۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
رئيس‌جمهوري در آيين سالگرد تشكيل كانون وكلا:
راحت از قوه مجریه انتقاد کنید

ایرنا: رئیس‌جمهوری شب گذشته در آیین شصت‌و‌چهارمین سالگرد تشکیل کانون وکلای دادگستری، گفت: «بسیار خوشحالم که امشب در محضر استادان، صاحب‌نظران، حقوق‌دانان و وکلای عزیز دادگستری هستم. در واقع در جمعی هستم که خود من هم افتخار دارم که پروانه وکالت دارم».
حسن روحانی با بیان اینکه وکلا مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده دارند، افزود: «اگر در جامعه ما امنیت قضائي یکی از پایه‌های مهم امنیت اجتماعی است، امنیت قضائي بدون وکیل لااقل برای ذهن عامه مردم به‌طورکامل تحقق نخواهد یافت».
او عنوان کرد: «در یک دادگاه صالح درست است که قاضی بر مبنای قانون قضاوت می‌کند و درست است که باید قضاوت او عادلانه باشد و همه مردم از هر جنسیت، قومیت، مذهب و افکار سیاسی در برابر دادگاه و در برابر قانون حق مساوی داشته باشند؛ اما درعین‌حال اگر در یک دادگاه بدون حضور وکیل حکمی صادر شود، ممکن است در جامعه و اجتماع افرادی به دلایلی شک کنند و اگر وکیل حضور داشته باشد و در دادگاه در برابر قاضی از حق موکل خود دفاع کند و آنچه را در دادگاه واقع شده است، تنها در دادنامه نخوانیم بلکه از زبان وکیل هم بشنویم، به‌طورقطع، اعتماد مردم به حکم دادگاه بیشتر خواهد شد».
رئیس‌جمهوری گفت: «آنچه در جامعه مهم است علاوه بر مسئله امنیت قضائي، احساس امنیت قضائي است و این مسئله گاهی تأثیرگذارتر از خود امنیت قضائي است، چرا‌که رفتار مردم و عکس‌العمل آنها بر مبنای آن احساس شکل می‌گیرد. اگر امنیت قضائي برای ما مهم است و اگر افکار عمومی و قضاوت مردم در این امر اهمیت دارد، پس اگر حضور وکیل و نقش آن در کنار حکم قاضی قرار گیرد، اعتماد عمومی مردم به مسئله قضائي و امر قضا بالاتر می‌رود».
روحانی افزود: «اینکه توانستیم در دولت یازدهم از حق ملت دفاع کنیم، استفاده از افراد کارشناس و ورزیده، اقتصاددان، حقوق‌دان، دیپلمات و سیاست‌مدار بود. یاد شد از مرحوم دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر حقوق‌دانی که از حق ملت ایران در زمینه ملی‌شدن نفت ایران دفاع و تلاش کرد. اتفاقا در برجام یکی از حقوقی که به ملت بازگشت، حق ملت در تولید نفت و صادرات نفت بود».
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما امروز بیش از دو برابر سال گذشته نفت تولید و صادر می‌کنیم و این حق ملت ایران بوده است، افزود: «این سهم نفت، حق ملت ایران بود و دیگران حق ما را در سایه تحریم ظالمانه در واقع غصب کرده بودند. امروز این حق به ملت ایران برگشته است و من از دیپلماسی نفتی‌مان تشکر می‌کنم که در اوپک از حق ایران به‌خوبی دفاع شد». او گفت: «ما ناچار بودیم نفت‌مان را به کشورهای خاصی به‌دلیل تحریم و با سهمیه خاصی بفروشیم، امروز دست ما باز است که نفت را به هر کشور خریدار بفروشیم. پول نفت را مجبور بودیم با شرایط خاصی دریافت کنیم، امروز مجبور نیستیم نفت‌مان را با ارز خاصی بفروشیم. این حق ملت ایران است و این حق ملت ایران تصاحب شده است. ما در دروان تحریم نمی‌توانستیم در انتخاب آنچه می‌خواهیم در خرید اجناس، کالاها و خدمات بین کشورهای مختلف انتخاب کنیم و مجبور بودیم از کشورهای خاصی و معدودی خریداری کنیم. آن‌وقت دارویی که استفاده می‌شد، تجهیزات پزشکی و حتی مواد غذایی در حد استاندارد بالا نبود».
