکنون قیمت یک آیفونی که از مبادی رسمی وارد شده و با فاکتور رسمی و گارانتی مناسب ارائه شود، حدود سه‌‌میلیون‌و ۴۰۰‌ هزار تومان می‌شود اما همین کالا را می‌توان در بازار قاچاق با قیمتی معادل سه‌‌میلیون‌و صد‌ هزار تومان نیز تهیه کرد».


دیدگاه‌ها(۰)