۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۹ اسفند
چالش 2017: آیا این واقعا یک موزه است؟

در دنیای خشن سیرک‌ها، سیرک خورشید (Cirque du Soleil) به بزرگ‌ترین تولیدکننده تئاتری دنیا ملقب ‌شده؛ چون بعد از یک شروع سخت در دهه 80، آنها معنای یک سیرک معاصر را از نو برای خود تعریف کردند. برای تضمین موفقیت بلندمدتشان و پایدارماندن، قدرت منحصربه‌فرد خود را تشخیص دادند و از شر المان‌های گران‌قیمت سیرک‌های سنتی که برپاکردنشان هم خیلی سخت است، خلاصی یافتند. آنها هنوز یک سیرک هستند، اما سیرکی سازگار با شرایط امروز.
خطوط هوایی مانند SouthWest و EasyJet نیز اقدامی مشابه را انجام دادند؛ هنگامی که در ارتباط با پروازهای کم‌هزینه پیشتاز شدند. با رهایی از المان‌های ناپایدار و تأکید بر هسته اصلی تجارتشان، آنها خط هوایی را از نو تعریف کرده و آن را به عنوان یک شغل واقعی اجرا کردند.
در سپتامبر 2016 از من خواسته شد راجع به بازتعریف آنچه امروزه یک موزه معنی می‌شود، در هلسینکی سخنرانی و کارگاهی نیز برگزار کنم. اعتقاد من آن است که یک موزه مدرن، لزوما یک سازه ایستا و صُلب نیست، بلکه بیشتر یک مجموعه پویا از افراد و ایده‌هایشان است که رویکردهای تضمین یک اتفاق دارای فهم برای مخاطبانشان را در هم می‌آمیزند. در هلسینکی، من از عبارت «موزه آزاد (Freestyle museum)» استفاده کردم. همان‌طور که شریک تجاری‌ام اریک اسکیلپ می‌گوید: «تنها یک نوع موزه آینده وجود ندارد»، تنها یک قالب و الگو وجود ندارد.
مثال بارز چنین موزه‌ای، موزه هنر خیابانی آمستردام است؛ سازمانی پویا که از همسایگانش برای فضای نمایشگاهی بهره می‌برد و همه با هم در جوامع محلی مشارکت می‌کنند و ساختمان سنتی خاصی نیز ندارند. رویکرد آنها این سؤال را برمی‌انگیزد: آیا موزه هنر خیابانی آمستردام واقعا یک موزه است؟ جواب ساده است: بله!. هر‌چند اصلا شبیه موزه نیست، البته اگر آن را با یک موزه کلاسیک مقایسه کنید. موزه هنر خیابانی آمستردام رویکردهای خلاف عرفی دارد، اما بدون شک یک موزه است.
در هلسینکی وقتی از من پرسیده شد که موزه‌ها را از نو تعریف کنم، از مفهوم کارت‌های فرهنگی استفاده کردم. این 64 کارت در مجموع، همه آنچه را که یک موزه باید باشد و می‌تواند باشد تعریف می‌کند. یک به یک، من کارت‌ها را برمی‌داشتم و اهمیت آن را برای بازتعریف یک موزه به چالش می‌کشیدم. آیا شما هنوز یک موزه هستید؛ اگر به سمت آموزش بروید یا اقدامات آنلاین انجام دهید یا به سیاست بپردازید؟ این یک موضوع دشوار است. جواب‌ها صرفا به بله یا خیر محدود نمی‌شوند و جواب‌ها از عمومیت نیز برخوردار نیستند. یک موزه بدون ساختمان ممکن است بر یک موزه سنتی تفوق داشته باشد. ژانویه‌ای که گذشت، ما نسخه 2017 کارت‌های فرهنگی-نسخه موزه را به‌روزرسانی کردیم. وقتی آن را برای نسخه 2016 توسعه می‌دادیم، این رویکرد که یک موزه چه هست و چه می‌تواند باشد، هنوز مفهومی گسترده و عام بود. معتقدم نسخه به‌روزشده حتی در این موضوع عام‌تر است. 16 کارت گرایش جدید و 16 کارت الهام جدید به آن افزوده شد که تنوع ایده‌های مربوط به آینده سازمان‌ها را نشان می‌دهد و همچنین رویکرد منحصربه‌فرد شما از آینده را تعریف می‌کند.


دیدگاه‌ها(۰)