۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
راند آخر از مذاکرات برجامی در وین
عراقچی و آمانو دیدار کردند

شرق: سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه کشورمان در راند آخر از مذاکرات مربوط به برجام در دو روز گذشته، با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد. این ملاقات در حالی انجام شد که ایران و آژانس همین چند هفته قبل، در سفر آمانو به تهران، با هم مذاکره کرده بودند. از سوی دیگر، ایران و اعضای 1+5 روز سه‌شنبه با تشکیل کمیسیون مشترک، تکلیف اختلاف‌نظرهای اخیر ایران و آمریکا پیرامون تمدید قانون‌های ISA را روشن کردند. چندی قبل کنگره آمریکا این قانون‌ها را برای 10 سال آتی تمدید کرد و طرف ایرانی این اقدام را بدعهدی آمریکا تعبیر کرد. مقامات مسئول دراین‌خصوص توضیح دادند که هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی، قادر به مذاکره درخصوص لغو این بخش از تحریم‌ها نبوده است؛ زیرا مصوبه کنگره بدون رأی کنگره لغو نخواهد شد؛ ازهمین‌رو، توافق شده بود آمریکا ترتیب توقف اجرای تحریم‌های مذکور را بدهد. گفتنی است با وجود این توضیح، مقامات ایرانی خواستار بررسی این مسئله در کمیسیون مشترک شدند و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نامه‌ای به تاریخ 26 آذر خواستار تشکیل جلسه این کمیسیون شد. نشست کمیسیون مشترک کشورهای 1+5 برای اجرای برجام روز سه‌شنبه با حضور معاونان وزیران خارجه و فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شد و بعد از سه ساعت مذاکره با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود پایان داد. همان‌طور که ظریف خواسته بود، سازوکار کارگروه اجرائی‌کردن لغو تحریم‌ها که در برجام پیش‌بینی شده بود، به کار گرفته شد و قبل از برگزاری کمیسیون مشترک، یک نشست با حضور هیئت‌های کارشناسی اعضای 1+5 برگزار شد. حاصل کار این گروه در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مورد استفاده قرار گرفت و بعد از اینکه ایران دلایل و مستندات حقوقی خود را مبنی بر اینکه تمدید قانون‌ ایسا مغایر برجام است ارائه داد، آمریکا بر پایبندی خود به برجام تأکید و اقدامات حقوقی و اجرائی خود در راستای بی‌اثرکردن تحریم‌های ایسا را برشمرد. کمیسیون مشترک در بیانیه پایانی خود اعلام کرد: «کمیسیون مشترک ضمن تأکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم‌ها وفق برجام، به‌ویژه در ارتباط با قانون آیسا، تضمین‌های ارائه‌شده از سوی ایالات متحده را مبنی بر اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران به هیچ عنوان تأثیری بر فرایند رفع تحریم‌هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره‌مند می‌شود، نداشته و به‌هیچ‌روی محدودیتی برای شرکت‌ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد. کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف‌های برجام مبنی بر رفع تحریم‌ها به صورت مستمر به‌ویژه طبق بند ۲۱ برجام را مجددا مورد تأکید قرار داد».
گفتنی است، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک بار دیگر محکم‌کاری کرد و با انتشار پیامی در توییتر، بر بیانیه مذکور تأکید کرد. پیش از او نیز هلگا اشمید، معاون هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست جلسه کمیسیون مشترک را بر عهده داشت، با انتشار پیامی در توییتر هدف از برگزاری کمیسیون مشترک برجام به ریاست اتحادیه اروپا بین ایران و 1+5 را بررسی اجرای برجام و نامه وزیر امور خارجه ایران عنوان کرده و بر عزم اتحادیه اروپا بر ادامه اجرای برجام تأکید کرده بود.
ایران و اعضای 1+5 این فرصت را غنیمت شمرده و در نشست مذکور با توجه به یک‌سالگی اجرای برجام، روند اجرای سایر بخش‌های برجام، از جمله کانال خرید و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاری‌ها را نیز مرور کردند.
آن‌طور که عباس عراقچی، رئیس هیئت ایرانی حاضر در کمیسیون مشترک اعلام کرد، این کمیسیون با طرح ایران برای پاک‌سازی رسوبات از تأسیسات غنی‌سازی نطنز نیز موافقت کرد. این درحالی است که وال‌استریت ژورنال مدعی شده بود ایران با کاهش ذخائر اورانیوم به زیر سقف 300 کیلو و پاک‌سازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در نطنز موافقت کرده است. عراقچی با تکذیب این ادعا، درباره طرح مد نظر ایران گفت: «براساس این طرح کلیه رسوبات مواد غنی‌شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند، از شمول ٣٠٠ کیلو ذخایر مواد غنی‌شده ایران خارج شده و به‌این‌ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی‌سازی کند».
ادعاهای رسانه‌های خارجی در مورد کوتاه‌‌آمدن ایران در روند اجرای برجام به همین‌جا ختم نمی‌شود و خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز نتیجه جلسه کمیسیون مشترک درباره تمدید قانون‌ تحریم‌ها را بهانه کرده و مدعی شد ایران از شکایت خود درباره تمدید قانون تحریم‌ها صرف‌نظر کرده است. به گزارش «تسنیم» این خبرگزاری برای اثبات این ادعا به اظهارات عراقچی در جمع خبرنگاران استناد کرد و نوشت که ایران قصد ندارد موضوع مربوط به تمدید این قانون ضدایرانی (آیسا) را به کمیسیون حل اختلاف برجام ارجاع دهد. در ادامه نیز اظهارنظر «ولادیمیر وارونکوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین را که گفته بود «قانون آیسا، قانون مطلوبی نبود، اما کار از کار گذشته است» آورد. رویترز این گزارش را در حالی منتشر کرد که نمایندگان دولت‌های عضو کمیسیون با جدی قلمدادکردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا برای بلااثرماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند.


دیدگاه‌ها(۰)