۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
هشدار کری به دولت ترامپ
نقض برجام به اعتبار آمريكا آسيب مي‌زند

ايسنا: جان كري، وزیر امور خارجه آمریکا، به دولت آینده کشورش درباره‌ کنارگذاشتن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هشدار داد. او روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در مؤسسه آمریکایی صلح در واشنگتن ضمن هشدار درباره‌ کناره‌گیری از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که جولای 2015 میان این کشورها حاصل شد، گفت که این اقدام می‌تواند به بروز مناقشه منجر شود و به اعتبار آمریکا آسیب بزند.
کری در ادامه سخنان خود بدون درنظرگرفتن ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای کشورمان در گذشته و حال گفت: من به طور قطع و کامل اطمینان دارم که مسیر دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک مسدود شده است. اکنون اگر این توافق در اقدامی خودسرانه لغو شود، ما به جایی باز می‌گردیم که به‌سرعت مناقشه به وجود خواهد آمد.
او افزود: علاوه‌بر‌این، ما اعتبار خود را در جهان از دست خواهیم داد؛ زیرا بر این باورم که روس‌ها، چینی‌ها، فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها به اجرای توافق ادامه خواهند داد. سپس شما به جایی باز می‌گردید که قبلا بودید، جایی که ما برای حمله به ایران تحت فشار بودیم. حرفم را باور کنید، ما تحت فشار بودیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا که روزهای پایانی دوره کاری‌اش را سپری می‌کند، تأکید کرد: بنابراین چنین کاری عاقلانه نیست و من باور دارم که منطق برنده خواهد شد.
براساس این گزارش، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در دوران رقابت‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که پس از به‌قدرت‌رسیدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را پاره خواهد کرد. مقامات آمریکایی پس از پیروزی وی در انتخابات ضمن هشدار نسبت به پیامدهای چنین اقدامی تأکید کردند که این توافق، توافقی دوجانبه میان تهران و واشنگتن نیست؛ بلکه توافقی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل نیز در قطع‌نامه‌ای آن را تأیید کرد.
گفتني است، وزیر امور خارجه آمریکا در حالی بار دیگر این ادعاها علیه برنامه هسته‌ای کشورمان را تکرار کرده است که مقامات همواره تأکید دارند فعالیت‌های هسته‌ای تهران ماهیت کاملا صلح‌آمیز داشته و دارد.

توصيه خوشرو به سازمان ملل و دبيركل جديد
تشويق و حمايت 
از گفت‌وگو میان تمدن‌ها
ايلنا: شورای امنیت روز سه‌شنبه به ابتکار عمل سوئد که ریاست شورای امنیت را در ماه ژانویه ۲۰۱۷ برعهده دارد؛ بحث عمومی خود را با عنوان «پیشگیری از مخاصمات و صلح پایدار» برگزار کرد. غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود با اشاره به اهداف اين سازمان گفت: هرچند می‌توان گفت که سازمان ملل به خاطر کاهش تعداد جنگ‌ها میان کشور‌ها موفقیت‌هایی داشته است؛ اما باید اذعان کرد که میزان خشونت در جهان ما نه‌تنها کاهش ‌نیافته که هم افزایش ‌یافته و هم پراکنده شده است. او تأکید کرد: اکنون مخاصمات بیشتر در داخل کشور‌ها و به شکل تروریسم و افراط‌گرایی تروریست‌های خارجی، برنامه‌ریزی عملیات تروریستی و جرائم سازمان‌یافته بین‌المللی صورت می‌گیرد که سازمان ملل برای مقابله با آن ایجاد و طراحی نشده بود.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: با نگاهی عمیق‌تر می‌توان دریافت که تجاوزگری در‌‌ همان مفهوم کلاسیک و متداول هنوز ریشه اصلی مخاصمات است. اشغالگری رژیم صهیونیستی علیه سرزمین فلسطینیان، حمله و تهاجم و تجاوز آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و دخالت خارجی علیه سوریه و یمن همه مصادیق‌‌ همان مفهوم تجاوز است که در منشور ملل متحد به آن اشاره شده و ادامه آن چشم‌انداز صلح را در این مناطق تیره‌و‌تار کرده است. خوشرو همچنین گفت: افزون‌ بر‌ این، سر‌بر‌آوردن افکار افراط‌گرایانه، تکفیری و بیگانه‌هراسی که در شرق و غرب جهان به صورتی همسو در حال رشد و گسترش است؛ از‌جمله ریشه‌های خشونتی است که بخش‌های بزرگی از دنیای ما را در بر گرفته است. سازمان ملل متحد باید از کشورهای عضو خود بخواهد تا در هر دو سو، مانع تبلیغات و ترویج نفرت شوند و به جای آن گفت‌وگو و تفاهم میان تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان را ترویج، تشویق و حمایت کنند.خوشرو در پایان گفت: لازم است سازمان ملل متحد و دبیرکل جدید با شجاعت و اراده سیاسی با این چالش‌ها و ضرورت‌های عصر ما روبه‌رو شود و نیروهای خود را در مسیر طولانی پیشگیری تا ایجاد صلح پایدار بسیج کند.


دیدگاه‌ها(۰)