۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
تغییر معادله جنگ در شمال سوریه

افشین غلامی: مدتی پیش نیروهای ارتش سوریه دموکراتیک با همکاری نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا توانستند «سد فرات» و پایگاه فوق‌استراتژیک «طبقا» را به کنترل خود درآورند. کنترل این دو نقطه استراتژیک علاوه بر آنکه معادله جنگ را در شمال سوریه تغییر می‌دهد به همان اندازه مختصات جنگ به سود نیروهای کُرد-عرب و ائتلاف به رهبری آمریکا را فراهم می‌کند. این نقطه برای ترکیه، دولت سوریه، داعش، کُردها و هم‌پیمان کردها یعنی آمریکا و دول غربی بسیار حائز اهمیت است و کنترل بر آن می‌تواند آینده جنگ را به مسیری دیگر هدایت کند. برای درک بهتر این دونقطه استراتژیک لازم است نگاهی به وضعیت ژئوپلیتیکی این مناطق بیندازیم. 
سد فرات
سد فرات در 35 کیلومتری شهر رقه و روی رودخانه فرات قرار دارد. عرض این سد چهارکیلومتر‌ونیم و بلندی آن 60 متر است. در پشت سد، دریاچه‌ای با حجم 6.11‌ میلیارد مکعب آب به طول 80 کیلومتر و پهنای هشت کیلومتر واقع شده است. این سد در سال 1968 بعد از پنج سال عملیات ساخت، روی رود فرات ایجاد شد. سد فرات بزرگ‌ترین سد سوریه و یکی از بزرگ‌ترین سدها در بین کشورهای عربی است که توانایی زیادی در تولید برق و ذخیره آب دارد. 
اهمیت سد فرات
1-استفاده از آب سد برای توسعه کشاورزی
2-بزرگ‌ترین منبع تولید برق در سوریه
3-جلوگیری از ایجاد سیل و حفاظت از مزارع دو طرف رود
4-فراهم‌کردن منطقه حاصلخیز برای کشاورزی و باغداری
5-استفاده از دریاچه پشت سد و ایجاد منطقه توریستی
فرودگاه نظامی طبقا
فرودگاه نظامی طبقا در سه‌کیلومتری شهر طبقا و در فاصله 40 کیلومتری شهر رقه واقع شده است. این شهر نقطه فوق‌استراتژیک و محل آرایش نیروهای مختلف در صحنه میدانی سوریه است. با کنترل این فرودگاه ضربه نظامی و سیاسی بزرگی به ترکیه وارد  و موجب ناکامی ترکیه برای رسیدن به اهدافش در رقه شد. 
اهمیت فرودگاه نظامی طبقا
1-بزرگ‌ترین فرودگاه نظامی در شمال سوریه
2-محاصره شهر طبقا و سد فرات از سه جبهه
3-رساندن آسان‌تر تجهیزات زمینی و هوایی به نیروهای ارتش سوریه دموکراتیک از سوی نیروهای هم‌پیمان
4-استفاده از آن به‌عنوان پایگاه هوایی برای عملیات رقه
5-محاصره رقه از چهار جبهه
6-استفاده از پایگاه به‌وسیله نیروهای ائتلاف به‌عنوان آلترناتیوی در برابر تهدیدات اردوغان درخصوص بستن پایگاه آنجرلیک ترکیه
7-پایان‌دادن به فشارهای ترکیه بر نیروهای ائتلاف در مورد پایگاه آنجرلیک
8-اشراف هوایی نیروهای ائتلاف بر آسمان سوریه و عراق
این دو نقطه از قبل و از لحاظ اهمیت نظامی، مورد هدف ترکیه قرار داشت و دسترسی به آن می‌توانست موقعیت ترکیه در شمال سوریه را راهبردی کند. از طرف دیگر علاوه بر ترکیه، دولت سوریه هم قصد رسیدن به این مناطق را دارد و اشرافیت بر آن، موضع دولت را در مقابل ترک‌ها و کردها قوی‌تر می‌کند. اما در این میان اتاق فکر عملیات خشم فرات که متشکل از نیروهای
کرد-عرب است، با پیشدستی این نقاط را کنترل کردند تا در آینده به‌عنوان فاکتور برنده در مقابل دولت سوریه و نیروهای هم‌پیمان از آن استفاده کنند. 


دیدگاه‌ها(۰)