۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۹ اسفند
توجه بيشتر به ورزش بانوان پس از تاريخ‌سازي در ريو
آغاز عصر طلایی

سال المپیک و پارالمپیک، سال تغییر وزیر ورزش، سال پایان سلطنت علی کفاشیان، همه اینها باعث شد تا ورزش ایران روزهای پرفرازونشیبی را در سال 1395 تجربه کند.
در میان تمامی بردوباخت‌ها و رفت‌وآمدها، یک اتفاق مهم سال 95 را به نقطه‌عطفی در تاریخ ورزش ایران تبدیل کرد. سالی که در آن ورزش بانوان ثابت کرد دیگر یک بخش تزئینی در ورزش ایران نیست. در ادوار گذشته المپیک، معمولا حضور زنان ورزشکار به چند رشته خاص محدود می‌شد و کسی هم انتظار کسب نتیجه از این ورزشکاران نداشت تا اینکه در المپیک لندن الهه احمدی ثابت کرد رؤیای مدال زنان برای ورزش ایران دور از دسترس نیست.  چند روز پس از ششمی احمدی در مسابقات تیراندازی المپیک 2012، زهرا نعمتی در مسابقات تیروکمان پارالمپیک اولین طلای زنان ایرانی در تاریخ بازی‌های پارالمپیک را به گردن آویخت.
حرکت لندن در ریودوژانیرو تکمیل شد. کاروان ایران با بیشترین تعداد ورزشکار زن و پرچمداری یک زن دارای معلولیت در المپیک 2016 شرکت کرد. جایی که در هفته اول المپیک باز هم الهه احمدی نزدیک‌ترین ورزشکار ایرانی به مدال بود. در هفته دوم بازی‌ها يك اتفاق تاریخی رقم خورد: کیمیا علیزاده اولین زن ایرانی شد که از سکوی المپیک بالا رفت.  
برای اولین‌بار زنان هم از سبد مدال‌های ایران در المپيك سهم داشتند. این موفقیت در پارالمپیک هم تکرار شد. زهرا نعمتی و ساره جوانمردی دو ستاره کاروان ایران در بازی‌های پارالمپیک بودند. اگر سه طلای این دو نبود، ایران به جای پانزدهم، بیست‌وسوم می‌شد. به غیر از این مدال‌آوران، چندین ورزشکار زن دیگر هم طوری نتیجه گرفتند که ثابت کنند ورزش ایران برای جهش در المپیک باید روی مدال‌آوری بانوان سرمایه‌گذاری کند.
حضور زنان در المپیک و پارالمپیک فقط کمّی نبود و بدون شک کیمیا علیزاده، زهرا نعمتی و ساره جوانمردی در جمع ورزشکاران برتر سال 95 قرار می‌گیرند. پیام‌های مسئولان نظام هم نشان داد کار بزرگ این ورزشکاران دیده شده است.
ورزش زنان پتانسيل خود را نشان داد و با رقم‌زدن نتایج تاریخی در سال 95 در مسیر توسعه قرار گرفت. نتایج بی‌سابقه ریودوژانیرو زمینه‌ای شد تا توسعه ورزش بانوان به یکی از اولویت‌های کشور تبدیل شود.
شکوفایی بانوان در المپیک و پارالمپیک تابستانی خیلی زود ثمره داد. فعالیت بانوان در رشته‌هایی مثل وزنه‌برداری، کشتی و بسکتبال با گام‌های شجاعانه‌ای همراه شد. والیبال بانوان در حال اوج‌گیری و توجه به تیم فوتبال بانوان مطالبه‌ای عمومی است. این شکوفایی حتی در بازشدن درهای سالن‌های ورزشی به روی زنان هم مؤثر خواهد بود.
به نظر می‌رسد دوران حضور تشریفاتی ورزشکاران زن در کاروان‌ها به پایان رسیده است. ایران منتظر عبور ورزش بانوان از سایر مرزهای باقی‌مانده است.


دیدگاه‌ها(۰)