۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۴ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
خبر

سخنگوي كاخ كرملين:
دخالتي در انتخابات آمريكا نداشته‌ايم
روسیه اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه این کشور کارزاري سایبری با هدف تأثیر‌گذاری بر انتخابات آمریکا را هدایت کرده، «بی‌اساس و پایه» خواند. به گزارش رويترز، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین، در جمع خبرنگاران گفت مسکو از این اتهامات خسته شده است. سخنان پسکوف اولین واکنش رسمی روسیه از زمان رسیدن این گزارش‌ها به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکاست. ترامپ، پیش‌تر و در چند اظهارنظر، ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرده و آنها را «مضحک» خوانده است. پسکوف افزود: «پس از شکار شخصیت از سوی سیاست‌مداران آمریکایی معمولا برخوردهای حرفه‌ای و هوشیارانه‌ای صورت می‌گیرد که هدف آن گفت‌وگو و نه واکنش‌های احساسی است». در بخش علنی گزارش محرمانه نهادهای امنیتی آمریکا که روز جمعه منتشر شد، با استناد به منابع اطلاعاتی علنی نشان داده می‌شود رسانه‌های دولتی روسیه سیاست حمایت از دونالد ترامپ را دنبال کرده‌اند. این گزارش می‌گوید نهادهای امنیتی آمریکا متکی به منابع اطلاعاتی گوناگون اما بدون برملاکردن این منابع، با «ضریب اعتماد بالایی» معتقدند «ولادیمیر پوتین»، رئيس‌جمهوري روسيه،  دستور اجرای این کارزار برای جهت‌دادن به آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری را صادر کرده است.
تحریم‌های جدید علیه روسیه
«باراک اوباما»، رئيس‌جمهوري آمريكا، در آخرین روزهای کاری خود نیز تحریم‌های بیشتری علیه روسیه وضع کرد. در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه پنج مقام جدید قرار دارند که رئیس کمیته بازپرسی دادستانی این کشور نیز از جمله تحریم‌شدگان است. به گزارش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، وزارت خزانه‌داری آمریکا هفت شهروند روس را براساس پرونده ماگنیتسکی تحریم کرده است. «سرگئی ماگنیتسکی» وکیل روس بنیاد انگلیسی سرمایه‌گذاری «هرمیتاژ» در روسیه بود که 16نوامبر 2009 در زندان «ماتروسکایا تیشینا» در مسکو درگذشت. آمریکا به این بهانه از پنج‌ سال پیش در چارچوب تصویب و اجرای قانون مشهور به ماگنیتسکی، ده‌ها مقام و شهروند روس را تحریم کرده است. در فهرست جدید تحریم‌های ضدروسی آمریکا همچنین نام آلکساندر باسترکین، رئیس کمیته بازپرسی دادستانی روسیه، دیده می‌شود. در اين فهرست نام «مسئول روابط خارجی» و «فرمانده شاخه نظامی» حزب‌الله لبنان نيز ديده مي‌شود. نام دو عضو حزب‌الله لبنان، «علی دعموش» و «مصطفی مغنیه» است که در راستای «مبارزه با تروریسم» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار گرفته‌اند.

داماد ترامپ به کاخ سفید می‌رود
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوري منتخب آمریکا، دامادش «جارد کوشنر» را به عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید منصوب خواهد کرد. به گزارش بي‌بي‌سي، کوشنر نقشی کلیدی در مبارزات انتخاباتی ترامپ داشت و پست او در کاخ سفید مسائل سیاست خارجی و داخلی را دربر خواهد گرفت. او که همسر «ایوانکا ترامپ» است، در ساخت‌وساز ملک تخصص دارد و گفته می‌شود منافع اقتصادی او طیف وسیعی را دربر می‌گیرد. انتصاب او جنجالی خواهد بود، زیرا ممکن است ناقض قوانین مربوط به تأثیر روابط خانوادگی بر استخدام افراد در دولت باشد. به‌علاوه منافع مالی او به طور بالقوه می‌تواند با شغل او در این پست در تضاد باشد. ترامپ گفت: «جارد یک سرمایه بزرگ و یک مشاور قابل اعتماد برایم در سراسر مبارزات و دوره انتقالی بوده و من افتخار می‌کنم از او در یک پست ممتاز در دولتم استفاده کنم». اعضای تیم آقای ترامپ استدلال کرده‌اند قانونی که مقام‌های دولتی را از استخدام بستگان خود ممنوع می‌کند، شامل پست‌های کاخ سفید نمی‌شود. وکیل کوشنر نيز گفت او در صورت اشغال پست مشاور کاخ سفید از ریاست کسب‌وکار خانوادگی خود در زمینه معامله املاک کناره‌گیری خواهد کرد. او صاحب ساختمان شماره ۶۶۶ در خیابان پنجم نیویورک است؛ آسمان‌خراشی که در نزدیکی برج ترامپ قرار دارد.


دیدگاه‌ها(۰)