۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
ترامپ اطلاعات منابع اسرائیلی را براي لاوروف افشا کرده است
افشای اسرار طبقه‌بندی‌شده یک متحد

رسانه‌های خبری آمریکا می‌گویند به احتمال زیاد، اسرائیل منبع اطلاعاتی درباره گروه تروریستی «داعش» بوده است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ملاقات با وزیر خارجه و سفیر روسیه «فاش» کرد. به گزارش بی‌بی‌سی، اکنون برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است افشای این اطلاعات و منبع آن باعث شود اسرائیل در تبادل اطلاعات حساس با آمریکا احتیاط به خرج دهد و این وضعیت روابط اطلاعات بین دو دولت را با محدودیت مواجه کند. 
رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته با وزیر خارجه روسیه و سفیر آن کشور در آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد. بعضی رسانه‌های خبری به‌نقل از مقامات دولتی که از آنان نامی نبرده‌اند، نوشتند ترامپ مطالبی را درباره تحرکات داعش در سوریه در این ملاقات مطرح کرد که به‌عنوان اطلاعات طبقه‌بندی‌شده از سوی «یک متحد» در اختیار آمریکا قرار گرفته بود. 
در پی انتشار این گزارش‌ها، «ران درمر»، سفیر اسرائیل در آمریکا، با ارسال اطلاعیه‌ای به روزنامه «نیویورک‌تایمز» هرگونه تأثیر منفی این واقعه بر روابط اطلاعاتی با آمریکا را منتفی دانسته است. او در نامه خود نوشته است: «اسرائیل نسبت به روابط خود با آمریکا در زمینه تبادل اطلاعات اعتماد کامل دارد و در انتظار تعمیق روابط در سال‌‌های آینده تحت رهبری ترامپ است».
پیش‌تر ترامپ در توییتر خود نوشته بود به‌عنوان رئیس‌جمهوری «حق مسلم» او بوده است تا اطلاعاتی را که مبادله آن را برای مقابله با تروریسم لازم می‌دانسته با کشورهای فعال در این زمینه مطرح کند. رسانه‌های خبری نوشته‌اند مشخص نیست که رئیس‌جمهوری یا سایر مقامات حاضر در جلسه از حساسیت این اطلاعات آگاهی داشتند اما ظاهرا با توزیع یادداشت‌های این جلسه بین اعضای شورای امنیت ملی، نهادهای اطلاعاتی برای ارزیابی آثار افشای این اطلاعات جلساتی تشکیل دادند. 
هم‌زمان برخی کارشناسان اسرائیلی گفته‌اند با وجود موضع رسمی سفیر آن کشور در آمریکا در مورد ادامه و تقویت همکاری اطلاعاتی با آمریکا، افشای نقش و احتمالا نحوه عمل اسرائیل در گردآوری چنین اطلاعاتی درباره سوریه به احتمال زیاد باعث نگرانی تشکیلات اطلاعاتی این رژیم خواهد شد. 
روزنامه اسرائیل «هاآرتص» گزارشی به قلم یک کارشناس اسرائیلی منتشر کرده که ضمن تأکید بر اینکه بعید است «روابط ارزشمند» اسرائیل با آمریکا بر سر یک مورد بی‌احتیاطی رئیس‌جمهوری آمریکا تضعیف شود، افزود اظهارات ترامپ دراین‌باره که به‌عنوان رئیس‌جمهوری، حق مسلم او بوده است تا به منظور مقابله با تروریسم، اطلاعات محرمانه را با کشورهای همسو با این هدف مطرح کند، قطعا درست است. این کارشناس افزوده است به نظر می‌رسد ماهیت این اطلاعات چنان بوده است که آمریکا آن را حتی در اختیار متحدان اطلاعاتی نزدیک خود هم قرار نداده بود. 


دیدگاه‌ها(۰)