۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۹ اسفند
تاریخ‌سازی کیمیای تکواندو چگونه رقم خورد؟

در المپیک لندن، اولین‌بار بود که یک زن ایرانی به مدال المپیک نزدیک شد؛ الهه احمدی اما با قرارگرفتن در رده ششم به کار خود پایان داد. احمدی چهار سال بعد در ریو هم همین رتبه را تکرار کرد تا نتواند نام خود را به عنوان یک تاریخ‌ساز ثبت کند؛ عنوانی که چند روز بعد کیمیا علیزاده از آن خود کرد و به انتظار 68ساله ورزش ایران پایان داد.کیمیا علیزاده زودتر از آنچه مسئولان ورزش کشور فکرش را بکنند، پدیده تکواندوي بانوان ایران لقب گرفت. او تکواندو را از کلاس‌های آموزشی کرج شروع  و در مدت کوتاهی مسیر مسابقات استانی را طی کرد تا به رقابت‌های کشوری و در نهایت تیم ملی رسید. از اولین حضورش در میادین جهانی نوجوانان نشان داد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و قدرت او بیشتر از گرفتن مدال طلای المپیک نوجوانان است.مبارزه‌های دیدنی او در همین رقابت‌ها بود که کادر فنی تیم‌های ملی تکواندوی بانوان را بر آن داشت که کیمیای 14ساله را به تیم ملی بزرگسالان بیاورند.در شرایطی که فدراسیونی‌ها روی مدال طلای او در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون کره‌جنوبی حساب کرده بودند، اما مسئولان برگزاری این بازی‌ها به دلیل پایین‌بودن سنش، اجازه شرکت در رقابت‌های بزرگسالان را به او ندادند.اما سال 1394 بود که با 17ساله‌شدنش فدراسیون تکواندو را به آرزوی دیرینه‌اش رساند. کیمیا پا را فراتر گذاشت و مدال طلایی را که در اینچئون از دست داد، در رقابت‌های قهرمانی جهان روسیه جبران کرد.
او به عنوان اولین تکواندوکار زن ایرانی موفق شد در این رویداد مهم، با شکست قهرمانان صاحب‌نام دنیا، اولین مدال جهانی این رشته را به دست آورد. از همان موقع بود که رؤیای بزرگ‌تری در سر کیمیای تکواندوی ایران شکل گرفت و آن چیزی جز مدال المپیک ریو نبود.علیزاده اگرچه نتوانست از طریق قرارگرفتن در رده‌بندی فدراسیون جهانی تکواندو سهمیه بازی‌های المپیک 2016 ریو را به‌دست آورد، اما موفق شد به عنوان قهرمان قاره آسیا مسافر بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا شود.تکواندوکار وزن منفی 57 کیلوگرم کشورمان در نخستین مبارزه خود در المپیک، مقابل نماینده کرواسی به پیروزی رسید و مجوز ورود به مرحله یک‌چهارم نهایی را گرفت.
او در ادامه مقابل تکواندوکار اسپانیایی با نتیجه ۸ بر ۷ شکست خورد و با توجه به صعود حریف اسپانیایی او به فینال، در گروه شانس مجدد برای کسب مدال برنز مسابقه داد.
کیمیا در دیدار ماقبل رده‌بندی از سد حریف تایلندی گذشت و راهی مرحله رده‌بندی شد. در دیدار رده‌بندی نیز با شکست رقیب سوئدی‌اش، ضمن کسب نشان برنز، توانست عنوان نخستین بانوی مدال‌آور ایران در المپیک را به دست آورد.
کیمیا علیزاده که با وجود مصدومیت در بازی‌های المپیک ظاهر شد، پس از المپیک زانویش را جراحی کرد و حالا چشم به افتخارات بیشتر دارد.


دیدگاه‌ها(۰)