۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۹ اسفند
گفت‌وگو با یاشار سلطانی، سردبیر معماری‌نیوز
خلأ قانونی در برخورد با فساد نداریم

با یاشار سلطانی، خبرنگار و سردبیر وب‌سایت معماری‌نیوز که در ماجرای انتشار اخبار و اسامی فهرست دریافت‌کنندگان املاک در پرونده شهرداری تهران جریان‌ساز شد، گفت‌وگو کرده‌ایم. این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

‌معماری‌نیوز چطور و با چه روندی شروع به کار کرد؟
معماری‌نیوز از هفت سال قبل و با مباحث تخصصی و به‌‌ویژه مانور روی اشکالات مهم مسکن مهر شروع به کار کرد. بعد از آن وارد مباحث جزئی‌تر، مثل باغات هم شدیم. در این مدت هم به همه سازمان‌ها و ارگان‌های دولت و تخلفات سایر ارگان‌ها پرداختیم و انصافا تا به حال از طرف نهادهای حاکمیتی، هیچ مشکلی حتی در حد تلفن و تذکر هم نداشته‌ایم.
‌پس بيشترين مورد شکایت از چه مرجعی بوده است؟
بیشترین شکایت را از سال 92 و به‌ویژه بعد از روی‌کارآمدن دولت آقای روحانی داشتیم. نزدیک به 80 درصدشان از طرف شهرداری بود. البته شکایت افراد حقیقی را هم داشتیم که تا به حال همیشه تبرئه شده‌ایم و در شکایت‌های مربوط به شهرداری تهران هم در همه موارد تبرئه شده‌ایم.
‌با ‌این ‌حساب معروف‌بودن و فراگیری معماری‌نیوز تا همین یکی، دو سال اخیر وجود نداشت.
به این شکل نبود؛ چراکه ما یک رسانه تخصصی بودیم تا اینکه موضوع واگذاری املاک در شهرداری تهران با تخفیف و تقسیط مطرح شد. در این زمینه هم یکی از اعضای شورای شهر تهران قراری را با من گذاشت. اسناد را تحویل داد و درباره اینکه اسناد را منتشر کنیم یا نه صحبتی نکردیم.
‌اسناد مُهر محرمانه یا شماره خاص داشت؟
مهر محرمانه نداشت و عادی شماره شده بود. پس از بررسی مجدد اسناد اولین کسی که از او استعلام گرفتم، آقای جواد شوشتری، مسئول دفتر شهردار تهران بود تا مطمئن شوم این اسناد ساختگی یا دامی برای ما نیست.
‌ایشان به شما چیزی درباره محرمانه‌بودن اسناد گفتند؟
نه؛ هیچ اشاره‌ای نداشتند و اصلا بحث محرمانه‌بودن این اسناد تا روز دادگاه من مطرح نبود. ما در این سال‌ها اسناد مختلف محرمانه و غیرمحرمانه زیادی به دستمان می‌رسید که شاید 30 درصد آنها را منتشر می‌کردیم؛ بنابراین درباره محرمانه‌بودن یا نبودن یک سند، اطلاع کافی داشتم. بسیاری از اسنادی را که در اختیار داریم، به ارگان‌های نظارتی و اطلاعاتی می‌دهیم تا درباره آن پیگیری و رسیدگی انجام شود. در این مورد هم همین کار را کردیم.
‌ ارسال اسناد را قبل از انتشار اولین خبر، انجام دادید؟
بله.
‌ولی تا زمان انتشار اتفاقی نیفتاد؟
نه؛ البته انتظار اتفاق خاصی هم نمی‌رفت.
‌همه این اتفاقات تا قبل از جلسه علنی شورای شهر تهران بود که آقای انصاری در تذکر به چمران، رئیس شورا، به این موضوع اشاره می‌کند؟
تمام این مراحل قبل از مطرح‌شدن در صحن بود، حتی من نمی‌دانستم ایشان که در صحن تذکر داده، چقدر در جریان هستند.
‌خب، پس از اطمینان از صحت مطالب و سایر پیگیری‌ها، چطور اسناد را منتشر کردید؟
برای اینکه فضای عمومی دچار تشویش نشود، اسناد را جداگانه و مقطعی منتشر کردم.
‌شما با جریان‌های سیاسی هم ارتباط دارید؟
من را به ستاد آقای مسجدجامعی نسبت دادند؛ در‌حالی‌که تنها در یک جلسه ایشان را دیده‌ام و در همان جلسه هم او را نقد کردم. بعد هم من را به جریان‌های سیاسی و دیدار با افراد خاص نسبت دادند؛ در صورتی که من هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشتم. از آقایان مسجدجامعی و مطهری و حافظی گرفته تا آن طرف، آقای حسن عباسی و برادران زیباکلام از من حمایت کردند؛ چون موضوع سیاسی نبود و به من انگ سیاسی یا فساد مالی نمی‌چسبید و اتفاقا در آن فهرست منتشر‌شده، تعدادی از افراد اصلاح‌طلب را هم داشتیم و ما همه فهرست را منتشر کردیم.
‌درباره پیگیری و انتشار چنین مواردی از فساد، غیر از مسائل شرعی، قوانین و آیین‌نامه‌ها و حتی توصیه‌های اکید از سوی مقام معظم رهبری را داریم که به عنوان نمونه در موضوع باغات شخصا ورود داشتند؛ یعنی خلأ قانون نداریم، اما با وجود این، آن اقدام عاجل، صریح و به‌موقع را شاهد نیستیم.
به هیچ عنوان خلأ قانونی در برخورد با فساد نداریم. به عنوان نمونه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را داریم و چند وقت قبل آیین‌نامه اجرائی ماده 8 قانون انتشار در دولت ابلاغ شد. قانون برگزاری مناقصات را داریم که در سال 83 تصویب شده و همین قانون به‌صراحت عنوان می‌کند این شکل از واگذاری املاک و اموال عمومی از طرف شهرداری‌ها غیرقانونی است. علاوه بر اینها، قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را داریم. در کنار اینها، قانون ارتقاي نظام سلامت اداری و مقابله با فساد را داریم که عموما مردم از این مسائل خبر ندارند و درباره آنها اطلاع‌رسانی نمی‌شود. در واقع دست مردم و رسانه‌ها برای انتشار تخلفات بسیار باز است، اما عموما از این موارد بی‌اطلاع هستیم و باید در افکار عمومی و به‌وسیله خود روزنامه‌نگاران بیشتر روی این موضوع کار کنیم.


دیدگاه‌ها(۰)