۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
توافق جدید دولت سوریه و مخالفان مسلح در «وادی‌بردی»
توافق در دمشق، رايزني در آنكارا

هر روز از سوريه خبرهاي جديدي منتشر مي‌شود كه نويدي براي به‌پايان‌رسيدن بحران شش‌ساله در اين كشور است. اكنون از استان «ریف» دمشق خبر مي‌رسد مخالفان مسلح و ارتش سوریه در «وادی‌بردی» به توافق جديدي براي پايان‌دادن به بحران آب در دمشق رسيده‌اند. اين در حالي است كه به گفته كارشناسان، سرنوشت نشست «آستانه» که اواخر ماه جاری میلادی برگزار مي‌شود، صدها كيلومتر آن‌طرف‌تر و در نشست‌هایی در آنکارا مشخص می‌شود که روز گذشته میان نمایندگان مخالفان سوری با حضور نمایندگان روس و ترکیه آغاز شده است؛ هرچند هیئت عالی مخالفان سوری در ریاض اعلام کرد فقط در صورت کناره‌گیری «بشار اسد» از قدرت و تشکیل هیئت انتقالی با اختیارات کامل، در مذاکرات آستانه شرکت می‌کند.
در نشست روز گذشته در تركيه چهره‌هایی از مخالفان سوری و نمایندگان گروه‌های مسلح که در نشست‌های قبلی با ترکیه و روسیه شرکت نکرده بودند، حضور داشتند و مسئله آتش‌بس با دولت سوریه و تشکیل هیئتی که در مذاکرات صلح آستانه شرکت می‌کند، در روز نخست اين نشست بررسي شد.
به گزارش ايسنا، تلاش‌های ترکیه برای میزبانی این نشست‌ها که احتمال می‌رود دو یا سه‌روزه باشد برای تشویق مخالفان به مشارکت در نشست آستانه است؛ آن هم بعد از اینکه برخی مخالفت خود را برای حضور در این نشست اعلام کرده‌اند. قرار است در پایان نشست کنونی در آنکارا، گروه‌هایی که در نشست‌ها مشارکت خواهند داشت، تعیین شوند؛ اما گروه‌های مخالف سوری اعلام کرده‌اند در دومین روز از مذاکرات کارشناسان روس و ترک در آنکارا برای بازنگری در بندهای توافق‌نامه آتش‌بس و بررسی نقض‌های صورت‌گرفته و راه‌های برخورد با این نقض‌ها به مذاکرات آنکارا می‌روند.
مشارکت کردهای سوریه در مذاکرات
اما دولت ايالات متحده آمريكا كه در اين مذاكرات حضور نخواهد داشت، خواهان مشاركت حزب «اتحاد سوریه دموکرات» در نشست آستانه است. «مارک تونر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد در روند مذاکرات صلح همه سوری‌ها حضور دارند و این مسئله شامل کردهای سوری نیز می‌شود. تونر در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا حزب اتحاد سوریه دموکرات نیز پای میز مذاکره خواهد بود، گفت: آنها نیز باید بخشی از این روند باشند.
این اظهارات در حالی ایراد شد که ترکیه حزب «اتحاد سوریه دموکرات» را وابسته به حزب «كارگران كردستان» (پ‌ک‌ک) می‌داند و کاملا مخالف همکاری نیروهای آمریکایی با این گروه است اما واشنگتن این حزب را گروه تروریستی نمی‌داند. تونر در ادامه اظهاراتش افزود: حضور حزب اتحاد سوریه دموکرات در راه‌حل سیاسی سوریه «حیاتی» است. باید صدای آنها در هرگونه راه‌حل بلندمدت درباره وضعیت سوریه شنیده شود. در چنین حالتی یک دوره انتقالی سیاسی دموکراتیک‌تر ایجاد می‌شود که مورد پذیرش همه مردم سوریه قرار می‌گیرد.
اجراي توافق آتش‌بس در وادي‌بردي
در همين حال، يک منبع رسمی سوری از ورود هیئت امنیتی و نظامی به منطقه «وادی‌بردی» برای اجرای توافق آشتی و پاک‌سازی این مناطق از لوث افراد مسلح بدون درگیری خبر داد. به گفته یک منبع مسئول در دولت سوريه، مهلت 72ساعته دولت به افراد مسلح روز سه‌شنبه با کارشکنی گروه‌هایي مانند «جبهه النصره» پایان یافت و این گروه‌ها كه با ورود تیم‌های بازسازی برای تعمیر خرابی‌های مخازن آب شرب و واگذاری این مکان به دولت سوریه برای تأمین آب شرب مردم مخالف بودند، توافق كردند منطقه «وادی‌بردی» به دو بخش تقسیم شود: یک بخش مخالف آشتی و دیگر موافق آن.


دیدگاه‌ها(۰)