۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
نتیجه رایزنی‌های ظریف در قرقیزستان
از تسهیلات برای صدور روادید تا پرواز مستقیم

ایستگاه آخر بیشکک بود. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، سه‌شنبه‌شب در جریان سفر خود به آسیای میانه و قفقاز به قرقیزستان رسید و دیروز را صرف مذاکره با بیک ‌آتامبایف رئیس‌جمهوری، سورونبای جئین بکوف، نخست‌وزیر و ارلان عبدالدایف، وزیر خارجه این کشور در راستای توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای کرد.  این سفر که به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد استقلال سه کشور از جمهوری‌های سابق شوروی برنامه‌ریزی شده بود، فرصت خوبی شد تا هیئت اقتصادی همراه ظریف ظرفیت‌های همکاری‌های اقتصادی را بررسی کنند. ظریف نیز دیروز در همایش مشترک اقتصادی با قرقیزستان شرکت و تأکید کرد ایران برای گسترش روابط با قرقیزستان هیچ سقفی نمی‌شناسد.  وزیر خارجه کشورمان در ملاقات با الماس بيک آتامبایف، رئیس‌جمهوری قرقیزستان درباره راهکارهای گسترش روابط در زمینه‌های مختلف مذاکره کرد. رئیس‌جمهور قرقیزستان در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار وزیر امور خارجه ایران از بیشکک بر توسعه مناسبات دو کشور، رفع موانع تجاری و ارائه تسهیلات روادید ورود به اتباع ایرانی تأکید کرد.  وزیر خارجه کشورمان دیدار دیگری نیز با سورنبای جئین بکوف، نخست‌وزیر قرقیزستان داشت تا موضوع‌های مرتبط با روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار گیرد. آنها در این ملاقات بر اهمیت همکاری‌های دو کشور با توجه به روابط نزدیک و تاریخی تأکید کردند. 
تمرکز بر حل مشکلات  بانکی
ظریف و عبدالدایف همتای قرقیزی‌اش نیز دیروز با یکدیگر ملاقات و سپس در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند. ظریف در این نشست خبری به رایزنی‌های خود در بیشکک اشاره کرد و گفت: «امروز برای تبادل هیئت‌ها که در آینده نزدیک با سفر ریاست مجلس قرقیزستان به ایران صورت خواهد گرفت و همچنین مشورت‌های مرتب با مقام‌های سیاسی توافق کردیم». ظریف افزود: «همچنین توافق شد درباره مشکلات منطقه‌ای، افراط‌‌گری، تروریسم و مواد مخدر گفت‌و‌گوها مستمر باشد. به روابط اقتصادی دو کشور هم همان‌گونه که همکار عزیز جناب آقای اردلان عبدالدایف مطرح کردند، با گستردگی بیشتر در همه حوزه‌ها ادامه دهیم».  وزیر امور خارجه همچنین به توافق در حوزه حمل‌‌و‌نقل اشاره کرد و گفت: «مقرر شد از راه‌آهن چین، قرقیزستان، ترکمنستان و ایران حمایت کنیم. در زمینه همکاری‌های بانکی هم توافقی کردیم تا زمینه تسهیلات دوجانبه را فراهم کنیم». ظریف با بیان اینکه «امروز بیشتر بر حل مشکلات بانکی که در گذشته مانع بود، تمرکز داریم» ابراز امیدواری کرد تا چند روز آینده با توافق بین بانک‌های مرکزی دو کشور، زمینه‌های حضور کارگزاران و سرمایه‌گذاران ایرانی در قرقیزستان فراهم شود. 
سکویی برای توسعه روابط تهران و بیشکک
عبدالدایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان نیز در این نشست خبری مشترک با اشاره به تصویب برنامه بلندمدت همکاری دو کشور تا سال 2026، درخصوص چشم‌انداز روابط گفت: «اطمینان دارم برنامه بلندمدت سکویی برای توسعه روابط تهران و بیشکک خواهد بود».  او با اشاره به جایگاه قرقیزستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اظهار کرد: «هم‌گرایی با این اتحادیه می‌تواند امکانات جدیدی در حوزه‌هایی مانند صنعت، کشاورزی و موادغذایی برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کند و قرقیزستان آمادگی خود را برای صدور محصولات به ایران اعلام می‌کند».  وزیر خارجه قرقیزستان همچنین گفت: «همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در چارچوب سازمان ملل متحد، همکاری‌های اسلامی و شانگهای از جمله مواردی بود که در مذاکرات امروز مورد بررسی قرار دادیم».  او با اشاره به مذاکراتشان درباره گردشگری گفت: درباره ضرورت اجرای اقدامات مشترک به توافق رسیدیم. به گفته او،  در این راستا تصمیم گرفته شد بیشکک تسهیلاتی را برای صدور ویزا به اتباع ایرانی ارائه کند».  عبدالدایف همچنین گفت: «در مذاکرات امروز اعلام شد شرکت‌های هواپیمایی دو کشور تلاش می‌کنند خط مستقیم هوایی را احیا کنند. از طرف قرقیزستان، ایرماناس و از طرف ایران هم ماهان‌ایر مأمور پیگیری این مسئله شدند که امیدواریم این خط راه‌اندازی شود». 
سقفی برای توسعه روابط نمی‌شناسیم
شرکت در همایش مشترک اقتصادی ایران و قرقیزستان یکی دیگر از برنامه‌های ظریف در این کشور بود. او در جمع فعالان اقتصادی ایرانی و قرقیزی با تأکید بر اینکه «ما هیچ سقفی در روابط با قرقیزستان نمی‌شناسیم و در همه حوزه‌ها آماده گسترش همکاری‌ها هستیم»، گفت: ‌«ایران از نخستین کشورهایی بود که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت، روابط دوستانه دو کشور ادامه یافته و ما دوستان دوران سختی را فراموش نمی‌کنیم».  ظریف همچنین با اشاره حضور دو هیئت بلندپایه اقتصادی از بخش دولتی و خصوصی ایران همراه خود، بیان کرد: «توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف از فناوری و علوم و پیشرفته گرفته تا انرژی، ساخت‌وساز و همکاری در حوزه کشاورزی، دامداری، صنعت و معدن و سایر زمینه‌ها ممکن است».  


دیدگاه‌ها(۰)