۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
رويداد

ارائه طرح اصلاح درباره یمن
فرستاده سازمان ملل به یمن که به‌تازگي به کویت سفر کرده بود تا مقدمات میزبانی این کشور برای دور جدید مذاکرات سیاسی را فراهم آورد، قرار است طرح تعدیل‌شده سازمان ملل برای حل بحران یمن را به ریاض ببرد. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه اماراتی البیان به نقل از منبع دولت مستعفی یمن، اسماعیل ولد شیخ‌احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن، دنبال از‌سرگیری مذاکرات صلح در کویت با استناد به طرح صلح اصلاح‌شده و نتایج دیدار چهارجانبه بین‌المللی درباره یمن است که اواخر ماه گذشته برگزار شد. همچنین این منبع افزود: پیشنهادات جدید همان توسعه طرح صلحی است که در اجلاس چهارجانبه بین‌المللی به تصویب رسید و شامل دو بخش امنیتی و سیاسی است که بخش اول، مربوط به عقب‌نشینی از شهرها و تحویل‌دادن سلاح و بخش دوم مربوط به تشکیل دولت وحدت ملی با حضور همه گروه‌های سیاسی است.

پیشتازی حزب رقیب آنگلا مرکل  در نظرسنجی‌ها
نتایج یک نظرسنجی نشان داد حزب چپ میانه‌رو سوسیال‌دموکرات آلمان (SPD) میزان آرای بیشتری از حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل به دست می‌آورد. بر اساس این نظرسنجی، حزب سوسیال‌دموکرات که با معرفی مارتین شولتز، رئیس سابق پارلمان اتحادیه اروپا، به‌عنوان کاندیدای صدراعظمی بیش از پیش تقویت شده است، در انتخابات آلمان 31.5 درصد آرا را کسب می‌کند. البته میزان آرای این حزب در این نظرسنجی به نسبت نظرسنجی مشابه دیگری در ماه گذشته میلادی، به میزان نیم درصد کاهش یافته است.

ورود رئیس‌جمهور پرو به پرونده فساد شرکت برزیلی
دادستان‌های پرو دستور تحقیقاتی درباره ارتباط احتمالی رئیس‌جمهور این کشور با رسوایی مالی بین‌المللی مربوط به شرکت برزیلی «اودبرچت» را صادر کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاترین آمپوئرو، دادستان ویژه فساد در پرو، گفت: دستور انجام «تحقیقات اولیه درباره یک‌سری پرداخت‌های مشکوک» از سوي شرکت اودبرچت به شرکت سرمایه‌گذاری آمریکای لاتین که مرتبط با پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس‌جمهور پرو، است را داده است.

لغو سخنرانی چاووش‌اوغلو در هامبورگ آلمان
مقام‌های آلمانی، مراسم سخنرانی وزیر امور خارجه ترکیه در جمع اتباع ترکیه‌ای هامبورگ را لغو کردند. این در حالی است که به‌تازگي مقام‌های برلین تحت فشار زیادی قرار گرفته‌اند. به گزارش خبرگزاری آنادولو، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، قرار بود در هامبورگ سخنرانی داشته باشد؛ اما یک سخنگوی شورای شهر هامبورگ اعلام کرد این برنامه به دلیل «ایمن‌‌نبودن ساختمان محل سخنرانی»، لغو شده است. مقام‌های آلمان همچنین اعلام کردند: «نگرانی‌های امنیتی» یکی دیگر از علل لغو این سخنرانی بوده است.

دفاع دادستان کل آمریکا از خود در جریان ارتباط با روسیه
دادستان کل آمریکا با نگارش نامه‌ای از اظهارات خود در ماه ژانویه مبنی بر تماس‌نداشتن با مقامات روسی در جریان کمپین ریاست‌جمهوری به‌عنوان مشاور دونالد ترامپ، دفاع کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، جف سشنز، دادستان کل آمریکا که هفته گذشته اعلام کرده بود در جریان تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 این کشور مشارکت نخواهد کرد، با نگارش نامه‌ای برای چاک گریسلی، رئیس کمیته قضائی سنای این کشور، عنوان کرد: پاسخ‌های من در ماه ژانویه کاملا صحیح بوده‌اند.

سفر پادشاه عربستان به بیروت در هاله‌ای از ابهام
درحالی‌که منابع خبری لبنان از موافقت پادشاه عربستان برای سفر به بیروت خبر دادند؛ اما روزنامه القدس‌العربی انجام مقدمات برای این سفر را تکذیب کرد. شبکه تلویزیونی او‌تی‌وی لبنان که وابسته به جریان آزاد ملی به رهبری میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان است، اعلام كرد: مقامات لبنانی دو روز پیش پیامی رسمی را از جانب ریاض دریافت کردند که در آن سلمان ‌بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، با دعوت میشل عون برای سفر به بیروت موافقت کرده بود.

ترامپ به آبه اطمینان داد
شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، گفت: ما با آمریکا به این توافق رسیده‌ایم که اقدامات اخیر کره‌شمالی نقض آشکار قطعنامه سازمان ملل و چالشی در برابر امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است. او افزود: دونالد ترامپ به من گفت آمریکا صددرصد در کنار ژاپن است و می‌خواهد این اظهاراتش به تمام مردم ژاپن ابلاغ شود.


دیدگاه‌ها(۰)