۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
روحانی، وعده انتخاباتی احمدی نژاد را عملی کرد
مردم مالک 55 هزار میلیارد تومان دارایی دولت شدند

شرق: «هفت میلیون کارگر ساختمانی و فصلی مشمول سهام عدالت شدند»؛ «پایان بلاتکلیفی ٥٠ میلیون نفر در سهام عدالت»؛ «۵۵ هزار میلیارد تومان از کیسه دولت رفت»؛ «۲۵ هزار میلیارد تومان بابت اقساط سهام عدالت به خزانه واریز شده است»؛ «سهام یک‌میلیون‌تومانی عدالت امروز در بازار بیش از دو میلیون تومان ارزش دارد»؛ «صورت‌حساب بیش از 49‌میلیون‌و 226‌هزارو 193 نفر از مشمولان سهام عدالت آماده شده است»؛ «سود سهام عدالت از روز سه‌شنبه محاسبه می‌شود» و... . اينها بخشي از سخناني است كه معاون اول رئيس‌جمهوري، وزير اقتصاد، رئيس سازمان خصوصي‌سازی و عضو شورای‌عالی اصل ٤٤ قانون اساسی در آيين رونمايي سامانه ساماندهي سهام عدالت گفته‌اند. اين سامانه به نشانی www.samanese.ir از یک ماه پیش فعال و مرکز تلفن با شماره 83338 با 90 خط آماده شده که بیشتر بین ساعات 9 تا 17 پاسخ‌گوی پرسش‌های مشمولان درباره مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت است. «سیدجعفر سبحانی»، مشاور رئیس‌کل‌ سازمان خصوصی‌سازی، در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با ایرنا هدف این طرح را مشارکت مردم در آبادانی کشور، رشد و توسعه اقتصادی، فقرزدایی، ترویج فرهنگ سهام‌داری، به‌تعادل‌رسیدن ثروت در میان دهک‌های بالا و پایین، افزایش سهم بخش تعاون، اتکای خانوارهای نیازمند به خودشان، قطع دست مفسدان اقتصادی، روند سریع در خصوصی‌سازی از راه واگذاری گسترده سهام شرکت‌های دولتی، تفکیک مناسب‌تر وظایف حاکمیتی و بنگاه‌داری، سازماندهی کاراتر بنگاه‌های دولتی و کارآمد‌کردن دولت در عرصه وظایف حاکمیتی و... برشمرد.
 ارزش سهام عدالت و مبالغ واریزی به حساب خزانه دولت
سبحانی تصریح کرد: برگه سهام عدالت مورد تأیید سازمان بورس اوراق بهادار منوط به تسویه بدهی سهام‌دار بابت 10 میلیون ریال (یک میلیون تومان) ارزش اولیه سهام بوده و براساس ارزش سهام عدالت در تابلوهای سازمان بورس و فرابورس ارزش پرتفوی سهام عدالت، معادل 20 میلیون ریال است. از این تعداد شرکت، 35 شرکت بورسی و 25 شرکت غیربورسی است، ارزش قطعی برآورد کل شرکت‌ها هم 412‌هزار‌و 638 هزار میلیارد ریال و ارزش روز این شرکت‌ها 665‌هزارو 138 هزار میلیارد ریال است. به گفته این مقام مسئول، با توجه به تکلیف سازمان خصوصی‌سازی درباره وصول سود سهام عدالت و واریز آن به حساب خزانه‌ کل کشور، مجموع مبالغ واریزی به خزانه تا پایان شهریورماه 1392 مبلغ 61‌هزار‌و 241 میلیارد ریال بوده است که در مدت استقرار دولت یازدهم این رقم به مبلغ 24 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که در نتیجه 70 درصد مجموعه واریزی به حساب خزانه کل کشور در دولت یازدهم محقق شد.
