۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
رويداد

۳۰ کشور، درحال‌توسعه توانایی حملات سایبری هستند
خبرآنلاین: مقامات اطلاعاتی-امنیتی آمریکا می‌گویند 30 کشور از جمله ایران در حال ساخت و توسعه تجهیزات مرتبط با حملات سایبری هستند که می‌تواند زیرساخت‌های این کشور را مورد حمله قرار دهد. در گزارش تهیه‌شده برای کمیته نیروهای مسلح سنا از سوی جیمز کلپر، مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا، با همکاری مارسل لتر، رئیس اطلاعات وزارت دفاع و آدمیرال مایک، راجرز فرمانده واحد سایبری آمده است روسیه در رأس این کشورهاست که با پیشرفته‌ترین تسلیحات سایبری، استانداردهای جنگ سنتی را دور زده و سعی کرده امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.  در این گزارش آمده است روسیه بازیگر کاملی در صحنه سایبری شده و از تاکتیک‌های سایبری بسیار پیچیده برای انجام حملات خود استفاده می‌کند. همچنین از چین یاد شده است که بیشتر به دنبال جاسوسی از طریق فضای سایبر است تا با هرگونه دست‌درازی به نظام سیاسی این کشور مقابله کند، هرچند اخیرا حملات سایبری چین به آمریکا کمتر شده است. در این گزارش آمده است پکن هرگونه تهدید علیه ثبات داخلی و مشروعیت خود را نمی‌پذیرد و استراتژی سایبری خود را بر این اساس تعریف کرده است، هرچند جاسوسی و سرقت اطلاعات از کمپانی‌های آمریکایی را جزء سیاست‌های اولیه خود در فضای سایبر همچنان حفظ کرده است. به عقیده این مقامات، ایران نیز در این فهرست در شمار کشورهایی است که روی استراتژی جاسوسی سایبری، پروپاگاندا و حمله تمرکز کرده است اما کره‌شمالی خود را برای حملات سایبری مخرب برای حمایت از اهداف سیاسی خود در سطح بین‌الملل آماده می‌کند.

متن پیشنهادی سازمان نصر  برای یک ماده برنامه ششم
شرق: متن پیشنهادی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) کشور، با رویکرد استانداردسازی براساس شاخص‌های موردنیاز به وسیله دولت به‌جای تهیه نرم‌افزاری واحد برای بخش عمومی، جایگزین بند ب ماده ۸ لایحه بودجه برنامه ششم توسعه شد. پیرو انتشار لایحه برنامه ششم توسعه و بررسی آن از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بند ب ماده ۸ این لایحه با انتقاد کارشناسان و فعالان صنف رایانه مواجه شد که در نامه‌ای این دغدغه به دولت و مجلس انتقال داده شد. در لایحه برنامه ششم توسعه در بخش دوم (بودجه و مالیه عمومی) ماده هشتم در بند (ب) اشاره ‌شده است که «دولت موظف است در برنامه در نظام مالی–محاسباتی کشور نسبت به تهیه نرم‌افزار حسابداری واحد و یکپارچه با قابلیت ثبت رویدادهای مالی بر مبنای حسابداری تعهدی و قابلیت‌های عمومی آن اقدام کند».

هدفونی برای مخفی‌کردن  صدای محاورات تلفنی
مهر: محققان دستگاه جدیدی برای افراد پرحرف ساخته‌اند که سبب می‌شود سروصدای محاورات تلفنی آنها دیگران را آزار ندهد. براساس گزارش دیلی‌میل این دستگاه که Hushme نام دارد، در حقیقت یک هدفون وایرلس است که می‌تواند صدای محاورات تلفنی را ساکت کند. این دستگاه که به وسیله مهندسان اوکراینی ساخته شده، در نمایشگاه محصولات الکترونیکی مصرفی رونمایی شد. به عبارت دیگر Hushme به طور مخصوص برای حفظ حریم خصوصی هنگام مکالمه در محیط‌های باز ساخته شده است. دستگاه مانند یک هدفون وایرلس دور گردن قرار می‌گیرد. سپس با قفل‌کردن دو طرف هدفون به یکدیگر کاربر می‌تواند محاورات خود را مخفی کند. به این ترتیب او می‌تواند بدون ایجاد مزاحمت برای افراد دیگر به مکالمه تلفنی خود بپردازد. همچنین دستگاه به راحتی به تلفن هوشمند فرد متصل می‌شود.

رد پای مدیر سامسونگ در رسوایی مالی رئیس‌جمهور کره‌جنوبی
فارس: لی‌جائه یونگ، معاون رئیس شرکت سامسونگ، روز پنجشنبه به سوالاتی درباره رسوایی مالی اخیر رئیس‌جمهور کره‌جنوبی پاسخ داد. براساس گزارش زددی نت، لی‌جائه یونگ که رئیس در سایه این شرکت هم محسوب می‌شود، باید به این سؤال پاسخ دهد که آیا «چوی سون شیل» دوست جنجال‌آفرین «پارک گون‌های» رئیس‌جمهور کره‌جنوبی را می‌شناسد یا خیر. این فرد که اتهامات مالی متعددی به او وارد شده در زندان به سر می‌برد. گفته می‌شود چوی سون شیل از نفوذ خود برای رشوه‌گرفتن از شرکت‌های متعدد تجاری و پیشبرد اهداف و مقاصد آنها در دولت استفاده می‌کرد. وی همچنین در امور دولت مداخله می‌کرد و حتی از مقامات دولتی هم رشوه می‌گرفت. ظاهرا سامسونگ به چوی از طریق یکی از شرکت‌های تحت مدیریت وی‌ میلیون‌ها دلار رشوه داده تا بتواند موافقت نهادهای تأثیرگذار برای ادغام سامسونگ با مجموعه دیگری به نام Cheil Industries را به دست آورد.


دیدگاه‌ها(۰)