۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
گذر

تعطیلی کارخانه پلی‌اکریل اصفهان تکذیب شد
ایسنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به معاون‌اول رئیس‌جمهور، روند رسیدگی به وضعیت تولید و اشتغال در کارخانه پلی‌اکریل اصفهان را توضیح داد. سال گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه کارخانه پرسابقه پلی‌اکریل اصفهان - که مالکیت آن صددرصد خصوصی شده است - اعلام ورشکستگی کرده و به حدود دو هزار کارگر خود اعلام کرده است برای دریافت مستمری بیمه بی‌کاری به سازمان تأمین‌اجتماعی مراجعه کنند. برخی رسانه‌ها این خبر را محصول مدیریت اقتصادی دولت یازدهم دانستند. علی ربیعی، در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، ریشه‌های بحران در این کارخانه و نتایج تلاش‌های این وزارتخانه برای نجات پلی‌اکریل از مشکلات بازمانده از دولت گذشته را شرح داده است. در این نامه آمده است: «همان‌گونه که مستحضرید شرکت پلی‌اکریل اصفهان که صد درصد مالکیت آن متعلق به بخش خصوصی است، صرفا به دلیل فوت مالک وقت در کشور آلمان و فقدان مالک جدید یا نماینده قانونی وی، دچار مسائل و مشکلات کارگری از جمله به‌تعویق‌افتادن پرداخت حقوق پرسنل به مدت 9 ماه و نیز خروج از کار بخشی از پرسنل شده است».ربیعی با بیان اینکه «کمیته حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانجات» اقدام به حفظ سطح اشتغال در این کارخانه کرده و در این زمینه نیز موفق بوده است، در نامه خود افزوده است: «هیئت دولت به منظور مدیریت بحران‌های پیش‌روی شرکت موصوف، با تشکیل هیئت اجرائی و تعیین مدیر دولتی، از آبان‌ماه سال 1395 عهده‌دار مدیریت مجموعه شد و در این راستا با وجود اینکه هیچ مسئولیت و تعهد مستقیمی بر دوش دولت نبوده است، مبلغی معادل 20‌ میلیارد تومان کمک بلاعوض و نیز 20‌ میلیارد تومان تسهیلات بانکی جهت فعال‌سازی مجدد شرکت مذکور پرداخت شد». وي درباره حمایت این وزارتخانه از نیروی کار شاغل در کارخانه پلی‌اکریل می‌نویسد: دستور پرداخت حقوق معوقه کارکنان آن شرکت که حدود دوهزارو 380 نفر هستند حداکثر تا پایان اردیبهشت 1396 صادر شده است. علاوه بر این، با برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده، یک‌ هزار نفر از پرسنل مربوطه تحت پوشش مقرری بیمه بی‌کاری قرار گرفته‌اند.  

شرکت‌هایی که پاسخ ایمیل نمی‌دادند ، فرش قرمز پهن می‌کنند
ایلنا: مدیرعامل پتروشیمی جم گفت: برجام باعث شد شرکت‌هایی که در گذشته حاضر نبودند به ایمیل ما جواب دهند اکنون برای ما فرش قرمز پهن می‌کنند. سیدحسین میرافضلی، با اشاره به فوايد اجرای برجام در صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در زمانی که کشور تحریم بود در پتروشیمی خراسان می‌خواستیم یک کاتالیست برای واحد آمونیاک خریداری کنیم. این کاتالیست متعلق به شرکت تاپسو دانمارک بود و کارشناسان شرکت با مذاکراتی که با این شرکت داشتند، اعلام کردند آنها به هیچ‌وجه حاضر به همکاری با شرکت‌های ایرانی نیستند و حتی به ما اعلام کردند دیگر برای ما ایمیل هم ارسال نکنید! وی افزود: اما بعد از اجرای برجام با اولین تماسی که با آنها صورت گرفته شد آنها سریعا اعلام آمادگی کردند و با واریز وجه در چند ماه کاتالیست‌های مورد نیاز را به ما تحویل دادند. مدیرعامل پتروشیمی جم با بیان اینکه در زمان تحریم ما تجهیزات‌مان را از طریق دلال‌ها خریداری می‌کردیم، گفت: تحریم موجب شده بود که بازار دلالان سکه شود و تجهیزات را با قیمت‌های گزاف به ما می‌فروختند و حتی برخی از تجهیزات خاص و اساسی را به دلال‌ها هم نمی‌دادند. اما بعد از اجرای برجام براي مثال شرکت زیمنس برای ما دعوت‌نامه ارسال کرد. 

فعالیت مجدد شعبه بانک ملت در سئول آغاز شد
ایبنا: مدیرعامل بانک ملت از فعالیت مجدد شعبه بانک ملت سئول خبر داد و گفت: پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، فعالیت این شعبه کاهش  يافت و پس از مدتی متوقف شد؛ اما در دوران پسابرجام و با مساعدت بانک مرکزی و موافقت وزارت اقتصاد کره‌جنوبی، این شعبه از روز گذشته مجددا فعال شده است.هادی اخلاقی با بیان اینکه شعبه بانک ملت در سئول، تنها شعبه فعال بانک‌های ایرانی در کره‌جنوبی است، تصریح کرد: با مجوز یادشده، شعبه سئول می‏تواند نسبت به افتتاح حساب به وون کره و انجام معاملات با ایران اقدام کند. بی‌تردید بازگشایی مجدد این شعبه، نقش ارزشمندی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و کره‌جنوبی ایفا خواهد کرد. 

سوئیچ کارت‌های بانکی ایران و روسیه متصل شد
كلید اتصال سوئیچ كارت‌های بانكی ایران و روسیه در ادامه گسترش ارتباطات بانكی در سطح بین‌المللی، زده شد.به گزارش روابط‌‌عمومی ‌بانک‌ مرکزی و بر اساس آخرین اخبار، هم‌وطنان دارای کارت‌های شتابی و همچنین دارندگان کارت‌های روسی، از اواخر مرداد سال جاری می‌توانند از خودپردازهای دو کشور و در فاز بعد، از سایر درگاه‌های پذیرش به صورت مشترک استفاده کنند.


دیدگاه‌ها(۰)