۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
خبر

«تصویر سال» تمدید  شد
شرق: دبیرخانه «تصویر سال» ضمن عرض تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، به دلیل اهمیت پوشش تصویری این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران در چهاردهمین تصویر سال، مهلت دریافت آثار را تا پایان روز شنبه 25 دی تمدید می‌کند.
امسال در کنار نمایشگاه سالانه در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، علاوه بر دو شاخه عکاسی «ایران ما» و «موبایلی»، بخش ویژه‌ای با عنوان «مادربزرگ و پدربزرگ ایرانی» در نظر گرفته شده است.  همچنین «عباس کیارستمی» عنوان بخش ویژه بزرگداشت در چهاردهمین دوره «جشن تصویر سال» و «جشنواره فیلم تصویر» است که با همراهی سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می‌شود.
همه عکس‌ها و آثار گرافیکی، کاریکاتور و فیلم با موضوع عباس کیارستمی، به‌صورت نمایشگاهی مستقل در این بخش هم‌زمان با چهاردهمین جشن «تصویر سال» و جشنواره فیلم تصویر در خانه‌ هنرمندان ایران ارائه خواهد شد.
آثار منتخب بزرگداشت «عباس کیارستمی» همراه برگزیده فیلم‌های دانشجویان کلاس‌های آموزش فیلم‌سازی کیارستمی در داخل و خارج از کشور، هم‌زمان و در بخش ویژه بزرگداشت کیارستمی، با سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پردیس چارسو از اول تا هشتم اردیبهشت‌ ۱۳۹۶، نمایش داده خواهند شد. آثار این بخش علاوه بر ارائه در نمایشگاه «تصویر سال»، به‌صورت مجموعه‌ای مستقل نيز منتشر خواهند شد.
در بخش ویژه عکس با عنوان «مادربزرگ و پدربزرگ ایرانی» که با همراهی سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود، همه عکس‌هایی که از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های ایرانی به‌صورت پرتره، زندگی روزمره، حضور در آیین‌ها و مراسم ملی و مذهبی و ديگر جنبه‌های زندگی‌شان (از جمله محل سکونت با حضور یا با یادگاری‌های باقی‌مانده از آنها) گرفته شده باشند، داوری و ارائه خواهند شد.

مهدیان و صابری‌وند، برنده نشان «گرافیس»
شرق: مهدی مهدیان و تورج صابری‌وند از ایران، نشان نقره مسابقه گرافیس آمریکا در سال ۲۰۱۷ را در بخش‌های طراحی پوستر و لوگودیزاین دریافت کردند.  در بخش طراحی پوستر این رقابت، پوستر «گستره معنا» اثر مهدی مهدیان، برنده‌ نشان نقره‌ و پوستر «زبان آزادی» از تورج صابری‌وند شایسته تقدیر شد.  در بخش لوگودیزاین نیز، بازطراحی لوگوی رایتل از تورج صابری‌وند، برنده نشان نقره‌ این مؤسسه شد.  مؤسسه گرافیس که هرساله جوایز معتبری را در رشته‌های مختلف هنر و دیزاین از سراسر جهان اعلام می‌کند، در فهرست برندگان سال ٢٠١٧، نام طراحان ایرانی را به عنوان برگزیده سال منتشر کرد.  مؤسسه بین‌المللی «گرافیس» ابتدا در سال ۱۹۴۴ در زوریخ پایه‌گذاری شد و پس از مدت کوتاهی به عنوان مرجع بهترین آثار هنرمندان و طراحان جهان شناخته شد. مرکز این مؤسسه در سال ۱۹۸۶ به نیویورک منتقل شد و از آن سال تاکنون، این مؤسسه با ریاست مارتین پدرسن به عرضه‌ و انتشار سالانه بهترین آثار هنرمندان جهان مشغول است.


دیدگاه‌ها(۰)