۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
دریچه

پیشنهاد افزایش 5 تا 10درصدی کرایه‌ها
شرق: در پایان جلسه دیروز شورای شهر تهران، در‌حالی‌که تعداد اعضای حاضر تنها 19 نفر بود و حد نصاب نداشت، موضوع افزایش کرایه تاکسی‌ها بررسی شد و اعضا در عین اختلاف بسیار، پیشنهاد پنج تا 10‌درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال جدید را مطرح کردند؛ پیشنهادی که به شکلی بی‌سابقه علاقه و اصراری به افزایش در آن نبود؛ چراکه رانندگان تاکسی و سازمان تاکسی‌رانی می‌دانند رقبای تاکسی‌ها، یعنی مسافرکش‌های آنلاین با قیمت‌های بسیار پایین‌تر رقیب جدی بازارشان هستند. احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران، با تأکید بر اینکه سازمان تاکسی‌رانی ایرادات زیادی دارد و مهم‌ترین تصمیمات شورا، از جمله کارت‌خوان و تاکسی‌متر را در تاکسی‌ها اجرائی نکرده است، گفت: پیشنهاد ما این است که حداقل تا سه ما مهلت به تاکسی‌رانی داده شود تا این تجهیزات را نصب کنند و بعد از آن تا 10 درصد افزایش نرخ داشته باشند. ابوالفضل قناعتی، عضو کمیسیون حمل‌ونقل، مخالف این نشر هم‌کمیسیون خود بود و پیشنهاد افزایش پنج‌درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها را اعلام کرد و گفت: با آمدن شرکت‌های خصوصی اینترنتی، رانندگان تاکسی متضرر شده و نباید نرخ را به حدی افزایش دهیم که مردم دیگر راغب نباشند از تاکسی استفاده کنند. این قشر همین حالا هم دچار محدودیت و دلخوری است. قناعتی هم پیشنهاد کرد حداقل شش ماه به شهرداری برای اجرای این دستور شورا وقت داده شود. نکته درخور توجه درباره این تصمیم اعضای شورای شهر تهران که قرار است روز یکشنبه نهایی شود، این است که اعضا حداقل بر اساس اظهارات روز گذشته، تمایل دارند اجرای مصوبه افزایش کرایه را حداقل سه‌ تا شش ماه به تأخیر بیندازند. تصمیمی که اگرچه به نام نداشتن تاکسی‌متر و دستگاه کارت‌خوان روی تاکسی‌هاست و با توضیحات نماینده شهرداری در این مدت هم اجرائی نمی‌شود، اما در عمل راهی برای توقف و تعلیق نارضایتی‌ها و اعتراض‌ها حداقل تا بعد از انتخابات شوراهاست. افندی‌زاده، نماینده شهرداری تهران در جلسه شورای شهر تهران، با اعتراض به این تصمیم شورا که افزایش نرخ را موکول به نصب تاکسی‌متر روی همه تاکسی‌ها کرده است، گفت: شرایط موجود و امکانات ما چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد و زمان زیادی لازم است.

اعتبار طرح بیمه زندانیان
 تأمین نشد
ایلنا: دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی از عدم تأمین اعتبار طرح بیمه زندانیان خبر داد. الهام امین‌زاده درباره آخرین وضعیت اجرای طرح بیمه زندانیان گفت: این بیمه بیشتر در حوزه سلامت بوده و خانواده زندانیان را که سرپرست در کنارشان حضور ندارد، تحت پوشش قرار می‌دهد. وی تصریح کرد: با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص جلساتی داشته‌ایم و این وزارتخانه تاکنون نتوانسته است بار مالی این طرح را تأمین کند. امین‌زاده با تأکید بر اینکه در صورت اجرائی‌شدن این طرح 200‌ هزار نفر از خانواده زندانیان تحت پوشش آن قرار خواهند گرفت، اظهار کرد: هنوز مشخص نشده است که خانواده کدام دسته از زندانیان تحت پوشش این طرح قرار می‌‌گیرند، اما زمانی که کار به مرحله عملیاتی برسد، محکومیت براساس جرائم عمد، غیرعمد و... را تفکیک خواهیم کرد. وی افزود: آنچه مهم است، این است که جامعه هدف این بیمه، خانواده‌هایی هستند که سرپرستشان به دلیل حضور در زندان در کنارشان نیستند. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح به دو‌ هزار ‌میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که هنوز وزارت رفاه موفق به تأمین آن نشده است. وی تصریح کرد: از وزارت دادگستری به‌عنوان رابط دولت با قوه قضائیه درخواست کردیم که این کار را در راستای کمک به خانواده زندانیان و حقوق شهروندی آنان در دادگستری پیگیری کنند. امین‌زاده افزود: من شخصا این موضوع را در وزارت رفاه پیگیری می‌کنم و منتظر خبری از سوی این سازمان هستم و امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک خبری خوش در این خصوص داشته باشیم. 

پاداش بازنشستگان آموزش‌وپرورش پرداخت می‌شود
ایلنا: وزیر آموزش‌وپرورش گفت: در سال ۹۶ پاداش بازنشسته‌های این وزارتخانه را پرداخت می‌کنیم. فخرالدین احمدي دانش‌آشتیانی، در پاسخ به این سؤال که چرا در بودجه آموزش‌وپرورش برای سال ۹۶ ردیف اعتباری برای پایان خدمت بازنشستگان و رتبه‌بندی فرهنگیان در نظر گرفته نشده است، عنوان کرد: با توجه به مصوباتی که اخیرا در بودجه ۹۶ در مجلس تصویب شد، به نظر می‌رسد قسمتی از این مسائل قابل حل است. او افزود: در واقع اعتباری که در چند قسمت بودجه آمده، کمکی به بودجه آموزش‌وپرورش است که بتوانیم در سال ۹۶ پاداش بازنشسته‌های این وزارتخانه را پرداخت کنیم. وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: خبر خوش من برای فرهنگیان این است که برای سال آینده ردیف‌های خوبی در بودجه تصویب شده که می‌تواند با برنامه‌ریزی در خدمت ارتقای سطح کیفی مدارس و کمک به سرانه‌های مدارس و معیشت معلمان قرار بگیرد. 


دیدگاه‌ها(۰)