رئیس‌جمهور افزود: «بعضی می‌گویند آثار برجام را ما ببینیم؛ آثار برجام این است که امروز در تولید و صادرات نفت و در خرید اجناس بین کشورهای مختلف آزادیم. آثار برجام این است که برای تبادل پولی و مالی مجبور نیستیم فقط از صرافی استفاده کنیم که برخی از موارد هم مطمئن نبود و کالا یا خدمات یا اموال از دست صاحبان آنها می‌رفت. اینها حق ملت ایران بود و حق را حقوق‌دان می‌تواند بازستاند. اگر بخواهیم ملت ما در تمام حقوق اجتماعی‌مان احساس آرامش بکند، به حقوق‌دانان برجسته و کارآزموده‌ای نیاز داریم که بتوانند از حق تک‌تک افراد در محاکم مختلف داخلی یا خارجی به‌خوبی دفاع کنند. او گفت: «این یک امر مهم برای امنیت اجتماعی و قضائي ماست و دفاع جانانه از حق حاصل نمی‌شود مگر آنکه مدافع یعنی وکیل، خود امنیت کامل داشته باشد. وکیل باید بتواند طبق قانون و حقوقی که برای موکلش وجود دارد بدون کوچک‌ترین ترس و به تعبیر امیرالمؤمنین دفاع از حق بدون کوچک‌ترین تزلزلی در کلام و بیان داشته باشد». روحانی با بیان اینکه وکیل باید هم‌وزن قاضی استقلال داشته باشد، افزود: «بدون تردید، استقلال دستگاه قضا، استقلال دادگاه و قاضی حق مسلمی برای قوه قضائيه و برای یک حکومت عادلانه است؛ اما چطور ممکن است همان فرشته‌ای که مثال زدند دو بال دارد، یک بالش سالم و بال دیگرش شکسته باشد. چطور امکان‌پذیر است که قاضی از قدرت حقوقی و جایگاه خود بتواند استفاده کند؛ اما وکیل نتواند از قدرت حقوقی و جایگاه خود استفاده کند. کانون وکلا باید هم‌تراز دستگاه قضا قدرت داشته باشد».
رئیس‌جمهوری گفت: «البته این معنایش این نیست که بر کار وکیل نظارت نشود. مگر ما قضاوت بی‌نظارت داریم. اگر دیوان عالی کشور به‌عنوان نظارت عامه در قوه قضائيه باشد که باید چنین باشد و اگر دادگاه انتظامی قضات باید نظارت بر قضات داشته باشد که این‌چنین است و بالاتر، مردم و رسانه‌ها باید حق نظارت داشته باشند؛ آن نظارت عامه‌ای که در اسلام از آن سخن می‌گوییم و آن نظارت عامه‌ای که قانونی اساسی از آن سخن می‌گوید. مگر صاحب کشور، ملت نیست و مگر ملت نباید بر اعمال حکومت نظارت کند و مگر دستگاه قضا بخشی از قوای حاکمه کشور نیست».
روحانی گفت: «مگر می‌شود ما یک قضاوتی را انجام دهیم و فقط خودمان راضی باشیم و مردم رضایت نداشته باشند و مردم احساس عدالت نکنند. ممکن است قاضی کاملا عادلانه رفتار کرده باشد و عادلانه حکم داده باشد؛ اما آن سرمایه اجتماعی وقتی حاصل می‌شود که مردم هم آن عدالت را احساس کنند و وجدان عمومی جامعه هم بگوید این مجازات با جرم تناسب دارد».
او ادامه داد: «اگر به ذهن مردم بیاید که این جناح یا آن جناح یا حتی وکیل احساس کند این آقایی که به عنوان موکل پیش من آمده، به کدام جناح وابسته است که راحت‌تر بشود وکالت کرد؛ اگر چنین تصوری در ذهن وکیل بیاید، معلوم است که مشکلی وجود دارد. اگر در ذهن وکیل بیاید که این قومیت دفاع از آن سخت است و آن قومیت دفاع از آن آسان است و اگر در ذهن وکیل بیاید که پیرو آن مذهب وکالتش آسان‌تر از پیرو مذهب دیگر است، اینجا می‌شود ما از عدالت و تساوی همه افراد در برابر قانون سخن بگوییم؟».
روحانی افزود: «از من خواسته شد که در مسئله استقلال وکلا و کانون وکلا جدی باشم. در اینجا در حضور همه شما می‌گویم و عمل خواهم کرد که مسئله استقلال وکلا نه برای دولت و رئیس‌جمهوری؛ بلکه برای همه مردم ما اهمیت دارد».
رئیس‌جمهوری از وکلا خواست در لوایح قضائي و حقوقی به دولت کمک کنند و گفت: «اگر اشکالی داشتیم، با صراحت لهجه از ما انتقاد کنید. دست‌کم از قوه مجریه راحت انتقاد کنید؛ چرا‌که انتقاد از قوه مجریه کم‌و‌بیش پاداش هم دارد. تا وقتی لوایح به قانون تبدیل نشده، به ما کمک و حتی ما را نقد کنید. آنچه برای ما اهمیت دارد، احقاق حقوق و اجرای عدالت و برقراری امنیت و آرامشی است که باید همه مردم در زندگی خود داشته باشند».


دیدگاه‌ها(۰)