۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۴ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
میشل عون در سفر خاورمیانه‌ای خود با ملک سلمان دیدار کرد
دادوستد در ریاض

«روابط لبنان و عربستان سعودی متأثر از اتفاقات رخ‌داده در کشورهای عرب بوده و من امروز اینجا آمده‌ام تا با درازکردن دست دوستی خود به مردم سعود، به تمامی ابهاماتی که شاهد آن بوده‌ایم، پایان دهم». این یکی از اولین اظهارات میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، پس از سفر روز دوشنبه به عربستان سعودی بود؛ سفری که اولین دیدار او با مقامات سعود پس از به‌دست‌گرفتن زمام دولت در نوامبر گذشته است. عون، فرمانده سابق ارتش و متحد حزب‌الله، در حالی حدود دو ماه پیش با تکیه‌زدن به کرسی ریاست‌جمهوری لبنان به بن‌بست سیاسی 29ماهه آن کشور پایان داد که انتخاب او از سوی پارلمان بیش از هر چیز ثمره حمایت غافلگیرانه سعد حریری، رقیب سنی و متحد سرسخت سعودی‌ها از این نامزد مسیحی بود؛ و حالا آن‌طور که پیداست، رئیس‌جمهور 81ساله لبنان عازم ریاض شده تا فصلی دیگر از این دادوستد سیاسی را که منجر به انتصاب حریری به سمت نخست‌وزیری لبنان شد، به سرانجام رساند.
به باور بسیاری، عربستان سعودی امید دارد در سایه گره‌گشایی از بن‌بست سیاسی و استقرار ثباتی بیشتر، نقش حزب‌الله یعنی همان تشکیلاتی که ماه مارس سال گذشته میلادی از سوی ریاض به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته‌ شده را در ساختار دولت لبنان به‌شدت کاهش دهد. سعودی‌ها ماه فوریه گذشته نیز با تعلیق برنامه کمک‌های نظامی سه‌میلیارددلاری به لبنان، اعتراض‌ خود را به آنچه چنبره حزب‌الله بر دولت می‌خواندند، ابراز کرده بودند. اکنون اما ازسرگیری این برنامه کمک‌های نظامی که متضمن خرید هلی‌کوپتر، پهپاد و انواع و اقسام دیگر تجهیزات نظامی از فرانسه است، یکی از چندین رئوس دیدار عون با مقامات سعودی، از جمله ملک سلمان، پادشاه هم‌سن‌وسال اوست. عون در گفت‌وگویی که پس از ورود به خاک عربستان با یکی از شبکه‌های سعودی داشته، در اشاره به وضعیت داخلی لبنان خاطرنشان کرده تمامی احزاب و بازیگران عرصه سیاسی آن کشور به این جمع‌بندی رسیده‌اند که بازسازی لبنان باید فارغ از تمامی تحولات جاری در منطقه، در صدر دستور کار دولت قرار گیرد؛ چراکه به گفته او، بازسازی، امنیت و ثبات منفعتی همگانی دارند.
رئیس‌جمهور لبنان البته ضمن تأکید بر تعادل روزافزون قوا در این کشور بحران‌زده، اذعان کرده کشورش اکنون بار پناه‌جویان سوری را به دوش می‌کشد که با افزایش شاخص‌های جمعیتی در مدتی کوتاه، دولت را درگیر تنگناهای اقتصادی بغرنجی کرده است. عون اظهار امیدواری کرده بحران سوریه هرچه‌سریع‌تر با اتکا به یک راه‌حل سیاسی و مسالمت‌آمیز حل و فصل شود تا پناه‌جویان سوری فرصت بازگشت به وطن خود و نوسازی آن را به دست آورند؛ امری که به گفته او مستلزم همکاری همه‌جانبه تمامی طرف‌های درگیر در مبارزه با تروریسم است. رئیس‌جمهوری لبنان با اشاره به این نکته که تهدید تروریسم دیگر تنها منحصر به خاورمیانه نیست، تأکید کرده اگرچه لبنان و عربستان همسایگانی جغرافیایی نیستند، اما تبادل اطلاعات و تجربیات ضدتروریستی دو کشور می‌تواند اولین قدم در راستای همکاری‌های فراگیر منطقه‌ای باشد.
این در حالی است که سفر عون به ریاض از سوی هر دو جناح سیاسی لبنان مورد استقبال واقع شده است. آلن عون، نماینده فراکسیون تغییر و اصلاح پارلمان لبنان، در حالی عزم دولت و جنبش آزاد میهنی در احیای روابط با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را اقدامی مثبت در راستای کاهش تدریجی تنش‌های منطقه‌ای دانسته که سعد حریری نیز سفر رقیب دیرینه خود به ریاض را به‌عنوان گامی مهم ستوده است. نخست‌وزیر کنونی لبنان ضمن تأکید بر پایبندی‌اش به سیاست گفت‌وگو و مذاکره در عرصه سیاسی کشور، سفر دوروزه عون را ادامه‌ای بر سیاست‌های داخلی دولت دانسته که می‌تواند گامی ابتدایی اما مؤثر در مسیر بازسازی روابط تاریخی لبنان با خاندان سعود و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس باشد. عون که در رأس هیئتی از وزرای دولت، از جمله وزیر خارجه، دفاع، اقتصاد و اطلاعات راهی ریاض شده و بناست امروز عازم قطر شود، پیش از آغاز تور خاورمیانه خود با هیئتی پارلمانی از نمایندگان فرانسوی نیز دیدار داشته است؛ دیداری که جنگ داخلی سوریه محور اصلی آن بوده است. رئیس‌جمهور لبنان در این دیدار باری دیگر نسبت به حل‌وفصل سیاسی بحران در سوریه ابراز امیدواری کرده و مدعی شده بود اکنون می‌توان از برخی مناطق امن موجود در سوریه برای آغاز فرایند بازگشت پناه‌جویان سوری به سرزمینشان بهره برد.


دیدگاه‌ها(۰)