۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
زنگنه در انتقاد از برخی رسانه‌های دلواپس
برخی تک‌تیراندازها از لشکر خودی ما را زدند

گروه اقتصاد: به گفته وزیر نفت، برای ساختن ایران، فرزندانمان و نسل نو، باید با هم سازش داشته باشیم و برای همین هم بود که تأکید کرد: توسعه امری فیزیکی نیست؛ بلکه به معنای واقعی یک موضوع فرهنگی است و جامعه‌ای توسعه پیدا می‌کند که رسانه و اصحاب رسانه سالم داشته باشد. این روزها همه از همین سازش و اجماعی می‌گویند که گویا نبودش به‌شدت آزاردهنده شده. بیژن زنگنه نگاهی به سالی که گذشته، کرد و گفت: امسال چند چالش مهم را پشت سر گذاشتیم که افزایش تولید نفت یکی از آنها بود. خیلی‌ها ما را برای افزایش تولید نفت اذیت کردند، من عمیقا اذیت شدم، چالش دیگر هم پس‌گرفتن سهم خود در بازارهای جهانی نفت خام و مذاکرات در نشست‎های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود که خیلی اذیت شدیم.      او ادامه داد: این بدوبیراه‌هایی که هر روز بسیاری از آنها را می‎شنوم، مصداق اذیت نمی‌دانم. ما به این شرایط عادت کرده‎ایم و واکسینه شده‌ایم؛ ولی وقتی می‌گویم ما را بسیار اذیت کردند؛ یعنی فراتر از تصور بود. فکر کنید روی میدان مین هستید و همه حواستان برای رو به جلو‌رفتن است؛ اما عده‌ای تک‌تیرانداز در لشکر خودی از پشت به شما تیراندازی می‌کنند و این دردآور است. البته ما همان راه را می‌رویم؛ ولی درد این کار را نمی‌توان انکار کرد. زنگنه در پنجمین جشنواره نفت و رسانه در ابتدای سخنان خود اصحاب رسانه را از نخبگان جامعه برشمرد و از آنان خواست داستان رسانه‎ها و ترامپ را جدی بگیرند و درباره آن فکر کنند. وزیر نفت ادامه داد: رئیس‌جمهوری جدید آمریکا اکنون با رسانه‎های این کشور در‌افتاده است. ما همواره به ‌طور کلیشه‎ای می‎گوییم که رسانه‎های آمریکا وابسته به ثروتمندان یا صهیونیست‎هاست. این دو قشر هم که از ترامپ حمایت می‎کنند، حال مشاهده کنید که شرایط چگونه پیش می‎رود. 

زنگنه گفت: من فکر می‌کنم رسانه‌ها در همه دنیا در حال پیداکردن هویتی مستقل هستند؛ هویتی که تنها برای پول نمی‎نویسد؛ بلکه وجدان و استقلال حرفه‎ای را در نظر می‎گیرد؛ زیرا وجدان در این حوزه نقش تعیین‌کننده و مهمی دارد. 
وی یکی از دو موضوع مهمی را که قصد داشت درباره آنها سخن بگوید، «عقل» دانست و دراین‌باره به خاطره‌ای از کنفرانس خبری پایانی هفدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‎سی‌اف) در تهران اشاره کرد و گفت: در آن نشست خبری، یکی از خبرنگاران از من پرسید که «نفت بهتر است یا گاز»، من هم در آن زمان به صورت فی‌البداهه پاسخ دادم «عقل از هر دو بهتر است». 
وزیر نفت تصریح کرد: معتقدم مسئله عقل و خردورزی بیش از ‌هزار سال است که مشکل اصلی ماست و هنوز نتوانسته‌ایم این موضوع را به بحث غالب در روابط و زندگی خود تبدیل کنیم، به آن معنا که ما به ‌طور احساسی و لحظه‌ای تصمیم‌گیری می‎کنیم و بعد پشیمان می‌شویم و ضرر آن را می‌بینیم. 
وی افزود: عده‌ای در برخی مراکز همواره بوده‌اند و از این پس هم خواهند بود و کارشان جنگ روانی است. خبر دروغ می‌گویند، خبر را دست‌کاری می‌کنند، آنان تابع گروه و حزب هستند؛ اما اصحاب رسانه آزاد هستند. اصحاب رسانه و افکار عمومی رسانه‌ای اگر این دست از رسانه‌ها و افراد را دفع کنند، این دسته از افراد آدم‎های ضعیف و بدی تلقی می‎شوند. 
قلم‌فروشی، از مشاغل پست دنیا بدتر است
وزیر نفت تصریح کرد: در هر جامعه‌ای و در همه‌جای دنیا مشاغل بسیار پستی وجود دارد؛ اما قلم‌فروشی از آنها پست‌تر است و اصحاب رسانه خود باید قلم‌فروشان را از جامعه خودشان طرد کنند. 
زنگنه با ذکر خاطره‌ای از دوران تصدی وزارت نیرو گفت: در آن سال‌ها که تولید برق با توسعه نیروگاه‌ها رو به افزایش گذاشت، گزارشی به من رسید که با روشنایی معابر و نقاط تاریک شهر، آمار جرم و جنایت کاهش پیدا کرده است. 
وی با تأکید بر اینکه رسانه‎ها باید بر نقاط تاریک نور بتابانند، افزود: روشنایی سبب کاهش جرم و جنایت می‌شود. در تاریکی جرم و جنایات و فساد و دزدی رخ می‌دهد، اگر رسانه‎ها مانند نورافکن بر زوایای تاریک بتابند، دزدی و فساد کم می‌شود و این کار برعهده اصحاب رسانه است.


دیدگاه‌ها(۰)