۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
ایوبی رفت، حیدریان آمد
روزهای ابری وزارت ارشاد

شرق: وزارت ارشاد در ساعات گذشته توفانی‌ترین ساعاتش را پشت سر گذاشت؛ از زمانی که خبر استعفای حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی، در فضاهای مجازی منتشر شد و بسیاری از اهالی سینما به دنبال صحت‌وسقم این ماجرا بودند تا لحظات پایانی روز دوشنبه که تکذیب خبر استعفا بسیاری را در چرایی منعکس‌شدن این خبر نگاه داشت، اما صبح روز گذشته خبر انتصاب محمدمهدی حیدریان به سمت رئیس سازمان سینمایی پاسخ بسیاری از پرسش‌ها را داد.
سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۱۷ اسفند، در حاشیه برگزاری کنگره مسئولان وزارت ارشاد در تالار وحدت، درباره تغییر رئیس سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران گفت: «آقای ایوبی از مدیران خوب ما در وزارت ارشاد هستند که با ما همکاری می‌کنند، ما در وزارت ارشاد گردش مدیر داریم، اما ریزش مدیر نداریم».
صالحی‌امیری افزود: «مبنای اصلی عمل ما در وزارت ارشاد، خلاقیت، نوآوری و به‌کار‌گیری تجربه‌های تازه در حوزه‌های مختلف است و آقای حیدریان هم از مدیران باسابقه و توانمند حوزه سینما هستند که پیش از این مشاور عالی بنده بودند».
وزیر ارشاد همچنین گفت: «آقای ایوبی نیز از مدیران باسابقه فرهنگی محسوب می‌شوند که همچنان با وزارتخانه ارشاد همکاری خواهند داشت و ما از تجربه و ظرفیت ایشان حداکثر استفاده را می‌کنیم».
حکم رسمی ریاست محمدمهدی حیدریان
حیدریان که در چند ماه گذشته از سوی صالحی‌امیری به‌عنوان مشاور ارشدش در وزارت ارشاد، حکم گرفته بود، این‌بار به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی منصوب شد و از وزیر ارشاد حکم گرفت.
در متن حکم صالحی‌امیری، وزیر ارشاد، خطاب به محمدمهدی حیدریان آمده است:
«نظر به تعهد و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی، به موجب این حکم به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی و سمعی، بصری منصوب می‌شوید. انتظار دارد ضمن بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های موجود و تعامل و گفت‌وگو با نیروهای کارآمد و مؤثر در رشد و اعتلای سینمای متعهد ایران اسلامی، در راستای افزایش انسجام در تولیدات دیداری و شنیداری و ایجاد فرصت‌های جدید برای حضور فعال در جشنواره‌های بین‌المللی، تحول در فرایند برگزاری جشنواره‌های ملی، توجه به تولیدات متناسب با سبک زندگی ایرانی- اسلامی و پاسخ‌گویی به مسائل اجتماعی جامعه ایران و بازنگری در ساختار مدیریت سینمایی کوشا باشید.
توفیق جناب‌عالی را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم».
حیدریان در زمان وزارت احمد مسجدجامعی، دوسال‌و‌نیم معاون سینمایی وزارت ارشاد بود؛ در آن مقطع معاونت سینمایی هنوز به سازمان تبدیل نشده بود.
حیدریان در شهریور 84 مسئولیتش را به جعفری‌جلوه واگذار کرد و حالا در اسفند 95، 10 سال بعد، دوباره به عرصه سینما برگشته است.مدیرکل همکاری‌های سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل نظارت و ارزشیابی امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل سیمافیلم، مدیر شبکه جهانی جام‌جم، رئیس گروه تخصصی سینما در فرهنگستان هنر و معاون ریاست فرهنگستان هنر بخشی از فعالیت‌های او است. حیدریان در مقام مشاوره با رئیس سازمان صداوسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس رادیو فعالیت و همکاری داشته است.
رئیس هیئت امناي انجمن سینمای جوانان، بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورای ارزشیابی مشاغل هنری، عضو شورای فرهنگ و صنعت وزارت صنایع و معادن، عضو شورای‌عالی معماری و شهرسازی، عضو هیئت امناي مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی، عضو هیئت امنا و هیئت‌مدیره مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر، عضو هیئت امنا و هیئت‌مدیره مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر، عضو هیئت‌امناي صندوق حمایت از هنرمندان، عضو شورای برنامه‌ریزی و طرح و برنامه کودک و نوجوان (صداوسیما)، عضو هیئت‌مدیره مؤسسه آفرینش‌های هنری (آستان قدس رضوی)، عضو شورای فرهنگ و هنر سازمان زیباسازی شهرداری تهران، عضو هیئت امناي موزه ملی قرآن کریم و... از جمله دیگر فعالیت‌ها و رزومه‌ کاری رئیس جدید سازمان سینمایی است.
واکنش ایوبی
حجت‌الله ایوبی از ساعات ابتدایی منتشرشدن خبرهایي مبنی‌بر استعفایش، صحت خبرها را تأیید نکرد و در بیانیه‌ای که ازسوي سازمان سینمایی منتشر شد، ذکر شد، «پیرو اخبار منتشرشده در خبرگزاری‌ها، مبنی‌بر استعفای حجت‌الله ایوبی، روابط‌عمومی سازمان سینمایی به اطلاع می‌رساند رئیس سازمان سینمایی در محل کار خود حاضر و به انجام امور محوله مشغول است و خبر مربوط به استعفای او صحت ندارد». از ماه‌ها قبل شایعاتی مبنی‌بر رفتن او از سازمان سینمایی مطرح شده بود، سرانجام این شایعات رنگ واقعیت گرفت و ایوبی پس از تنفیذ حکم ریاست جدید سازمان سینمایی از سوی وزیر ارشاد به محمدمهدی حیدریان خطاب به او نوشت: «جناب آقای محمدمهدی حیدریان
با سلام؛ انتصاب شما را به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی تبریک می‌گویم. خدمت به سینمای پرافتخار ایران توفیقی بزرگ و فرصتی بی‌بدیل است. در انجام این رسالت خطیر بسان همه اهالی سینما همراهتان هستیم. امیدوارم با درایت و تدبیرتان جوانه‌های امید نورسته در عرصه سینما روزبه‌روز شکوفا و شکوفا‌تر شود. موفقیت روزافزونتان را از خداوند بزرگ خواستارم». وزارت ارشاد در چند ماه گذشته چالش‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشت و به نظر می‌رسد حاشیه‌های اخیر جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر و آزردگی بسیاری از اهالی سینما از برگزاری این دوره جشنواره و البته حواشی این جشنواره تا حدی زمینه تغییرات جاری را باعث شد، بااین‌حال باید دید در چند روز آینده واکنش اهالی سینما و البته مواضع رئیس جدید سازمان سینمایی به اتفاقات سینمایی پیش‌رو چه خواهد بود. با رفتن ایوبی از سازمان سینمایی، برخی گمانه‌زنی‌ها از تغییر مدیران نزدیک به او خبر می‌دهد. به گزارش «سینمادیلی»، صادق موسوی، محمد حیدری و مصطفی ابطحی از جمله مدیرانی هستند که امکان تغییرشان محتمل است. وضعیت حبیب ایل‌بیگی و علیرضا تابش با توجه به اختلافاتشان با ایوبی نامشخص است.

 


دیدگاه‌ها(۰)