۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
نوشیدن آب قطب در امارات
سفر کوه یخ
فاطمه کاظمی

امارات متحده عربی قصد دارد با یدک‌کشیدن یک قطعه یخ از قطب به ساحل خلیج‌فارس، آب شرب مردم این کشور را تأمین کند. دفتر مشاور ملی در ابوظبی تصمیم دارد قطعه یخ بزرگی را از جزیره‌ای در فاصله حدود‌ هزارکیلومتری ساحل اصلی قطب جنوب به جزیره فجیره بیاورد. فاصله بین این دو جزیره حدود هشت هزارو 800 کیلومتر است. این قطعه یخ می‌تواند آب آشامیدنی یک ‌میلیون نفر را به مدت پنج سال تأمین کند. طرح «یدک‌کشیدن یخ از قطب جنوب» از سال 2018 میلادی آغاز می‌شود. مدیر شرکت مجری این طرح می‌گوید قبلا در این مسیر سفر و با استفاده از دستگاه‌های شبیه‌سازی امکان اجرای این طرح را بررسی کرده است. گفته می‌شود اجرای چنین طرحی، بیش از یک‌میلیون دلار هزینه دارد. «عبدالله‌محمد سلیمان‌الشیخ» دراین‌باره می‌گوید: «دستگاه‌های شبیه‌ساز ما پیش‌بینی می‌کنند انتقال قطعه یخ از قطب جنوب تا خلیج‌فارس یک سال طول می‌کشد. ما برنامه‌ریزی‌های مالی و فنی را انجام داده‌ایم. بهترین روش، کشیدن یخ در آب دریاست. در جریان این سفر چند‌هزارکیلومتری روی اقیانوس هند، یک‌سوم کوه یخی ذوب می‌شود، اما آنچه از آن باقی می‌ماند، حاوی 20 ‌میلیارد لیتر آب شیرین است که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم امارات متحده عربی را به مدت پنج سال تأمین خواهد کرد و باعث صرفه‌جویی در‌ میلیون‌ها دلار هزینه‌ای می‌شود که اماراتی‌ها سالانه برای خرید بطری‌های آب‌‌معدنی وارداتی پرداخت می‌کنند».
گفتنی است این پروژه رؤیایی دو قرن پیش به ذهن بشر رسید، اما تاکنون اجرا نشده بود و حالا اماراتی‌ها می‌خواهند این رؤیا را تحقق بخشند. در دهه 70 میلادی، دولت عربستان‌سعودی هم این ایده را مطرح کرد، اما با توجه به تجهیزات آن زمان، امکان پروژه جابه‌جایی کوه یخی وجود نداشت. اکنون با پیشرفت امکانات و تکنولوژی، امارات می‌خواهد با همکاری یک شرکت فرانسوی، یک کوه یخ عظیم‌ را از قطب جنوب به سواحل امارات متحده عربی برساند. قرار است ‌هزاران گردشگر از سراسر جهان برای تماشای لنگرانداختن کوه یخی در سواحل امارات به این کشور سفر کنند. کوه یخ در مدت‌زمان کوتاهی بعد از ورود به سواحل امارات بر اثر گرمای هوا، ذوب شده و آب آن در انبارهای بزرگ سیستم تصفیه، ذخیره می‌شود. شرکت فرانسوی‌ای که قرار است در این پروژه با طرف اماراتی همکاری کند، در زمینه حمل‌ونقل قطعات یخی با کشتی‌های یدک‌کش تخصص دارد و قطعات غول‌پیکر یخی را از قاره‌ای به قاره دیگر حمل می‌کند. این شرکت اکنون یک قطعه یخی به طول سه کیلومتر آماده فروش دارد؛ ضخامت بخشی از این قطعه یخی که در زیر آب قرار دارد، 300 متر است و اکنون در دو‌هزارکیلومتری سواحل شمال قطب جنوب مستقر شده است.
این قطعه‌ باید به بندر فُجیره در دریای عمان حمل شود و در فاصله 24 کیلومتری ساحل متوقف شده و پس از انجام مراحل تصفیه آب، مردم امارات متحده عربی از خنکی هوا و آب آشامیدنی بهره‌مند می‌شوند. گفتنی است امارات متحده عربی یکی از خشک‌ترین کشورهای جهان و یکی از کم‌آب‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید. میزان بارش سالانه این کشور، کمتر از صد میلی‌متر است. مصرف آب در امارات متحده عربی نیز دوبرابر متوسط جهانی است و به‌همین‌دلیل این کشور در 25 سال آتی در خطر خشک‌سالی شدید قرار دارد.


دیدگاه‌ها(۰)