  سهام‌داران نهایی سهام عدالت
مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی گفت: با توجه به ماده یک بند 2 آیین‌نامه اجرائی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از راه گسترش سهم بخش تعاون بر‌اساس توزیع سهام عدالت به افراد مشمول مقیم داخل، تصمیم گرفته شد سود این سهام به شش دهک نخست که درآمد کمتری نسبت به چهار دهک دیگر دارند، پرداخت شود. شمار دریافت‌کنندگان در این شش دهک هم افزون بر 49‌میلیون‌و 132‌هزار‌و 251 نفر اعلام شده و قرار است سود سهام در 18 مرحله به آنان پرداخت شود.سبحانی افزود: مرحله نخست: مددجویان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل، مرحله دوم: روستاییان و عشایر کم‌درآمد، مرحله سوم: شاغلان و بازنشستگان دستگاه‌های اجرائی، مرحله چهارم: ایثارگران و خانواده شهدا، مرحله پنجم: زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار)، مرحله ششم: مرحله تکمیلی روستاییان و عشایر، مرحله هفتم، خدام مساجد و حسینیه‌ها و اماکن متبرکه، مرحله هشتم، طلاب حوزه‌های علمیه، مرحله نهم: بیماران خاص، مرحله دهم، کارکنان ستادهای نمازجمعه، مرحله یازدهم؛ کارکنان هیئت‌های تحریریه رسانه‌ها، مرحله دوازدهم؛ دست‌اندرکاران امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت، مرحله سیزدهم؛ مددجویان و کارکنان مؤسسات خیریه، مرحله چهاردهم؛ فعالان قرآنی، مرحله پانزدهم؛ شامل قالیبافان است.
 ۵۵‌هزار‌میلیارد تومان از کیسه دولت رفت
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ارزش کل دارایی‌های زیرمجموعه سهام عدالت ۵۵‌هزار‌میلیارد تومان است، گفت: امروز ۵۰‌میلیون ایرانی این دارایی عظیم را از دولت جدا کرده و به مالکیت خود درمی‌آورند. اسحاق جهانگیری با اشاره به این موضوع که بعد از آغاز واگذاری سهام عدالت، افراد زیادی به مردم برای خرید سهام عدالت آنها مراجعه خواهند کرد، گفت: مردم به‌هیچ‌عنوان زیر بار فروش سهام عدالت خود نروند؛ چراکه 60 بنگاه اصلی طرح سهام عدالت از بزرگ‌ترین و بهترین بنگاه‌های تولیدی کشور هستند و در آینده سود زیادی را برای سهام‌داران به‌همراه خواهند آورد. خریدوفروش، دریافت سود و دخالت در تصمیم‌گیری هیئت‌مدیره بنگاه‌های زیرمجموعه از حقوقی است که برای سهام‌داران طرح سهام عدالت در سال 1396 محقق خواهد شد. 
به گفته جهانگیری، برای برطرف‌شدن برخی مشکلات باقی‌مانده درباره سهام عدالت به مجوزهایی نیاز داریم که با عنایت رهبری این موضوع هم برطرف خواهد شد. او با بیان اینکه ارزش کل دارایی‌های زیرمجموعه سهام عدالت 55‌هزار‌میلیارد تومان است، گفت: امروز 50‌میلیون ایرانی این دارایی عظیم را از دولت جدا کرده و به مالکیت خود درمی‌آورند. البته تا سال 1396 با سوددهی‌اي که این شرکت‌ها خواهند داشت، دارایی مذکور به صد‌هزار‌میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. او همچنین رشد اقتصادی پايیز امسال را 8.9 اعلام کرد. 
