۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
یک روز تا سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر
از کنسرت‌های آنلاین تا گروه‌های تلفیقی پرطرفدار
نسيم قاضي‌زاده

در حالی اولین زمزمه‌های برگزاری سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر به گوش رسید که نامه 700 منتقد این جشنواره تنها چند روز پیش از برگزاری اولین نشست خبری منتشر شده بود. نامه‌ای که با حواشی بسیار همراه بود و برخی اسامی که در آن آمده بود، امضایشان را تکذیب کردند. اما حواشی به همین جا ختم نشد و صحبت‌های چند موسیقی‌دان درباره جشنواره سال گذشته و اعداد و ارقام دستمزدها به حرف و حدیث‌های حول‌وحوش جشنواره دامن زد. با وجود این حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی که برخلاف صحبت‌های قبلی‌اش امسال هم سکان جشنواره موسیقی را به دست گرفته است، با همان خونسردی و آرامش ذاتی‌اش پاسخ خبرنگاران و منتقدان را داد و اعلام کرد از تمامی گروه‌ها و افراد فعال در موسیقی ایران دعوت کرده است. در تمامی صحبت‌های نوربخش اصرار او بر اهمیت‌بخشیدن به جایزه «باربد» جایزه نوظهور جشنواره موسیقی پاپ دیده می‌شود چراکه او معتقد است در مقایسه با جشنواره فیلم و تئاتر فجر، جشنواره موسیقی هم باید صاحب جایزه‌ای باشد که بتوان هنرمندان را حتي برای دریافت آن و پربارترکردن کارنامه کاری‌شان ترغیب کرد. در گزارش زیر به بخش‌های مختلف جشنواره و اتفاقات شاخص‌تری که قرار است در آن بیفتد، پرداخته‌‌ایم.
تغییر جدول: در پی ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، جشنواره موسیقی فجر که پیش از این قرار بود از چهارشنبه، ٢٢ دی ماه آغاز شود، با دو روز تأخیر و از جمعه، ٢۴ دی‌ماه شروع می‌شود و اول بهمن به پایان می‌رسد. اما ستاد برگزاری جشنواره اعلام کرده است کسانی که بلیت‌های سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر را پیش از تغییرات اعلام‌شده تهیه کرده‌اند، می‌توانند با توجه به زمان و مکان اجراهای تغییریافته با‌‌ همان بلیت‌ها به سالن اجرا مراجعه کنند و در کنسرت‌ها حضور یابند.  
سالن‌ها: اجراهای جشنواره در تالارهای وحدت، رودکی، فرهنگ‌سرای نیاوران، برج میلاد تهران، سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران، فرهنگ‌سرای ارسباران و مجموعه آزادی برگزار می‌شوند.
جشنواره آنلاین: برای اولین‌بار در سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر سیستم کنسرت آنلاین اتفاق می‌افتد و هدف آن پوشش گسترده جشنواره برای مخاطبانی است که به هر دلیلی نمی‌توانند برنامه‌های جشنواره را به‌صورت حضوری دنبال کنند. از این جهت با همکاری‌ای که همراه با سامانه کنسرت آنلاین انجام شده در طول برگزاری جشنواره تمامی کنسرت‌ها به صورت آنلاین از این سامانه پخش می‌شود. این اقدام می‌تواند باعث افزایش مخاطبان جشنواره و رفع محدودیت بازدید مخاطبان از آثار به‌صحنه‌رفته شود و امکانات خوبی را به وجود آورد که مخاطبان سراسر کشور بتوانند از فضای موجود بهره‌مند شوند.  
بخش پژوهش: امسال بخش پژوهش به جشنواره‌ موسیقی فجر اضافه شده است. بخشی که دبیری آن را «امیرعباس ستایشگر» برعهده دارد و از روز جمعه 24 دی ماه برگزار می‌شود. صدا، ماهیت ضبط و مفاهیم ابزاری، بازخوانی نشست تأثیر مدرنیته و مدرنیسم بر موسیقی معاصر ایران، روند آموزش آکادمیک در دانشگاه‌های موسیقی و طبقه‌بندی موسیقی عناوين نشست‌ها هستند.
 اجراهای جذاب: ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های هر علاقه‌مند به موسیقی باشد چراکه یکی از موفق‌ترین آلبوم‌های موسیقی ایرانی یعنی «نیلوفرانه» قرار است در این کنسرت اجرا شود.  ژیوان گاسپاریان، نوازنده سرشناس ساز دودوک، آهنگ‌ساز اهل ارمنستان است که برای دوستداران موسیقی ایران به واسطه اجراهایش با حسین علیزاده یک چهره آشنا به حساب می‌آید؛ وی نیز از جمله میهمانان جشنواره امسال است. دل مورائو یکی دیگر از نوازندگان معروف گیتار فلامینکو است که قرار است برای حضور و اجرا در جشنواره، به تهران سفر کند و یک اجرا را در تالار وحدت روی صحنه ‌ببرد.
حامد همایون خواننده‌ای که این روزها در فضاهای مختلف می‌توان قطعاتش را شنید و عنوان پدیده موسیقی پاپ امسال را از آن خود کرده، قرار است اولین اجرای رسمی‌اش را در جشنواره موسیقی فجر تجربه کند. او بیشترین تعداد اجرا در جشنواره را با چهار سانس به خودش اختصاص داده است.
قرار است شنبه 25 دی، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در سی‌‌ودومین جشنواره موسیقی فجر به صحنه برود؛ کنسرتی که خیلی سریع همه بلیت‌های آن به فروش رفت. قرار است در این برنامه، قطعاتی از موسیقی‌دان‌های کلاسیک کشورهای مختلف اروپایی اجرا شود.  گروه موسیقی «رستاک» که یکی از مطرح‌ترین گروه‌های موسیقی نواحی در کشور است، تنها اجرای موسیقی نواحی در تالار وحدت را برگزار می‌کند.  این گروه در کنسرت خود، سیری در موسیقی کرمانی، شیرازی، کردی، آذری، گیلکی، لری، بوشهری و... خواهد داشت. 


دیدگاه‌ها(۰)