۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
رويداد

انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده در جنوب یمن
بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در پست ایست و بازرسی شهر «لودر» در استان «ابین» در جنوب یمن 10 کشته و تعدادی نیز زخمی شده‌اند.
 به گزارش شبکه خبری روسیا‌الیوم، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده روز گذشته در پست ایست و بازرسی در جنوب شهر «لودر» در استان ابین واقع در جنوب یمن منفجر شد. یمن در دوره اخیر شاهد انفجارها و حملات انتحاری زیادی بوده است. در پی تشدید بحران امنیتی در یمن نفوذ القاعده و داعش در این کشور افزایش یافته است.

یک خبرنگار  وزیر خارجه جدید کانادا شد
«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در راستای ترمیم کابینه خود، خانم «کریستیا فریلند» را که پیش از این وزیر تجارت این کشور بود و سابقه خبرنگاری را در کارنامه فعالیت حرفه‌ای خود دارد، به‌عنوان وزیر خارجه دولتش برگزید. گاردین گزارش داد: فریلند در حالی سمت وزارت خارجه کانادا را عهده‌دار شد که پیش‌تر از سوی مسکو و به دنبال انتقاد از کرملین در سال 2014 میلادی تحریم و از ورود به این کشور منع شد. فریلند که در اواسط دهه 90 میلادی به‌عنوان روزنامه‌نگار نشریه «فایننشال‌تایمز» در مسکو به سر می‌برد و سابقه مصاحبه با شخص ولادیمیر پوتین در سال 2000 میلادی را دارد، در پاسخ روسیه به تحریم‌های غرب، در فهرست افرادی که از سوی کرملین از ورود به این کشور منع شدند، قرار گرفت.

ژاپن آماده «کناره‌گیری امپراتور» از قدرت
دولت ژاپن در تلاش است کارهای حقوقی لازمی را انجام دهد که به امپراتور آکیهیتو اجازه می‌دهد از قدرت کناره‌گیری کند و پسر او شاهزاده ناروهیتو در دو سال به‌عنوان امپراتور جدید روی کار‌ بیاید.
در صورتی که این اقدام انجام شود، اولین واگذاری سلطنت در دو قرن اخیر خواهد بود. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، امپراتور ۸۳ساله ژاپن آگوست گذشته برای اولین بار اشاره‌هایی به واگذاری سلطنت کرد و گفت نگران است که سالخوردگی او مشکلاتی را در انجام وظایفش ایجاد کند. طبق قوانین کنونی ژاپن، امکان کناره‌گیری امپراتور وجود ندارد.

اصرار سفیر آمریکا  بر آغاز فعالیتش در قدس
به دنبال انتشار اخباری مبنی بر قصد انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و تأکید سفیر آتی این کشور بر تمایلش به آغاز کار در قدس، مسئولان فلسطینی هشدار دادند این اقدام راهکار دوکشوری را نابود می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس‌العربی، صائب عریقات، ‌دبیرکل کمیته اجرائی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در واکنش به اظهارات دیوید فردمن، سفیر آتی آمریکا در اراضی اشغالی گفت: در صورتی که آمریکا اقدام به انتقال سفارتش به قدس اشغالی کند، رهبری فلسطین باید تصمیمات سرنوشت‌سازی اتخاذ کند. همچنین شهرها و شهرک‌های داخل فلسطین اشغالی در اعتراض به تخریب 11 منزل فلسطینی در شهرک قلنسوه از سوی اسرائیل، صحنه اعتصاب عمومی است.

اتهام برادر و برادرزاده بان کی مون به پرداخت رشوه
دادستان آمریکا دو نفر از نزدیکان دبیرکل پیشین سازمان ملل را به پرداخت رشوه به یک مقام دولتی متهم کرد. به گزارش بی‌بی‌سی، برادر کوچک‌تر بان کی مون و پسر برادرش متهم هستند به یک مقام در کشوری در خاورمیانه از طریق یک دلال آمریکایی پیشنهاد پول داده‌اند که برای فروش ملک به آنها در شرق آسیا کمک کند. سخنگوی بان کی مون اعلام کرد وی از شرایط ایجادشده برای اقوامش بی‌اطلاع است.

تهدید اپوزیسیون لهستان  به ادامه تحصن در پارلمان
اپوزیسیون میانه‌روی لهستان تأکید کرد در صورتی که حزب حاکم بخواهد جلسه پارلمانی جدیدی برگزار کند، به مسدودکردن صحن اصلی پارلمان ادامه می‌دهد. اختلاف‌ها بر سر حقوق رسانه‌ها و رأی‌گیری بودجه بالا گرفته است. حزب پلتفرم مدنی (PO) و حزب لیبرال که جزء بزرگ‌ترین گروه‌های اپوزیسیون لهستان هستند، اواسط دسامبر با اشغال کرسی رئیس پارلمان اعتراض خود را به طرح حزب حاکم برای محدودکردن اختیارات رسانه‌ها در پارلمان اعلام کردند.


دیدگاه‌ها(۰)