۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
رويداد

راه‌اندازی درگاه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات
ایسنا: رئيس سازمان فناوری اطلاعات از راه‌اندازی و قابل استفاده‌شدن درگاه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات خبر داد. نصرالله جهانگرد با اعلام این خبر گفت: «هرگونه اطلاعاتی در این درگاه قابل دسترسی است». او بیان کرد: «با توسعه شدیدی که در حوزه شبکه دسترسی در کشور ما در سال‌های گذشته اتفاق افتاده، پلت‌فرم‌های دسترسی به دیتا بسیار گسترده و پرسرعت و جزء قیمت‌های پایین در خاورمیانه است». او ادامه داد: «درحال‌حاضر ارتباط نسل 3 و 4 در هزار و 100 شهر کشور پیاده شده است و در 900 شهر نسل 3 و 700 شهر نسل 4 وجود دارد و هم‌اکنون 70 هزار کیلومتر از جاده‌های کشور تحت پوشش شبکه‌های موبایل هستند». به گفته او درحال‌حاضر گرایش به سمت شبکه‌های ثابت کم شده است و کاربران حتی در نقاط ثابت از ترافیک تلفن همراه استفاده می‌کنند. او گفت: «درحال‌حاضر بیش از 32 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم است و در اندازه‌های ملی هیچ فعالیتی نداریم که شهروندان به صورت فیزیکی دور هم جمع شوند». او افزود: «ضریب نفوذ اینترنت بالای 50 درصد در خانواده‌ها وارد شده است». او بیان کرد: «تاکنون بیش از 130 هزار برنامه فناوری نوشته شده که عمدتا در محیط تلفن همراه است و بازاری که در این زمینه وجود دارد، بیش از يك میلیون فرصت ایجاد می‌کند و تنها در حوزه سلامت بیش از 170 هزار برنامه وجود دارد». او گفت: «در حوزه دولت نیز مسئله دولت الکترونیک پیگیری می‌شود و به دنبال چابک و شفاف کردن دولت از طریق اتوماسیون و به‌کارگیری وب هستیم. زیرا اگر می‌خواهیم حقوق شهروندی رعایت شود و با فساد مبارزه شود و دولت چابکی داشته باشیم، لازمه همه اینها این است که از فضای الکترونیک استفاده کنیم». به گفته او در مرحله سوم تحقق دولت الکترونیک، دولت شهروندمحور به وجود می‌آید و در ایران 70 درصد کارها به وسيله دولت انجام می‌شود، درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته این آمار دقیقا برعکس است و کمتر از 30 درصد فعالیت‌ها به وسيله دولت انجام می‌شود.

۳۴۹ مورد شکایت از امواج رسیدگی شد
 مهر: رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از نصب سیستم‌های ثابت اندازه‌گیری در ۲۰ نقطه از شهر تهران برای رصد تشعشعات الکترومغناطیسی خبر داد. علی‌اصغر عمیدیان با اعلام این خبر گفت: «تاکنون ۳۴۹ مورد شکایت مردمی از امواج، رسیدگی شده است». او افزود: «نمونه‌ای از برخورد با تشعشعات سطح بالا را به‌تازگی در استان فارس داشته‌ایم». او افزود: «در سال ۹۵ بالغ بر ۳۴ هزار فقره شکایت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد رسیدگی قرار گرفت و 30 میلیون سیم‌کارت فاقد هویت که در شبکه ارتباطی فعال بود، شناسایی و ساماندهی شد که با این ساماندهی موضوع قاچاق مکالمه و سایر موارد خلاف که از طریق این سیم‌کارت‌ها صورت می‌گرفت، با پشتیبانی وزارت اطلاعات و شرکت زیرساخت و امنیت شبکه، برطرف شد. او همچنین از شناسایی ۱۰‌هزارو ۳۴۱ لینک غیرمجاز رادیویی خبر داد و افزود: «۵۱ هزار کانال رادیویی فعال غیرمجاز در باندهای فرکانسی، شناسایی و مسدود شد.
در همین حین از میان ۱۷‌میلیون‌و ۸۷۰ هزار کانال رادیویی، هزارو ۶۵۸ مورد تداخل فرکانسی را شناسایی کردیم». او از کشف ۶۳ شرکت متخلف در حوزه خرید و فروش تجهیزات رادیویی و اعمال مقررات برای این شرکت‌ها خبر داد و افزود: «تخلفات ۳۲ دفتر پیشخوان خدمات شناسایی و پروانه فعالیت هفت دفتر پیشخوان در سال گذشته ابطال شد. در همین حال رگولاتوری موفق به کشف ۲۰ دفتر خدمات ارتباطی با پروانه جعلی شد». به گفته او ضریب نفوذ موبایل در کشور به ۱۰۱.۱۹ درصد رسیده که در ابتدای دولت ۷۸.۹۵ درصد بوده است. او ادامه داد: «آخرین آمار دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت ۱۰ میلیون پورت نفر است که در ابتدای دولت یازدهم ۴.۷ میلیون پورت بوده است. در همین حال شمار مشترکان اینترنت موبایل از ۵۰۰ هزار نفر به ۳۳ میلیون نفر رسید». او گفت: «۴۰ شرکت موفق به تولید محصولات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات شدند و ۱۴۳ قلم کالا تولید شده است. از این تعداد ۵۳ قلم کالا می‌تواند کشور را به خودکفایی برساند که قرار است فهرست این کالاها را در نشست کمیسیون اقتصادی دولت مطرح کنیم تا با تصمیم‌گیری دولت، جلوی ورود کالاهای مشابه خارجی به کشور گرفته شود».


دیدگاه‌ها(۰)