۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
40‌ هزار تولد بیشتر

در سال گذشته، میزان تولد در میان خانواده‌های ایرانی 40‌ هزار مورد بیشتر از سال قبل از آن بوده است. در اوایل امسال، رئیس اداره سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت از افزایش میزان تولد و کاهش نرخ مرگ‌ومیر قابل اجتناب نوزادان در کشور خبر داده بود. به گزارش ایسنا، محمد اسماعیل‌مطلق اعلام کرد ایران در سال 94، یک‌‌میلیون‌و 580 هزار تولد را شاهد بوده که 96 درصد آن در بیمارستان‌ها انجام شده است. از این رقم نزدیک به 51 درصد در مراکز تسهیلات زایمانی روستاهایی با جمعیت بیش از‌ هزار نفر صورت گرفت. باقی موارد زایمان که کمتر از یک درصد است نیز در منازل انجام شد، از این رقم یک درصد نارس و کم‌وزن هستند.
به گفته او، یکی از اهداف وزارت بهداشت، کاهش مرگ‌ومیر نوزادان است. این نرخ، پیش از انقلاب 145 مورد در هر هزار تولد زنده بود. طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی، برای ایران عدد 12 مورد مرگ‌ومیر در هر‌ هزار مورد تعیین شده، درحالی که ما امروز به نرخ 9.5 مورد در هر‌ هزار تولد رسیده‌ایم. مطلق گفت: این رقم در برنامه ششم توسعه باید به کمتر از هفت مورد مرگ‌ومیر و تا 15 سال آینده به صفر برسد و مرگ قابل اجتناب نداشته باشیم.
به گفته رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با توجه به بررسی‌ها، در سال 94 میزان تولد نسبت به سال 93، 40 هزار مورد افزایش داشته است. همچنین در سال 93 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن، 60 درصد افزایش نرخ تولد داشته‌ایم. او همچنین آخرین نرخ باروری در کشور را 1.9 درصد اعلام کرد و گفت: با توجه به تدوین برنامه‌ای مشخص برای ثبت مرگ‌ومیر نوزادان در همه بیمارستان‌ها، باید براساس آن برای کاهش این نرخ برنامه‌ریزی کنیم.
خبرآنلاین نیز در سال گذشته گزارشی منتشر کرد که در آن نوشته بود استقبال‌نکردن زوج‌های جوان از فرزندآوری، کاهش جمعیت، قرارگرفتن ایران در بین کشورهایی با نرخ باروری پایین و بحران سالمندی، موضوعاتی هستند که نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته و مدتی است برای افزایش جمعیت در کشورمان و صعودی‌شدن آمار زادوولد، برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفته است.
این برنامه‌ها شامل اقدامات متنوعی می‌شوند؛ ازجمله کارهای تبلیغی برای ترویج فرزندآوری، اقدامات بهداشتی و درمانی و درنظرگرفتن تسهیلات مختلف برای خانواده‌هایی است که فرزند بیشتر داشته باشند؛ برای مثال، اختصاص تسهیلات برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی.
البته این افزایش جمعیت در حالی است که به نظر می‌رسد در وضعیت مادران بهبود چندانی حاصل نشده و با وجود اینکه از افزایش مرخصی زایمان زنان سخن گفته می‌شود، خبرها از بی‌کارشدن زنانی حکایت دارند که از این مرخصی استفاده می‌کنند. در مقایسه با دیگر کشورها نیز باید اشاره کرد ایران در فهرست وضعیت مناسب مادران در کشورهای مختلف دنیا، از میان 179 کشور بررسی‌شده، رتبه 84 را به خود اختصاص داده که چندان مطلوب نیست.


دیدگاه‌ها(۰)