۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
در آستانه سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه مطرح شد
شرط اعراب برای بهبود رابطه با تل‌آویو

یک روزنامه آمریکایی از آمادگی مشروط کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس برای بهبود رابطه با اسرائیل و اتحاد علیه ایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال از پیشنهاد امیرنشین‌های خلیج‌فارس برای مناسبات بهتر با اسرائیل در ازای توقف ساخت‌وسازها در اراضی فلسطینی خبر داد؛ این در حالی است که وزارت دارایی این رژیم سه‌شنبه‌شب به توافقی با شهرداری «اللد» دست یافت که به موجب آن 17.237 واحد مسکونی جدید در این شهر احداث خواهد شد. 
گزارش وال‌استریت در آستانه حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در عربستان سعودی و اسرائیل منتشر شده است؛ ترامپ نخستین سفر خارجی خود را شنبه آینده با ورود به عربستان آغاز می‌کند و دوم خرداد به اسرائیل می‌رود. به نوشته این روزنامه آمریکایی، سران عربستان و سایر امیرنشین‌ها با اعمال نفوذ دونالد ترامپ بر سر پیشنهادی که پیشاپیش به اسرائیل ارائه شده، به توافق رسیده‌اند. 
در این پیشنهاد آمده است که اگر اسرائیل از شهرک‌سازی در اراضی مورد نزاع دست بردارد، امیرنشین‌ها به روند عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل روی خواهند آورد. براساس این گزارش، امیرنشین‌ها خواهان کاهش سخت‌گیری‌های اسرائیل درباره زندگی فلسطینیان غزه نیز شده‌اند. 
وال‌استریت به نقل از یک مقام مرتبط با مذاکرات درباره این توافق سران عرب نوشت که «اسرائیل دیگر دشمن نیست، بلکه یک فرصت است». امیرنشین‌های خلیج‌فارس ظاهرا با اسرائیل رابطه رسمی ندارند، اما در دوره‌ای کوتاه بعد از توافق اسلو میان اسرائیل و فلسطینیان، مناسباتی محدود در حد دفتر بازرگانی اسرائیل در بحرین و عمان برقرار بود اما این دفاتر نیز به‌طور محرمانه کار می‌کردند. 
به نوشته وال‌استریت پیشنهاد اخیر نزدیکی امیرنشین‌های خلیج‌فارس به اسرائیل با مواضع ترامپ که می‌کوشد کشورهای عربی را به دخالت برای پیشبرد روند صلح تشویق کند، همخوانی دارد. این گزارش می‌افزاید که مخالفت مشترک امیرنشین‌ها و اسرائیل با ایران یکی از دلایل اصلی در تدوین سند نزدیکی امیرنشین‌ها به اسرائیل است. 
به نوشته این روزنامه آمریکایی، ترامپ این روزها ملاقات‌هایی را پیش از آغاز نخستین سفر خارجی خود انجام داده و از جمله روز دوشنبه با «امیر محمد بن‌زائد آل‌نهیان»، ولیعهد امارات، که به واشنگتن رفته، گفت‌وگو کرد. این گزارش همچنین می‌گوید مقامات اسرائیل نیز به‌تازگی دیدارهای محرمانه‌ای از امیرنشین‌های خلیج‌فارس، به‌ویژه امارات، داشته‌اند. هم‌زمان، وال‌استریت در روزهای گذشته همچنین خبر داده بود که اسرائیل با فروش جنگ‌افزار پیشرفته آمریکایی مانند سامانه ضدموشکی «تاد» به سعودی‌ها مخالفتی ندارد. اما براساس این گزارش، آمریکا معاملاتی را با عربستان نهایی می‌کند که برتری نظامی اسرائیل در منطقه حفظ شود.


دیدگاه‌ها(۰)