۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
گذر

هدررفت ۵‌ میلیارد‌دلاری  انرژی در کشور
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با وجود آنکه سالانه با بیش از پنج ‌میلیارد دلار هدررفت انرژی در کشور مواجه هستیم، تنها ۲۰ درصد شاهد رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان بوده‌ایم. به گزارش ایسنا، محمد شکرچی‌زاده با اشاره به این موضوع که مقوله صرفه‌جویی در مصرف انرژی در دو، ‌سه دهه اخیر با غفلت روبه‌رو بوده است، گفت: تأثیر منفی این غفلت را در اقتصاد کشور شاهد هستیم. وی با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان از طرف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، خاطرنشان کرد: بیش از دو دهه از تدوین و ابلاغ مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و الزام به اجرای آن می‌گذرد؛ ولی در عمل شاهد اجرای دقیق آن نیستیم.

کشف ۳۰ کانتینر کالای قاچاق
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف ۳۰ دستگاه کانتینر قاچاق خبر داد. به گزارش صداوسیما، قاسم خورشیدی گفت: مأموران گمرک و وزارت اطلاعات در یک عملیات مشترک موفق شدند این محموله را در بندر شهید رجایی و محورهای مواصلاتی استان هرمزگان و استان‌های هم‌جوار کشف و ضبط کنند. وی افزود: این محموله شامل لوازم آشپزخانه، ظروف شیشه و سرامیک، وان و دوش حمام و سرویس بهداشتی است. خورشیدی افزود: بعد از بررسی بیشتر پرونده مشخص شد که صاحبان این کالاها پیش‌از‌این ۱۰۳ کانتینر شامل همین کالاها را در سال‌های ۹۴ و ۹۵ از طریق خلاف‌اظهاری و به طریق قاچاق وارد کشور کرده‌اند. وی گفت: در‌این‌باره پرونده دیگری تشکیل شد و وزارت اطلاعات صاحب کالا را به‌عنوان اظهار‌کننده خلاف و یک نفر حق‌العمل کار و ترخیص کار را در این پرونده بازداشت کرد. خورشیدی افزود: در مجموع پرونده شامل ۱۳۳ کانتینر به وزن‌ هزار‌و ۴۶۵ تُن است. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پیش‌بینی می‌شود ارزش این پرونده قاچاق بالغ بر ۵۰‌ میلیارد تومان باشد.

حضور هند در «فرزاد ب» به پاسخ ایران بستگی دارد
وزیر نفت هند گفت، توافق نهایی هند با ایران برای توسعه میدان گازی «فرزاد ب» که براساس برآوردها دارای 28.75 تریلیون فوت مکعب گاز است؛ درحال‌حاضر بستگی به ایران دارد. به گزارش تسنیم به‌ نقل از رویترز، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، گفت، توافق نهایی هند با ایران برای توسعه میدان گازی «فرزاد ب» که براساس برآوردها دارای 28.755 تریلیون فوت مکعب گاز است؛ درحال‌حاضر بستگی به ایران دارد. وی افزود: «ما پیشنهادمان را به این کشور ارائه داده‌ایم. اکنون زمان پاسخ‌دادن است. آنها باید پاسخ بدهند». کنسرسیومی به سرپرستی شرکت اوان‌جی‌سی ویدش هند، بازوی سرمایه‌گذاری خارجی شرکت او‌ان‌جی‌سی، در سال 2008 این میدان را که در بلوک فراساحلی فارسی واقع شده است، کشف کرد؛ اما این شرکت به‌ دلیل تحریم‌های غرب علیه ایران، از توسعه آن صرف‌نظر کرد. اکنون پس از لغو تحریم‌ها، هند اصرار دارد که امتیاز توسعه این میدان را خود در اختیار بگیرد. این مقام هندی همچنین گفته، کشورش انتظار دارد میزان واردات نفتش را در سال‌های آینده به میزان 10 درصد کاهش دهد و تلاش کند تولید خود را که هم‌اکنون حدود 730‌ هزار بشکه در روز است، افزایش دهد و به دو برابر برساند.

بازار داغ پول‌های تقلبی در شب عید
در حالی با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی سال، خرید و فروش‌های مردم و کسبه افزایش یافته که بازار اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های تقلبی هم داغ شده است. به گزارش تسنیم، بانک مرکزی کماکان معتقد است پول تقلبی در بازار وجود ندارد و آنچه بین مردم دست به دست شده «کپی رنگی اسکناس» است؛ چراکه ضرایب امنیتی اسکناس‌ها و چک‌پول‌های بانک مرکزی به اندازه‌ای بالاست که هیچ جاعلی قادر به جعل آن نیست. کپی رنگی از اسکناس که در دست مردم به‌عنوان اسکناس جعلی شناخته می‌شود، جعل محسوب نمی‌شود. امیر شکری یکی از مدیران اسکناسی بانک مرکزی در‌این‌باره افزود: بانک مرکزی در بخش عرضه تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا وجوه ممیزه در تشخیص‌دادن اصل‌بودن اسکناس قرار دهد و در بخش تقاضا هم مردم باید دقت لازم را به خرج داده و وجوه ممیزه را شناسایی کنند تا بتوانند اسکناس اصل را از جعل تشخیص دهند. با این حساب، مردم و کسبه باید هنگام خرید و فروش‌های خود کمی در اسکناس و ایران‌چک دریافتی تأمل کنند و با لمس آن و دقت در ضرایب امنیتی به‌کار‌رفته متوجه کپی یا اصل‌بودن پولشان شوند. حتی باجه‌های بانکی هم دستگاه تشخیص اسکناس‌های خود را به کار انداخته و به مردم هم متذکر شده‌اند که قبل از تحویل اسکناس از اصل یا کپی‌بودن آن اطمینان حاصل کنند. براساس گزارش‌های مردم و مغازه‌داران، اسکناس‌ها و ایران‌چک‌های تقلبی عمدتا شامل اسکناس ده‌هزار‌تومانی و ایران‌چک‌های 50 و صد‌هزار‌تومانی جدید است.


دیدگاه‌ها(۰)