۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۲۱ - ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ اسفند
خبر

جمع‌آوری خرده‌فروشان و معتادان متجاهر 12  استان از  20  اسفند
قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجرای طرح جمع‌آوری خرده‌فروشان و معتادان متجاهر 12 استان کشور که عمدتا استان‌های گردشگری در ایام نوروز هستند، خبر داد و گفت: این طرح به‌منظور پاک‌کردن چهره شهرهای مرکزی این 12 استان از بیستم اسفند ماه تا پایان خرداد ماه 96 اجرا خواهد شد. سردار علی مویدی در حاشیه جلسه صدوسی‌وسوم ستاد مبارزه با مواد مخدر درخصوص طرح جمع‌آوری خرده‌فروشان و معتادان متجاهر 12 استان، گفت: این طرح در 12استانی که بیشترین تعداد معتاد متجاهر، بیشترین آلودگی و بیشترین تعداد خرده‌فروش را دارند، در قالب یک طرح فوق‌العاده از 20 اسفند تا پایان خرداد اجرا خواهد شد. وی در ادامه تأکید کرد: هدف این طرح تنها جمع‌آوری معتادان متجاهر است نه هر معتادی به‌این‌ترتیب چنانچه مصداق تجاهر فرد به اعتیاد محرز شود، پس از جمع‌آوری به مراکز تعریف‌شده اعزام می‌شوند و تمام اقدامات آموزشی، بهداشتی، تربیتی و... برای آنها اجرا خواهد شد. قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه این طرح در اختیار استانداران این 12 استان قرار گرفته است و این استان‌ها عمدتا مقصدهای گردشگری ایام نوروز هستند، گفت: استانداری‌ها و شورای هماهنگی این استان‌ها براساس دستور ستاد مبارزه با مواد مخدر موظف به ساماندهی خرده‌فروشان و معتادان متجاهر هستند. 

اختصاص 3 درصد قراردادهای نفتی به محیط ‌زیست
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست از اختصاص سه درصد تمام قراردادهای نفتی به موضوع رفع معضلات ‌محیط‌زیستی خبر داد و گفت: این طرح می‌تواند در مناطق نفت‌خیز از جمله خوزستان، عسلویه و ماهشهر به‌منظور رفع معضلات زیست‌محیطی مؤثر باشد. وی با تأکید بر اینکه خوشبختم با دولتی همکاری می‌کنم که رئیس‌جمهور آن بارها دولت خود را دولت ‌محیط‌زیستی خوانده است، افزود: ‌محیط‌زیستی‌بودن دولت به‌عنوان یک شعار مطرح نمی‌شود بلکه در این مدت به‌عنوان راهبرد و نقشه راه دولت بوده است. این در شرایطی است که دولت یازدهم در آغاز به کار خود بیشترین بحران‌های اقتصادی را داشت. رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست با اشاره به اینکه در سال 92 ، 35 میلیون شهروند ایرانی در معرض تهدیدات ناشی از آلاینده‌ها قرار داشتند، گفت: هزینه آسیب‌های بهداشتی و اقتصادی ناشی از آلاینده‌ها در سال 81، 9 میلیارد تومان برآورد شد. در سه سال اخیر در 40 زمینه کارگروه‌های علمی شکل گرفت و اقدامات مؤثری از جمله حذف بنزین پتروشیمی، ارتقای کیفیت بنزین به یورو 4 و ارتقای کیفیت خودروها به یورو 4 انجام شد. رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با بیان اینکه این اقدامات باید در سال 86 صورت می‌گرفت، اظهار کرد: این فعالیت‌ها در دوره قبل انجام نشد ولی در سال 93 با اراده دولت یازدهم محقق شد. حذف مازاد مازوت در نیروگاه‌ها ازجمله اقدامات مؤثر در دولت یازدهم است. امسال مصرف مازوت در نیروگاه‌ها به زیر هشت درصد رسید همچنین سامانه یکپارچه معاینه فنی راه‌اندازی شد. افزون بر این از رده خارج‌کردن 900‌هزار خودروی فرسوده از دیگر گام‌های مؤثر دولت در سه سال گذشته است. ابتکار با تأکید بر اینکه سلامت و ‌محیط‌ زیست مردم برای دولت اهمیت دارد، گفت: امسال شیراز اصلا هوای ناسالم نداشته است و در اصفهان نیز تعداد روزهای سالم و پاک نسبت به سال 92 سه‌برابر شده است و در تهران در سال 92 تا تاریخ 16 اسفند، 196 روز پاک و سالم وجود داشته اما امسال تا همین تاریخ در تهران 266 روز سالم و پاک داشته‌ایم؛ بنابراین امسال 70 روز هوای بهتر نسبت به سال 92 در تهران تجربه کردیم. رئیس سازمان حفاظت ‌محیط زیست در ادامه با اشاره به لایحه هوای پاک اظهار کرد: این لایحه نیز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد که سازوکار اقتصاد سبز نیز در آن لحاظ شده است. افزود: افزون بر اینها هفته گذشته در بودجه سال 96 گام مهمی برای حوزه ‌محیط زیست برداشته شد و آن این بود که سه درصد تمام قراردادهای نفتی باید به موضوع رفع معضلات ‌محیط‌زیستی اختصاص داده شود. 

ایران جزء  10  کشور بلاخیز جهان
رئیس سازمان بهزیستی کشور ایران را جزء 10 کشور بلاخیز جهان برشمرد. انوشیروان محسنی‌بندپی در گردهمایی تقدیر از انجمن‌های علمی، مؤســسات غیـردولتـی، روان‌شناسان، روان‌پزشکان، مددکاران اجتماعی و مشاوران داوطلب در حادثه پلاسکو، ایران را جزء 10 کشور بلاخیز جهان برشمرد و گفت: در سطح خاورمیانه نیز بعد از کشورهای هند و پاکستان و بنگلادش در رتبه چهارم از نظر حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی قرار داریم. وی با بیان اینکه در هر سانحه‌ای عده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و نزدیکان، دوستان و حتی همکارانمان دچار آسیب‌های اجتماعی و روانی می‌شوند اظهار کرد: بهره‌گیری از علم و آموزه‌های الهی می‌تواند چراغ راه ما باشد تا بتوانیم با انجام مداخلات به‌هنگام در چنین مواقعی به ارتقاي سلامت روان فرد آسیب‌دیده کمک کنیم. 


دیدگاه‌ها(۰)