۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
جنگ سهمیه بالا گرفت
آسیا برنده واقعی 48تیمی‌شدن جام‌ جهانی

هنوز 48 ساعت از اعلام رسمی 48تیمی‌شدن جام‌ جهانی 2026 نگذشته که اعتراضات گسترده‌ به این موضوع شروع شده است؛ کشورهای صاحب سبک در زمینه فوتبال که هرکدام چندین قهرمانی در جام‌ جهانی دارند، اصلی‌ترین کشورهای مخالف با طرح افزایش تیم‌ها در جام‌ جهانی هستند. جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، می‌گوید این تصمیم را گرفته‌اند تا «احتمال محقق‌شدن رؤیای کشورها برای رسیدن به جام‌ جهانی را افزایش دهند» ولی کارل هاینس رومینیگه، یکی از مسئولان بلندپایه اتحادیه فوتبال اروپا، کسی که خیلی‌ها فوتبال آلمان را با نام او می‌شناسند، می‌گوید: «درست است؛ این موضوع رؤیای خیلی از کشورهایی است که هنوز به جام‌ جهانی نرسیده‌اند ولی طبیعتا نمی‌تواند رؤیای کشوری مثل آلمان باشد که برای رسیدن به جام‌ جهانی مشکلی نداشته است. دلیل مخالفت آلمان‌ها با این طرح همین مورد است». البته فقط آلمان‌ها نیستند که طرح فیفا را «مسخره» می‌دانند و بسیاری از کشورها و شخصیت‌های مهم دیگری هم هستند که اعتراضشان را به این موضوع اعلام کرده‌اند. 
جنگ سهمیه‌ها
فارغ از اعتراضاتی که به 48تیمی‌شدن جام‌ جهانی شد، این موضوع به تصویب نهایی رسیده و کار زیادی نمی‌توان انجام داد. با این حال هنوز سوژه قابل بحث دیگری در این میان مانده؛ اگرچه رایزنی‌هایی مربوط به نحوه توزیع سهمیه‌ها کمی مشخص شده و مثلا عنوان شده اروپا 16 و آفریقا 9 سهمیه خواهند داشت ولی فیفا به صورت رسمی چنین موضوعی را تأیید نکرده است. اینفانتینو می‌گوید: « هنوز درباره سهمیه قاره‌های مختلف به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و در جلسات آتی در این مورد بحث می‌کنیم ولی مورد مشخص این است که سهمیه همه قاره‌ها افزایش خواهد یافت». در این میان هم بحث‌ها زیاد است؛ به‌عنوان مثال اگر قرار باشد دو سهمیه به آمریکای جنوبی داده شود و تعداد سهمیه‌های این منطقه به هفت تیم برسد، آن وقت 70 درصد کشورهایی که در این منطقه حضور دارند به جام‌ جهانی می‌رسند! موردی که مثلا در مقایسه با آفریقا بی‌عدالتی است؛ آفریقا با 54 کشور قرار است صاحب 9 سهمیه شود که به نسبت توزیع سهمیه برای کشورها درصد بسیار پایین‌تری نسبت به آمریکای جنوبی می‌شود. فعلا رایزنی‌ها در این مورد به شدت افزایش یافته و رئیس کنفدراسیون‌های مختلف در مناطق چندگانه همگی تلاش می‌کنند سهمیه‌های ورود به جام ‌جهانی برای تیم‌های منطقه خودی را افزایش دهند. 
آسیا برنده واقعی
اگر بنا بر همان اعلام سهمیه‌های کنونی باشد، باید گفت آسیا و البته آمریکای شمالی برنده واقعی این تغییرات هستند. آسیا فعلا 4.5 سهمیه دارد که با سیستم جدید به 8.5 سهمیه می‌رسد. با توجه به اینکه 46 کشور در این منطقه وجود دارد، می‌توان گفت آسیا بیشترین بهره را از قوانین جدید خواهد برد. با همین رده‌بندی کنونی می‌توان گفت تیم‌های ایران، کره‌جنوبی، ژاپن، استرالیا، عربستان، ازبکستان، امارات و چین مشکلی برای رسیدن به جام‌ جهانی نخواهند داشت و کشوری مثل قطر هم می‌تواند به بازی‌های پلی‌آف برسد. مورد مشخص اینکه ازبکستان با توجه به این فرمول می‌تواند بالاخره برای اولین بار هم که شده در دوران حرفه‌ای‌اش راحت، طعم حضور در جام‌ جهانی را بچشد. این مورد درباره قطر البته صدق نمی‌کند چون این کشور میزبان جام‌ جهانی 2022 است و خود به خود برای یک ‌بار هم که شده به جام‌ جهانی رسیده است. البته خیلی بعید است که فیفا سهمیه‌های آسیا را کمتر از هشت مورد کند چون این قاره سه کشور ثروتمند دارد که تیم‌هایشان برای رسیدن به جام ‌جهانی به مشکل خورده‌اند: قطر، امارات و چین، سه قطب مالی قدرتمند در این منطقه هستند که حضورشان در جام‌ جهانی به هر ترتیب به نفع فیفاست. البته با توجه به تلاش گسترده چینی‌ها و هزینه‌های هنگفتی که در فوتبال می‌کنند، هیچ بعید نیست که همین کشور یکی از کاندیداهای اصلی برگزاری جام ‌جهانی 2026 هم باشد. اتفاقی که اگر رخ دهد، آن وقت دیگر دنیا را به کام آسیا کرده است. این موضوع البته درباره آمریکای شمالی یا همان کونکاکاف هم صدق می‌کند. این منطقه هم گفته می‌شود سهمیه‌هایش قرار است به 6.5 سهمیه افزایش پیدا کند، اتفاقی که اگر عملی شود، شانس حضور به کشوری به نام کوراسائو را هم می‌دهد. کشوری که در رده 75 دنیاست و در جزیره کوچکش 150‌ هزار نفر جمعیت دارد! 


دیدگاه‌ها(۰)