 ۲۵‌هزار‌میلیارد تومان به خزانه واریز شد
وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه تاکنون ۲۵‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان بابت اقساط سهام عدالت به خزانه واریز شده است، گفت: از سال آینده سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به خزانه واریز نخواهد شد، بلکه به مشمولان سهام عدالت ارائه خواهد شد. علی طیب‌نیا گفت: سهام عدالت، مشارکت مردم در خصوصی‌سازی را بنا به نکات درج‌شده در اصل 44 قانون اساسی محقق می‌کند. به گفته او، برنامه مردمی‌کردن اقتصاد کشور یکی از 12 برنامه اقتصاد مقاومتی است که با مسئولیت وزارت اقتصاد در حال پیگیری است و هدف آن گسترش مالکیت عمومی است. وزیر اقتصاد با بیان اینکه در شروع به کار دولت نابسامانی‌های مختلفی در طرح توزیع سهام عدالت وجود داشت و این واگذاری با مشکلات زیادی روبه‌رو شد، گفت: با دستور رئیس‌جمهوری، آسیب‌شناسی و احصاي روش مناسب در دستور کار وزارت اقتصاد قرار گرفت و در نهایت نقشه راه مناسبی برای ساماندهی این طرح پیاده شد. طیب‌نیا با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم درخصوص ساماندهی طرح سهام عدالت، ثبت‌نام از کارگران فصلی بوده و درمجموع هفت‌میلیون نفر به مجموعه بزرگ سهام عدالت از این راه افزوده شدند، گفت: اکنون تعداد کل مشمولان در 18 مرحله شناسایی و ثبت‌نام سهام عدالت به بیش از 49‌میلیون نفر رسیده است.  او با بیان اینکه بابت اختصاص سهام شرکت‌ها به مشمولان هیچ وجهی از مردم دریافت نشده و درعوض سود شرکت‌ها به میزان 25‌هزار‌میلیارد تومان به خزانه واریز شده است، گفت: در سال 1396 سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به خزانه واریز نمی‌شود و پس از محاسبات به حساب سهام‌داران و مشمولان سهام عدالت واریز خواهد شد. مشمولان کمیته امداد و بهزیستی از تخفیف 50 درصدی در دریافت ما‌به‌التفاوت سهام عدالت بهره‌مند شده‌اند. او با بیان اینکه امروز 50‌میلیون نفر پس از 10 سال طعم شیرین سهام‌داری را خواهند چشید و از سال 1396 سود این سهم را دریافت می‌کنند، گفت: همچنین ارزش اولیه سهام واگذارشده در این 10 سال دوبرابر شده است و مشمولان سهام عدالت از این موضوع بهره‌مند خواهند شد. هدف اصلی طرح سهام عدالت، توزیع عدالت از راه گسترش مالکیت عمومی بوده است. 
 پرداخت سود سهام از سال 1396
رئیس سازمان خصوصی‌سازی هم گفت: بلاتکلیفی ١٠‌ساله مشمولان سهام عدالت پایان یافت و سود سهام مشمولان از سال آینده پرداخت می‌شود. میرعلی‌اشرف‌عبدالله پوری‌حسینی گفت: ١١ سال بود مردم منتظر بودند تکلیفشان روشن شود و امروز صورت‌حساب بیش از ٤٩ میلیون نفر در سایت سهام عدالت موجود است. وی استفاده از عبارت آزادسازی را برای سهام عدالت دقیق ندانست و گفت: یکی از موضوعاتی که تاکنون بدون تکلیف مانده است و مانع از آن می‌شود که از عبارت آزادسازی استفاده کنیم، نحوه حضور ۴۹ میلیون نفر در مجامع عمومی شرکت‌های واگذار‌شده است. تاکنون راهکاری برای این امر مصوب نشده؛ ولی سازمان خصوصی‌سازی راهکارهایی را برای تصمیم‌گیری ارائه كرده است. معاون وزير اقتصاد با بیان اینکه درحال‌حاضر امکان خرید و فروش سهام عدالت وجود ندارد، گفت: قسمت ملموس سهام عدالت بهره‌مندی از سود سهم است و حالا دارندگان برگه‌های سهام عدالت مالک مجازی بخشی از سهام در اختیار خود هستند. پوری‌حسینی درباره استفاده از سامانه توضیح داد: به ترتیب افرادی که کد ملی آنها به هفت، سپس هشت، بعد از آن ۹ و پس از آن صفر... ختم می‌شود، در روزهای 17 تا ۲۶ اسفند‌ماه اجازه پيدا مي‌كنند وارد سامانه شده و صورت‌حساب خود را دریافت کنند و از روز ۲۷ اسفند‌ماه افراد فارغ از آنکه کد ملی آنها با چه عددی به پایان می‌رسد، می‌توانند وارد سامانه شده و صورت‌حساب خود را دریافت کنند. پوری‌حسینی همچنین اواخر سال آینده را زمان پرداخت سود سهام عدالت عنوان کرد. در اين مراسم همچنين عضو شورای‌عالی اصل ٤٤ قانون اساسی، ارزش فعلی سهام عدالت را دو میلیون تومان اعلام کرد. علی آقامحمدی گفت اکنون ٣٠ درصد از سهام واگذار‌شده به مردم‌ رسيده و اگر سهام عدالت آزادسازی شود، ٤٥ درصد از واگذاری به مردم انجام می‌شود. تاکنون ٢٤ هزار میلیارد تومان از محل سود سهام عدالت مردم قسط پرداخته‌اند و عملا دو دهک پایین جامعه که ٥٠ درصد تخفیف پرداختی داشته‌اند، دیگر هیچ واریزی نخواهند داشت.

