۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
وزارت ارتباطات به گزارش رسانه ملي واکنش نشان داد
مونتاژ سخنان واعظی در صداوسيما

شرق: باز هم وزیر‌کشی در صداو‌سیما. البته به نظر می‌رسد این‌بار رویکردی انتخاباتی در پیش است. با تبلیغات زودهنگام در رسانه ملی، به نظر می‌رسد تخلفات این رسانه، پوششی گسترده دارد و در یک قالب خاص نمی‌گنجد. دیروز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به رعایت‌نكردن اخلاق حرفه‌ای در رسانه ملی واکنش نشان داد و اعلام کرد: «مونتاژ سخنان وزیر ارتباطات از سوی صداوسیما نشان از رعایت‌نشدن اصول اولیه اخلاق حرفه‌ای در رسانه ملی است». اشاره این اطلاعیه به سخنان محمود واعظی در پاسخ به پرسش خبرنگار صداوسیماست که پرسیده علت فیلترشدن تماس صوتی تلگرام چیست و او هم گفته از قوه قضائیه بپرسید، اما سخن دیگری از او در پاسخ به این پرسش آمده است؛ گو اینکه واعظی پاسخ داده‌ علت قطع تماس صوتی، کاهش درآمد اپراتورهای داخلی است. 
پیش‌تر هم در حدود چهار ماه‌ پیش در اواخر آذرماه 95، در برنامه‌ای هماهنگ‌شده از سوی صداوسیما، عباس آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت و درمان و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه را در سه برنامه مجزا مورد حمله قرار داده بود که مورد آخوندی، چیزی شبیه این اتفاقی است که بر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رفته است. 
روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز گذشته با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: متأسفانه بخش خبری 20:30 در گزارش روز سه‌شنبه 29 فروردین با تقطیع و پخش گزینشی سخنان وزیر ارتباطات سعی در القاي این موضوع کرده است که قطع تماس صوتی تلگرام به جهت حفظ منافع اپراتورها بوده است. این در حالی است که پس از سؤال خبرنگاران درخصوص بسته‌شدن تماس صوتی تلگرام و پاسخ وزیر ارتباطات، مبني‌بر بسته‌شدن تماس صوتی تلگرام با حکم دستگاه قضائی، خبرنگار صداوسیما سؤال دیگری از وزیر ارتباطات درخصوص شکایت تلگرام از اپراتورهای ایرانی مطرح می‌کند و پاسخ محمود واعظی هم حمایت از اپراتورهای داخلی درخصوص شکایت احتمالی تلگرام است که وظیفه هر مسئول ایرانی است، اما رسانه ملی در اقدامی غیراخلاقی این پاسخ را با پاسخ سؤال در مورد بسته‌شدن تماس صوتی تلگرام مونتاژ و پخش کرده است که نشان از رعایت‌نشدن اصول اولیه اخلاق حرفه‌ای است. در ادامه این اطلاعیه، فایل صوتی مصاحبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین فایل مونتاژ و پخش‌شده رسانه ملی براي اطلاع و تنویر افکار عمومی منتشر شده است. 
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد مسدودسازی امکان تماس صوتی با پیام‌رسان تلگرام از سوی دادستانی کل کشور صورت گرفت و چرایی این کار را از مقام‌های قضائی پیگیری کنید. 
محمود واعظی روز سه‌شنبه در حاشیه چهارمین همایش سراسری مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به ایرنا ادامه داد: موافقت برای راه‌اندازی تلگرام صوتی از سوی ما انجام شد و پس از تماس تلگرام برای راه‌اندازی تلگرام صوتی و اخذ موافقت با همکاری اپراتورها این امکان در کشور برقرار شد، اما در روزهای اخیر با دستور مقام قضائی مسدود شده است. عضو کابینه دولت یازدهم درباره علت مسدودشدن امکان تماس صوتی با شبکه تلگرام نیز گفت: از مقام‌های قضائی که این کار را کرده‌اند علت را جویا شوید. 
واعظی درباره شکایت تلگرام از اپراتورهای ایرانی برای مسدودسازی تلگرام صوتی گفت: به‌طورقطع حامی اپراتورهای خود هستیم؛ زیرا وظیفه دولت و وزارت ارتباطات حمایت‌کردن از داخلی‌هاست و اجازه نمی‌دهیم یک خارجی به اپراتورها فشاری وارد کند. 
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه طبق مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی، برخورد با شبکه‌های اجتماعی باید پس از شکایت افراد باشد؛ درحالی‌که قوه قضائیه برای مسدودسازی تلگرام صوتی خود اقدام کرده است، گفت: این موضوع را از این قوه پیگیری کنید. 


دیدگاه‌ها(۰)