۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۴۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
كوتاه ديپلماسي

اردوغان ایران را به توسعه‌طلبی متهم کرد
فارس: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری الجزیره مدعی شد ایران سیاست رواج ملی‌گرایی فارسی را در دستور کار قرار داده است.  او گفت: «ایران سیاست توسعه‌طلبانه بر مبنای فارسی‌گرایی را در پیش گرفته و این برای ما مایه تأسف است».وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت آنچه در سوریه رخ می‌دهد، تقسیم این کشور است و هیچ‌کس به وحدت سوریه توجهی ندارد. 

سفیر جدید ایران  در عراق وارد بغداد شد
ایسنا: سفیر جدید ایران در عراق روز گذشته عازم بغداد شد. ایرج مسجدی، سفیر جدید ایران در عراق، روز گذشته عازم بغداد شد تا فعالیت‌های خود را در این سفارتخانه حساس و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران آغاز کند. مسجدی در روزهای آتی استوارنامه خود را به مقامات عالی‌رتبه عراقی تحویل خواهد داد. این مشاور فرمانده سپاه قدس و از فرماندهان باسابقه جنگ تحمیلی چندی پیش با تأیید ریاست‌جمهوری برای فعالیت در سفارت ایران در عراق به مقامات عراقی معرفی شد. 

تعویق در انتشار اسناد دخالت سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد
ایسنا: یک وبگاه تحلیلی آمریکایی گزارش داد که انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده دخالت سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد در ایران باوجود تمایل زیاد تاریخ‌نویسان برای دسترسی به آن، به تعویق افتاد. به گزارش وبگاه فدراسیون دانشمندان آمریکایی، یک سند دولتی طبقه‌بندی‌شده در آمریکا که در آن تاریخ وقوع کودتای ۱۹۵۳ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) در ایران ذکر شده و مشخص می‌کند که کارکنان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در آن دست داشته‌اند چندین دهه است که به‌شدت مورد توجه تاریخ‌نگاران و افراد دیگر است. کمیته مشورتی- تاریخی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد که این کمیته سال گذشته تلاش کرده بود برای انتشار این اسناد با وزیر امور خارجه پیشین دیدار کند، اما نتیجه‌ای حاصل نشد و درحال‌حاضر هیچ چارچوب زمانی‌ای برای دردسترس‌قرارگرفتن اسناد مذکور وجود ندارد.  


دیدگاه‌ها(۰)