-----------------------------------

اعلام ورشکستگی، ترفند متخلفان براي فرار از پرداخت معوقات بانکی

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع زمین‌خواری یکی از مظاهر مفاسد اقتصادی است، گفت: جلوگیری از دست‌اندازی متخلفان به اراضی ملی و طبیعی، از دغدغه‌های مردم و نظام است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با تأکید بر اهمیت موضوع مقابله با زمین‌خواری، به‌عنوان یکی از مظاهر مفاسد اقتصادی، گفت: باید راه را بر کسانی که به ناحق و از راه‌های نامشروع نظیر تغییر کاربری غیرقانونی اراضی و زدوبندها به ثروت می‌رسند، مسدود کنیم.معاون اول رئیس‌جمهور افزود: البته در این خصوص تاکنون مباحث مختلفی در جلسات ستاد مطرح شده که منجر به شکل‌گیری کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌خواری شده است.وی با اشاره به مسئولیت این کارگروه فراقوه‌ای برای آسیب‌شناسی درخصوص پدیده زمین‌خواری و پیشنهاد این کارگروه مبنی بر ایجاد پنجره واحد و سامانه یکپارچه برای نظارت الکترونیک بر امور مرتبط با زمین، گفت: اصل ایجاد چنین سامانه‌ای مورد تأیید است و با ایجاد آن، بستری برای هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های مربوطه صورت خواهد گرفت. البته لازم است که این سامانه هماهنگ و در راستای دولت الکترونیک باشد.معاون اول رئیس‌جمهور همچنین پس از ارائه گزارشی درخصوص اعلام ورشکستگی از سوی بدهکاران کلان بانکی و تلاش برای توسل به ورشکستگی برای فرار از دین و بازپرداخت بدهی‌ها به شبکه بانکی، گفت: این موضوع در گذشته در ستاد مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بانک مرکزی به‌موقع این آسیب‌شناسی را ارائه کرده بود و قرار شد بانک مرکزی و قوه قضائیه اقداماتی را در این خصوص انجام دهند که اقدامات مناسبی در این خصوص صورت گرفت اما موضوع جدیدی که مطرح شده نیز مهم است و باید پیگیری شود.معاون اول قوه قضائیه هم در این جلسه با ارائه توضیحاتی درخصوص بحث ورشکستگی، به اقدامات دستگاه قضائی در این خصوص اشاره و خاطرنشان کرد: قوه قضائیه در بخش‌نامه‌هایی به دادگستری‌ها و دادستانی‌های کل کشور مقرر کرده در جهت کشف حقیقت و حفظ حقوق، قبل از صدور حکم ورشکستگی درخصوص وضعیت فرد ورشکسته از بانک مرکزی تحقیق شود تا احکام با استواری مناسبی صادر و حقوق بانک‌ها در صدور این احکام لحاظ شود.حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای افزود: گزارشاتی که داریم بیانگر آن است که از حجم انبوه صدور احکام ورشکستگی کاسته شده و قوه قضائیه آمادگی دارد همچنان در این زمینه همکاری لازم را انجام دهد.

 


دیدگاه‌ها(۰)