۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
دریچه

هم‌زمانی بازی‌های کشورهای اسلامی
 و انتخابات ریاست‌جمهوری ورزشکاران در باکو رأی می‌دهند

شرق: ورزش ایران این روزها خود را برای حضور در چهارمین دوره بازی‌های هم‌بستگی کشورهای اسلامی آماده می‌کند. بازی‌هایی که هرچند از لحاظ سطح کیفی و فنی اعتبار زیاد بالایی ندارد، اما به لحاظ حفظ اتحاد کشورهای مسلمان در دنیا، برای مسئولان ورزش ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. نخستین دوره این بازی‌ها سال ٢٠٠٥ در عربستان برگزار شد که ایران با ١٣٠ ورزشکار در ١٣ رشته شرکت کرد و با ١٠ مدال طلا، ٩ نقره و ١١ برنز به جایگاه چهارم رسید.  دومین دوره بازی‌های هم‌بستگی کشورهای اسلامی قرار بود با میزبانی ایران در سه شهر مشهد، اصفهان و تهران  برگزار شود که با کارشکنی‌هاي عرب‌ها به سرانجام نرسید. نارضایتی اعراب از حک‌شدن نام خلیج‌فارس روی مدال و لوگوی مسابقات و ادعای آنها مبنی بر مالکیت خلیج‌فارس با عنوان خلیج عربی، جنجالی سیاسی بین ایران و چند کشور عربی به راه انداخت که نه‌تنها منجر به گرفتن این میزبانی از کشورمان شد که لغو کلی این بازی‌ها را در پی داشت. سال ٢٠١٣ سومین دوره این مسابقات در اندونزی برگزار شد که ایران با ٨٨ ورزشکار ٣٠ مدال طلا، ١٧ نقره و ١٢ برنز کسب کرد و به مقام دوم رسید. چهارمین دوره این بازی‌ها اما از 22 اردیبشهت ماه تا اول خرداد با میزبانی جمهوری آذربایجان در شهر باکو برگزار شود. کشتی (فرنگی - آزاد)، زورخانه‌ای، جودو و دوومیدانی (نابینایان)، بوکس، تنیس، والیبال، ژیمناستیک، کاراته، تیراندازی، وزنه‌برداری، ووشو، جودو، شنا شیرجه و واترپلو، تنیس روی میز، دوومیدانی و تکواندو، رشته‌های اعزامی کشورمان به این دوره از مسابقات هستند.
شاهرخ شهنازی، دبیر کل کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان اعزامی به باکو، روز گذشته در نشست خبری‌اي كه با اصحاب رسانه داشت، هدف‌گذاری چهارمین دوره بازی‌های هم‌بستگی کشورهای اسلامی را حفظ جایگاه دومی عنوان کرد.
او گفت: «آذربایجان با توجه به میزبانی‌اش به‌شدت به دنبال این است اول شود. هدف‌گذاری ما هم باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم عنوان دوره قبل که مقام دوم بود را حفظ کنیم».
ترجیح کمیته ملی المپیک این است كه یکی از زنان ورزشکار پرچمداری کاروان ایران در باکو را برعهده بگیرد: «با توجه به اینکه حجاب نماد خوبی برای جمهوری اسلامی ایران است، می‌خواهیم یک خانم پرچمدار کاروان باشد. دو گزینه مطرح است که روز شنبه در جلسه هيئت اجرائی فرد پرچمدار را معرفی خواهیم کرد». شهنازی در این نشست به یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که 29 اریبهشت برگزار می‌شود هم ‌اشاره کرد: «با توجه به اینکه زمان مسابقات با انتخابات ریاست‌جمهوری متقارن‌ شده، مقدمات لازم را انجام داده‌ایم که یک صندوق سیار در کاروان اعزامی و یک صندوق ثابت در خود سفارت ایران در باکو باشد تا همه ورزشکاران بتوانند رأی دهند». در بازی‌های کشورهای اسلامی ورزشکارانی که موفق به کسب مدال شدند، پاداش پای سکو نمی‌گیرند، اما در ستاد عالی بازی‌ها مصوب شد مدال‌آوران در جدول اهدای پاداش وزارت ورزش و جوانان قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب کسانی که در این بازی‌ها مدال می‌گیرند، مانند مدال‌آوران جهانی و آسیایی در مراسمی که پایان سال از سوی وزارت ورزش و جوانان برگزار می‌شود، پاداش خود را دریافت خواهند کرد.

افتتاح ورزشگاه پارس شیراز
چهارمین ورزشگاه بزرگ کشور پس از 15 سال افتتاح می‌شود. هم‌زمان با سفر استانی رئیس‌جمهور به استان فارس، قرار است ورزشگاه 50 هزارنفری پارس شیراز امروز از سوی مسعود سلطانی‌فر، وزیر محترم ورزش و جوانان، مورد بهره‌برداری قرار گیرد. این استادیوم ورزشی، چهارمین ورزشگاه بزرگ ایران پس از آزادی، یادگار امام و نقش‌جهان است. این مجموعه ورزشی 45 هکتاری دارای زمین چمن استاندارد طبیعی با سیستم مدرن گرمایش از کف، پیست تارتان هشت‌خطه، دکل‌های روشنایی هزارو 200 لوکس و اسکوربردی به مساحت 104 مترمربع است. گفته می‌شود ورزشگاه پارس از پروژه‌های شاخص «شرکت توسعه اماکن ورزشی کشور» در شهرستان شیراز است که دارای سازه بتنی متقارن در سه گالری و دارای سایبان فلزی با پوشش پارچه‌ای که حداقل 75درصد استادیوم را سرپوشیده کرده است. شرایط مناسب این ورزشگاه سبب شده که تیم‌های استان فارس بتوانند از فصل آینده مسابقات خود را در استادیوم ٥٠ هزارنفری پارس برگزار کنند. 


دیدگاه‌ها(۰)