۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۴ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی(ره) به خاک سپرده شد
در حرم یار

شرق:جمعیت مقابل در شمالی حرم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی گرد آمده بودند، معترض بودند و گلایه می‌کردند که از صبح زود آمده‌اند؛ از شهرهای دور و نزدیکِ پایتخت، اما می‌گویند تا ساعت 11 قرار نیست صحن حرم میزبانشان باشد. 
حرم، داخلی، قبل از ظهر
جمعی دیگر بی‌توجه به همهمه اعتراض، پوسترهای آیت‌الله هاشمی را در دست گرفته بودند و عکس یادگاری می‌گرفتند. میهمانان ویژه مراسم و اصحاب رسانه و گارد تشریفات به داخل صحن حرم هدایت شدند و در جایگاه‌های ازپیش‌تعیین‌شده‌شان با دقت و محدودیتی کم‌سابقه قرار گرفتند. ساعت از 11 گذشت و گارد تشریفات مشغول تمرین بود و خبرنگاران و عکاسان نیز منتظر آغاز مراسم؛ میهمانان صحن هم یکی‌یکی می‌آمدند، درها برای عموم مردم باز شد و زنان اطراف ضلع شرقی و مردها اطراف ضلع غربی جمع شدند. مجری مراسم مدام تذکر می‌داد که مردم از میله‌های حفاظتی فاصله بگیرند. مراسم با قرائت قرآن آغاز شد و با خواندن زیارت یاسین به وسیله محمدکمیل هاشمی‌رفسنجانی‌بهرمانی، نوه محمد هاشمی ادامه پیدا کرد. موسوی‌بجنوردی سوار بر ویلچر اولین میهمان نامدار مراسم بود که در بخش ویژه جای گرفت. او ساعتی تنها بود و کم‌کم میهمان‌های دیگر از راه رسیدند. ابتدا حضور سیدعلی خمینی به همراه جمعی برای بازدید از درون ضریح مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، پس از آن عمار حکیم آمد، محسن هاشمی و یاسر هم جدا جدا آمدند و درون ضریح را دیدند. زنان بیت هاشمی با بیت امام از گوشه‌ای بدون جلب توجه رسانه‌ها وارد صحن شدند و در گوشه‌ای نشستند. محمد هاشمی برادر آیت‌الله هم آمد؛ خبرنگاران صداوسیما به سمتش هجوم بردند. ساعت به 12 که نزدیک می‌شد، هر گوشه‌ای از صحن شاهد حضور چهره و مقامی رسمی بود؛ از احمد جنتی گرفته تا علمای قم مانند آیت‌الله حسن صانعی و آیت‌الله امامی‌کاشانی، آیت‌الله نورمفیدی و آیت‌الله محمدی ری‌شهری. اسحاق جهانگیری معاون ‌اول رئیس‌جمهور و حسین فریدون، دستیار ویژه روحانی، وزرای اطلاعات، دادگستری، بهداشت، علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمدرضا عارف و محمود صادقی نمایندگان تهران از جمله مسئولان و چهره‌هایی بودند که خود را برای تدفین هاشمی‌رفسنجانی به حرم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی رسانده بودند. لابه‌لای رفت‌وآمد مسئولان بود که مجری مراسم اعلام کرد امکان برگزاری نماز جماعت مهیا نیست و هرکس می‌خواهد فرصت اقامه نماز فرادا را دارد. در این زمان نظم مجلس کمی به هم ریخت و جمعی اقامه نماز کردند، در این بین بود که خانواده هاشمی و جمعی از زنان بیت امام به همراه قدرت‌الله علیخانی، 
سید محمود دعایی، آیت‌الله صانعی و امامی‌کاشانی یکی‌یکی به داخل ضریح رفتند. خبر آمد که تابوت آیت‌الله به حرم رسیده؛ با تکبیر لا‌اله‌الا‌الله به استقبال تابوت رفتند. همهمه شد، جمعی بر سر و برخی بر سینه می‌زدند. تابوت روی دست حضار به سمت ضریح روانه شد و محسن هاشمی کنار در ایستاد، تابوت در میان جمعیت با زحمت به درون ضریح رفت و مراسم خا‌ک‌سپاری در داخل ضریح آغاز شد. صدای شیون و فغان نزدیکان هاشمی از داخل ضریح به گوش می‌رسید. خبرهای بسیاری از داخل ضریح به بیرون آمد؛ خبر آمد که سیدحسن بدحال شده که تکذیب شد و اعلام کردند به خاطر ازدحام جمعیت نتوانسته وارد ضریح شود و به عقب برگشته است. در این میان آیت‌الله صانعی و آیت‌الله امامی‌کاشانی بدحال شدند و به بیرون ضریح منتقل شدند، آیت‌الله صانعی روانه بیمارستان شد و وزیر بهداشت بر بالین امامی‌کاشانی رفت. در داخل ضریح پیکر آیت‌الله هاشمی در آرامگاه ابدی‌اش قرار می‌گرفت و خانواده‌اش بی‌تابی می‌کردند. بیرون ضریح مردم از آنچه داخل ضریح می‌گذشت فیلم می‌گرفتند و مداحی فضای صحن را دربر گرفته بود.  در بیرون ضریح و روبه‌روی آن سیدحسن خمینی تولیت حرم در میانه جمعی از سرشناسان نظام بود؛ در کنارش علی لاریجانی رئیس مجلس، محمود علوی وزیر اطلاعات، حسین فریدون، برادر و دستیار ویژه رئیس‌جمهور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمدرضا عارف، نماینده تهران، اسحاق جهانگیری، معاول اول رئیس‌جمهور، علی و یاسر خمینی نوه‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و جمعی قریب به صد نفر از مسئولان ارشد نظام حضور داشتند. ساعت به دو بعدازظهر نزدیک می‌شد که اعلام شد خاکسپاری پایان یافته است. سیدحسن که بی‌تاب بود از صحن خارج شد و دوستان هم یکی‌یکی همراهش شدند. دیگر میهمانان هم عزم رفتن کردند. جمعی از مردم ماندند و جمعی دیگر تازه فرصت حضور یافته بودند و برای ورود به صحن حرم تلاش می‌کردند.
حرم، بیرونی؛ ساعت 20: 2 دقیقه
 مراسم خاک‌سپاری قریب به یک ساعت طول کشید و دقایقی هم به خداحافظی خانوادگی از او گذشت. بیرون محوطه برخی در حمایت از هاشمی شعار‌هایی مبنی بر حمایت از او مسیر اصلاح‌طلبانه‌اش سر می‌دادند و جمعی دیگر در مقابل، شعارهای دیگر. مناظره دو طیف از سوی نیروهای گارد ویژه دنبال می‌شد. لابه‌لای این هیاهو و پس از پایان مراسم خاک‌سپاری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، خانواده هاشمی که از حرم خارج شدند، شعارها جایش را به فریاد «هاشمی هاشمی تسلیت تسلیت» داد و مردم، خانواده هاشمی را با این شعار بدرقه کردند. 


دیدگاه‌ها(۰)