۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
دریچه

هشدار سازمان غذا و دارو درباره کنسروهای غذایی تاریخ‌‌گذشته
دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو درباره مسمومیت با مواد غذایی توضیحاتی ارائه داد. دکتر یسنا بهمنش، دراین‌باره افزود: مسمومیت با مواد غذایی در اثر آلودگی غذا در جریان تولید فراورده‌های غذایی، تهیه و نگهداری آنها ایجاد می‌شود. بهمنش اظهار کرد: مصرف‌کنندگان باید دقت داشته باشند از مصرف کنسروهایی که در قوطی آنها آثار نشت، برآمدگی و فرورفتگی و زنگ‌زدگی مشاهده می‌شود، خودداری کنند. همچنین مصرف‌کنندگان باید به تاریخ تولید و انقضای محصولات هنگام خرید دقت کنند. وی همچنین ادامه داد: هنگام مصرف غذاهای کنسروشده حتما آنها را 20 دقیقه بجوشانید. دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو در ادامه با بیان اینکه یکی از کشنده‌ترین مسمومیت‌های غذایی، «بوتولیسم» نام دارد، افزود: این نوع مسمومیت در اثر مصرف مواد غذایی مانند سوسیس، کالباس، کنسرو ماهی، کنسرو ذرت، کنسرو لوبیا، کشک خام و عسل طبیعی که در شرایط نامناسب و غیربهداشتی تهیه و نگهداری شده‌اند، ایجاد می‌شود. بنابر اعلام روابط‌عمومی سازمان غذا و دارو، بهمنش در پایان گفت: علائم این نوع مسمومیت که برخی اوقات منجر به مرگ نیز می‌شود، شامل تاری دید، دوبینی و اختلال در گوارش است که مصرف‌کننده باید در چنین مواردی سریع به پزشک مراجعه کند. 

مهلت وزارت رفاه به نیازمندان و مددجویان برای «سبد غذایی»
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیش از دو‌ میلیون خانوار بسته‌های امنیت غذایی اسفند خود را دریافت نکرده‌اند گفت: مشمولان تا پایان اردیبهشت‌ فرصت دارند از بن کارت‌های خود با مراجعه به فروشگاه‌های معین خرید کنند. احمد میدری در جمع خبرنگاران درباره توزیع بسته‌های حمایت غذایی در سال جاری اظهار کرد: سه‌‌میلیون‌و 400‌ هزار خانواده شامل 10‌ میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند که ابلاغ شد تا در بهمن و اسفند سال 94 نسبت به دریافت بن کارت‌های بسته‌های حمایت غذایی اقدام کرده و اقلام مورد نیاز خود را از طریق هفت فروشگاه بزرگ کشور اعم از اسکان، رفاه و شهروند دریافت کنند. او افزود: شارژ ریالی این بن‌کارت‌ها بین 30 تا 110‌ هزار تومان برای خانوار و برحسب نفرات متفاوت است. معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به دلیل فرارسیدن ایام نوروز و ضعف اطلاع‌رسانی تنها یک‌‌میلیون‌و 200‌ هزار خانوار سبد کالای خود را در اسفند دریافت کردند گفت: در این میان تاکنون در استان تهران تنها 18 درصد و در سیستان‌وبلوچستان 66  درصد مشمولان بن‌کارت‌های خود را دریافت کردند. رقم اختصاص‌یافته به این منظور که بین 180 تا 200‌ میلیارد تومان است در بانک مرکزی محفوظ است. میدری در پاسخ به اینکه تکلیف افراد مراجعه نکرده چه می‌شود؟ گفت: معمولا سه ماه فرصت برای استفاده از کارت‌ها وجود دارد و افرادی که سبد خود را دریافت نکردند تا پایان اردیبهشت مهلت دارند.   

نرخ رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور متوقف شد
معاون اجتماعی قوه قضائیه گفت: در آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق توافقی، زمین‌خواری و موضوعات اخلاقی شاهد کاهش نرخ رشد هستیم. محمد باقر الفت روز چهارشنبه در گردهمایی روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم کل کشور گفت: خوشبختانه دستور مقام معظم رهبری درباره کنترل آسیب‌ها محقق و نرخ رشد آسیب‌های اجتماعی متوقف شد. وی با بیان اینکه این توقف نرخ رشد در هر چهار اولویت آسیب‌های اجتماعی (طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و مباحث اخلاقی) بوده است، گفت: از جمله بزرگ‌ترین فعالیت‌ها در قوه قضائیه با همکاری سایر دستگاه‌ها بود که به سمت صفر بردن آمار این آسیب‌ها هستیم. الفت با اشاره به موضوع کاهش آمارها گفت: در طلاق توافقی، زمین‌خواری و موضوعات اخلاقی این کاهش نرخ رشد را شاهد هستیم. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد با همفکری و هم‌افزایی، نخست در قوه قضائیه و بعد با سایر دستگاه‌ها نظر دوم مقام معظم رهبری را درباره کاهش آسیب‌های اجتماعی هرچه زودتر محقق سازیم. او افزود: بدنه دستگاه‌های دادگستری برای مقابله و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعال شده است که این موضوع هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. الفت با ارائه گزارشی از فعالیت ۱۷ ماه گذشته درباره موضوع آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: به دنبال ارسال گزارش‌های متعددی از مراجع ذی‌ربط به مقام معظم رهبری در رابطه با گسترش آسیب‌های اجتماعی، ایشان به معاونت اجتماعی وزارت کشور دستور دادند درباره همه عناوین آسیب‌ها گزارش مبسوطی تهیه کنند که تلاش مؤثری در این زمینه انجام شد. 


دیدگاه‌ها(۰)