۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
روسیه ادعای دراختیارداشتن اطلاعات خصوصی درباره ترامپ را رد کرد
هجوم بادهاي مخالف

10 روز پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده و درست در آستانه اولین کنفرانس خبری او، سایت خبری «بازفیلد» گزارشی درباره ترامپ منتشر کرده که توفانی سیاسی به پا کرده و به بالاگرفتن بحث‌هایی درباره اخلاق در رسانه‌ها منجر شده است. بر پایه گزارش رسانه‌های آمریکایی، رؤسای سرویس‌های جاسوسی آمریکا به ترامپ اطلاع داده‌اند که عوامل اطلاعاتی روس اطلاعات مالی و شخصی به‌شدت شرم‌آوری از او در اختیار دارند.
طبق گزارش «سی‌ان‌ان» و «نیویورک‌تایمز» به نقل از چندین مقام آمریکایی مطلع، رؤسای اطلاعاتی هفته گذشته گزارشی به ترامپ و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا ارائه دادند و در آن خلاصه‌ای از این رسوایی بالقوه مطرح شد. «سی‌ان‌ان» هیچ جزئیاتی از این اتهام‌ها مطرح نکرد اما سایت خبری «بازفید» بدون ذکر توضیحاتی درباره محتویات، یک سند ۳۵صفحه‌ای منتشر کرد که اتهامات مذکور بر پایه آن است و چندین ماه است که این گزارش‌ها در واشنگتن مطرح است.
در این اسناد از چندین تصویر ویدئویی جنسی سخن به میان آمده است که در آن روسپی‌ها حضور دارند و در زمان سفر سال ۲۰۱۳ ترامپ به یک هتل لوکس در مسکو فیلم‌برداری شده است و ظاهرا هدف این بوده که با آن اخاذی انجام شود. آنها همچنین گفتند که مقام‌های روس پیشنهادهايي درباره قراردادهای فوق‌العاده مطرح کردند تا بتوانند روی ترامپ نفوذ پیدا کنند. «سی‌ان‌ان» گزارش داد این پرونده در ابتدا از سوي یکی از عوامل اطلاعاتی سابق «‌ام‌آی6» انگلیس جمع‌آوری شد. این عامل اطلاعاتی از سوی سایر رقبای ریاست‌جمهوری آمریکا استخدام شده بود تا اواسط سال گذشته تحقیقاتی سیاسی درباره ترامپ انجام دهد. ترامپ ظاهرا هفته گذشته در جلسه‌ای با رؤسای اطلاعاتی آمریکا درباره اتهام‌های روسیه درباره مداخله در انتخابات، از وجود این پرونده و جزئیات آن مطلع شده است. بااین‌حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته جمع‌آوری اطلاعات از دونالد ترامپ را رد کرد و گزارش‌های اخیر را «ساختگی و بی‌معنی» خواند. ترامپ هم در یک‌سری توییت پیش از آغاز اولین کنفرانس خبری‌اش در شش ماه اخیر، اطلاعات افشاشده را آخرین ضربه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا علیه خود خواند و پرسید: «آیا ما در آلمان نازی زندگی می‌کنیم؟».  اگرچه ترامپ و تیم انتقالی‌اش این گزارش‌ها را جعلی خوانده‌اند اما به گفته یکی از مقامات دولتی آمریکا که با گاردین گفت‌وگو کرده، کسانی که این گزارش‌ها را تهیه کرده‌اند، قابل اعتماد، آگاه و دقیق بوده‌اند. بخشی از این گزارش‌ها که در تاریخ ۲۰ ژوئن تا ۲۰ اکتبر سال گذشته میلادی نوشته شده است نیز مطلع‌بودن نویسنده‌های این گزارش‌ها را ثابت می‌کند چراکه به پیش‌بینی رویدادهایی می‌پردازند که در آینده اتفاق افتاده است.  در یکی از این گزارش‌ها به تاریخ ژوئن ۲۰۱۶، ادعا می‌شود که کرملین حدود پنج سال با هدف ایجاد اختلاف میان متحدان غربی، از ترامپ حمایت می‌کرده است. به گزارش «سی‌ان‌ان»، «اف‌بی‌آی» در حال بررسی اعتبار این اسناد است. با وجود همکاری ایالات متحده و برخی منابع خارجی روی این اسناد، این گزارش بی‌نقص نیست؛ برای مثال در این گزارش یکی از محله‌های اطراف مسکو، مکانی برای زندگی رهبران سیاسی و همکاران نزدیک آنها توصیف شده است؛ درحالی‌که این محله اگرچه از محله‌های ‌گران‌قیمت روسیه است اما هیچ محدودیتی برای خرید املاک در آنجا برای اشخاص عادی وجود ندارد. در بخش دیگری از این گزارش هم نام یکی از شرکت‌های بزرگ بانکی روسیه، اشتباه نوشته شده و در واقع این متن غلط املایی دارد. انتشار این اسناد، آخرین و جنجالی‌ترین بخش از مبارزه سیاسی فزاینده و بی‌سابقه درون دستگاه دولتی آمریکاست. این درگیری‌ها روی مسائل سیاسی متمرکز است چراکه بخش‌هایی از دولت آمریکا به رهبری سازمان سیا نگران هستند که ترامپ با هدف درگیری با چین، موضع تهاجمی معمول واشنگتن علیه مسکو را کنار بگذارد.
نامه 16 مقام اروپایی به ترامپ
این البته نگرانی بخشی از هم‌پیمانان غربی آمریکا هم هست؛ برای مثال روز گذشته رئیس‌جمهوری بلغارستان و ۱۶ نفر از مقام‌های سابق کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در نامه‌ای به دونالد ترامپ خواستار دفاع از «منافع و اهداف» مشترک شدند و نسبت به پیامدهای نزدیکی ترامپ با روسیه هشدار دادند. آنها در این نامه نوشتند: «پوتین بزرگی آمریکا را نمی‌خواهد اما ما به ‌عنوان متحدان شما، می‌خواهیم». نویسندگان نامه درعین‌حال هشدار دادند چنانچه ترامپ بخواهد مسیر دیگری برود و با پوتین همدست شود، این اقدام پیامدهای منفی بسیاری برای اروپا و آمریکا خواهد داشت. دورنمای روابط «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه و معامله بزرگ ‌بین دو کشور، موجب نگرانی بسیاری از متحدان سنتی آمریکا شده است اما در‌این‌میان رهبران طرفدار آمریکا در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی بیش از دیگران زیان خواهند دید.


دیدگاه‌ها(۰)