۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
رويداد

شروط حماس برای فتح
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که در نشستی که قرار است با هیئت نمایندگی جنبش فتح به‌منظور رسیدن به آشتی ملی برگزار شود، تنها به سه شرط شرکت خواهد کرد. به‌ گزارش خبرگزاری آناتولی، خلیل الحیه، عضو دفتر سیاسی حماس و معاون رهبر این گروه در یک کنفرانس رسانه‌ای در غزه گفت حماس در صورتی در مذاکره با «فتح» شرکت خواهد کرد که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین «در تصمیم خود مبنی بر مالیات بر حقوق کارمندان دولت در غزه تجدیدنظر کند، مزایای اجتماعی را بپردازد و مالیات بر سوخت را که به نیروگاه برق تحمیل شده لغو کند». حماس و فتح قرار است با میانجیگری قطر در نوار غزه دیدار کنند.

داعش به دیر کاترین مقدس در مصر حمله کرد
بعد از حمله۱۰ روز پیش به دو کلیسای مسیحیان مصر در شهرهای طنطا و اسکندریه، به یکی دیگر از اماکن مذهبی مسیحیان قبطی مصر حمله شد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده که چند فرد مسلح در مقابل دیر کاترین مقدس در شبه‌جزیره سینا به چند پلیس تیراندازی کرده‌اند. وزارت کشور مصر اعلام کرده در این تیراندازی دست‌کم یک مأمور پلیس کشته و سه پلیس دیگر مجروح شده‌اند. وزارت کشور مصر می‌گوید پلیس در حال محافظت از دیر کاترین مقدس بود که افراد مسلح به طور غافلگیرانه‌ای در خیابان به پلیس‌ها شلیک کردند و سپس از صحنه درگیری گریختند. مأموران امنیتی مصر در جست‌وجوی آنها هستند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

سازمان ملل پیگیر اعتصاب غذای اسیران فلسطینی
سازمان ملل اعلام کرد به دقت پیگیر وضعیت بیش از هزار اسیر فلسطینی اعتصاب‌کننده دربند زندان‌های اسرائیل است. به گزارش الجزیره، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد: از وضعیت اسیران فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل دست به اعتصاب غذا زده‌اند، به طور کامل آگاهیم و به‌دقت تحولات آنها را دنبال می‌کنیم. دوجاریک از همه گروه‌ها خواست حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند. وی افزود سازمان‌های بین‌المللی از همان ابتدا خواستار برخورد انسانی با اسیران در هر جایی شده‌اند. اين در حالي است كه اسرائيل اعلام كرده است با زندانياني كه اعتصاب كرده‌اند وارد مذاكره نمي‌شود.

بازداشت ۳۸ نفر از حامیان کمپین «نه» در همه‌پرسی ترکیه
۳۸ نفر از اعضای کمپین «نه» که در دو ماه گذشته در استانبول این کمپین را مدیریت می‌کردند، بازداشت شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه سوجو، باریش یارکاداش، یکی از نمایندگان حزب مردم جمهوری‌خواه اعلام کرد: این ۳۸ نفر به اتهام به‌رسمیت‌نشناختن رأی «آری» در رفراندوم اخیر و مخالفت با آن در عملیاتی در ساعات اولیه امروز در خانه‌هایشان بازداشت شدند. خانواده‌های افراد بازداشت‌شده از ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کردند.

نسخه ۴ مرحله‌ای آمریکا برای سوریه و اسد
دولت آمریکا یک سناریوی چهار‌مرحله‌ای برای سوریه تدوین کرده که امیدوار است روسیه را هم با خود همراه كند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی مسئول که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد، مرحله اول شامل نابودی داعش می‌شود؛ یعنی اعزام نیروهای آمریکا به سوریه تنها برای نابودی داعش است. مرحله دوم بر لزوم برقراری ثبات در سوریه تمرکز دارد که در جریان آن واشنگتن قصد دارد توافق‌نامه‌های آتش‌بس را بین دولت و گروه‌های شورشی و مخالف امضا کند.
 آمریکا تمایل دارد مقامات محلی روی کار بیایند. در مناطق سنی‌نشین اوضاع را شخصیت‌های سنی و در مناطق کردنشین اوضاع را کردها اداره کنند. در مرحله سوم که شامل دوره انتقالی یا گذار است، بشار اسد باید طبق طرح آمریکا داوطلبانه از قدرت کناره‌گیری کند. در صورت مخالفت با این مسئله و امتناع از رفتنش باید از  مشارکت در انتخابات او را منع کرد یا از طریق تهدید او به تحت پیگرد قرار‌دادنش به اتهام ارتکاب جرائم جنگی، او را کنار گذاشت. اما مرحله چهارم مربوط به اوضاع سوریه بعد از پایان دوره انتقالی است. در اینجا صحبت از حضور نظامی روسیه در داخل سوریه مطرح است. در تحولی دیگر تلویزیون سوریه از کشته و زخمی‌شدن ۳۸ نفر در یک انفجار بمب در جنوب غرب حلب خبر داد.


دیدگاه‌ها(۰)