۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۷۷۵ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
ترامپ در اولين كنفرانس مطبوعاتي خطاب به خبرنگار «سي‌ان‌ان»:
ساكت‌شو، پاسخ نمي‌دهم

نخستين كنفرانس مطبوعاتي «دونالد ترامپ»، چهل‌وپنجمين رئيس جمهوري آمريكا، پس از پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري، همان‌گونه برگزار شد كه از او انتظار مي‌رفت. او در اواسط جلسه پرسش‌وپاسخ با خبرنگاران به يك‌باره با تشكر و خداحافظي از حضار، پرسش اكثر خبرنگاراني كه مي‌خواستند درباره سياست هاي داخلي و خارجي‌ او بيشتر بدانند، بدون جواب گذاشت و جلسه را ترك گفت. رئيس‌جمهوري منتخب آمريكا كه در اين جلسه لحظاتی را با خبرنگار «سی‌اِن‌اِن» و «بازفيلد» بر سر سؤال‌پرسیدن کشمکش داشت، خطاب به خبرنگار این رسانه‌هاي خبری گفت: «شما یک سازمان خبری جعلی هستید و به شما فرصت پرسیدن سؤال نمی‌دهم» و در مقابل اصرار آنان براي پرسيدن سؤال، گفت: «ساكت باشيد، گفتم كه اخبار جعلي منتشر مي‌كنيد، اجازه حرف‌زدن به شما نمي‌دهم.» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در ادامه افزود: «شما (خبرنگار سی‌اِن‌اِن) حق سؤال ندارید. بی‌ادب نباشید. شما خبر جعل می‌کنید». اما ترامپ كه اين روزها به‌شدت در مظان اتهام قرار گرفته است و بسياري از مقامات ارشد آمريكا معتقدند او دوستي با «ولاديمير پوتين»، رئيس‌‍‌جمهوري روسيه را به هر رابطه‌اي ترجيح مي‌دهد، همان‌طور كه انتظار مي‌رفت نخستين كنفرانس مطبوعاتي خود را با سخناني آغاز كرد كه از شدت اين انتقادها بكاهد. او كه هشت روز ديگر سكان هدايت ايالات متحده آمريكا را در اختيار مي‌گيرد، گفت هیچ رابطه‌ای با روسیه ندارد و افزود: «معامله‌ای هم با مسكو در كار نيست». او همچنین تلویحا آژانس‌های اطلاعاتی را مسئول انتشار پرونده‌ای خوانده که حاوی ادعاهایی است مبنی بر آنکه روسیه از آقای ترامپ اطلاعاتی در دست دارد. رئيس‌جمهوري جنجالي آمريكا، در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود در شش ماه گذشته گفت اگر این نکته (دست‌داشتن آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا) درست باشد، نقطه سیاه بسیار بزرگی در اعتبار آنهاست. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا این اطلاعات را در اختیار آقای ترامپ و همچنین آقای اوباما گذاشته‌اند که می‌گویند مستقلا قابل تأیید نیست، اما منابع آن موثق است.
ترامپ بار ديگر تأكيد كرد آمریکا از نظر دفاع سایبری جزء ضعیف‌ترین کشورهاست و در برابر هک‌شدن بی‌دفاع است؛ زیرا کسانی بر سر کار هستند که نمی‌دانند چه می‌کنند: «چینی‌ها ۲۲ میلیون حساب در آمریکا را هک کردند. آنها در دریای چین جنوبی از ما سوءاستفاده می‌کنند».
ترامپ اما درباره وزير خارجه خود گفت: «رکس تیلرسون، یک گزینه عالی برای وزارت خارجه است. او در شرکت نفتی «اکسون‌موبیل» یک مدیر عالی است. ما اکنون قراردادهای خوبی با کشورهای دیگر مانند چین نداریم و او می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند». ترامپ مثل هميشه به دولت گذشته آمريكا تاخت و با انتقاد از برنامه بيمه درماني «باراك اوباما»، تأکید کرد: دولت اوباما باعث به‌وجود‌آمدن داعش شده، اما روسیه می‌تواند در نبرد با داعش کمک کند و اگر پوتین من را تحسین می‌کند، این یک برگ برنده است. ما روابط بدی با روسیه داریم، اما با بهبود رابطه، پوتین می‌تواند به ما در سرکوب‌کردن داعش کمک کند. البته هنوز مطمئن نیستم که بتوانم با او به تفاهم برسم. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با اشاره به تصمیمش برای ساخت دیوار حائل بزرگ در مرز مکزیک برای ممانعت از ورود پناهندگان گفت ساخت آن را آغاز خواهد کرد اما هزینه سرسام‌آور آن را از دولت مکزیک خواهد گرفت: «من به دولت مکزیک احترام می‌گذارم، مردم این کشور را خیلی دوست دارم. اما مکزیک از ایالات متحده سوءاستفاده کرده. ما دیوار را خواهیم ساخت».
در ادامه این نشست، ترامپ از «شری دیلن»، وکیل خود خواست تا در تریبون قرار گرفته و بیانیه‌ای را درباره عدم استفاده از ریاست‌جمهوری برای نفع شخصی و انتقال تمام شرکت‌ها و تجارتش به دو پسر خود، بخواند. خود ترامپ نيز در اين جلسه همچنین گفت دو پسرش شرکت‌های او را اداره خواهند کرد و درباره معاملاتشان با او صحبت نخواهند کرد.
او در بخشی دیگر از سخنان خود گفت روحیه مناسبی در کشور ایجاد شده است و افزود: «من بزرگ‌ترین کارآفرینی خواهم بود که خدا تاکنون آفریده است». ترامپ ادامه داد: اکنون فضای فوق‌العاده‌ای وجود دارد، فضایی که بسیاری از افراد به من می‌گویند هرگز در گذشته شاهد آن نبوده‌اند. او سپس نام شرکت‌های زیادی را به زبان آورد که تعهداتی را در قبال فعالیت‌هایشان در آمریکا به عهده گرفته‌اند. ترامپ ضمن انتقاد از طرح اوباما در زمینه بهداشت گفت: این طرح یک فاجعه است. شما به آنچه ما در زمینه بهداشت انجام خواهیم داد افتخار خواهید کرد. آنها می‌توانند هرچه دوست دارند، بگویند سیستم آنها فروپاشی است. ما این طرح را کنار گذاشته و یک سیستم بهداشت کم‌هزینه‌تر و مؤثرتر جایگزین خواهیم کرد، اما توضیح بیشتری درباره این تدابیر نداد. دونالد ترامپ در انتهاي كنفرانس مطبوعاتي خود نيز بار ديگر سراغ روسيه رفت و گفت:  روسیه در زمانی که من رئیس‌جمهور هستم به کشور ما احترام بیشتری خواهد گذاشت و شما این را خواهید دید. روسیه، چین، ژاپن و مکزیک و تمامي کشورها برای ما خیلی بیشتر از دوران دولت قبلی آمریکا احترام قائل خواهند شد.


دیدگاه‌ها(۰)