۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
با هدف ثبت و شناساندن خانه‌های گنجینه‌های زنده بشری، آغاز شد
نصب «کاشی ماندگار» روی خانه ایران درّودی

شرق: اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درّودی نقاش شاخص کشورمان نصب شد. در این طرح روی خانه‌های هنرمندان و چهره‌های شاخص کشور و به‌منظور پیگیری کنوانسیون 2003 یونسکو و برای پاسداری از میراث ناملموس بشری، پلاک مخصوصی نصب خواهد شد که با هدف حفظ و شناساندن این خانه‌ها انجام می‌شود. 
بر همین اساس مراسم نصب اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درّودی نقاش، نویسنده و کارگردان ایرانی، صبح روز چهارشنبه 27 اردیبهشت با حضور مدیرکل دفتر ثبت آثار، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد. 
ایران درّودی، هنرمند نقاش، در این رابطه گفت: «باید در قبال نسل آینده احساس مسئولیت کنیم و جای پایی برای آیندگان بگذاریم که بدانند ما چه کرده‌ایم. اطمینان داشته باشید که به هر آنچه از خداوند بخواهید می‌رسید فقط باید تلاش کنید و در راهی که می‌روید ثابت‌قدم باشید».
ایران درّودی، نقاش، نویسنده و کارگردان برجسته کشورمان، در مراسم نصب کاشی ماندگار بر سردر منزلش گفت: «فکر می‌کنم توانستم و می‌توانم به‌عنوان یک ایرانی به وطنم ادای دین کنم. از زمانی که هفت سال داشتم، دوست داشتم به همه دنیا بگویم که سربلندم که از سرزمین فردوسی هستم؛ به‌راستی باید به این فکر کنیم که اگر فردوسی نبود ما امروز با چه زبانی صحبت می‌کردیم».
او ادامه داد: «من عاشق ایرانم، 47 سال پیش تابلوی نفت خود را برای آنکه در اکثر مجلات معتبر دنیا چاپ شد، به این شرط فروختم که زیر آن بنویسند انسان‌ها تمدن را به ملت ایران بدهکارند، ما ایرانیان بودیم که فرهنگ و تمدن را به دنیا معرفی کردیم. از آن زمان با خودم عهد کردم که تابلوهایم را نفروشم و روزی آنها را در موزه‌ای که متعلق به ایرانیان است بگذارم. به این عهد خود وفا کردم و امیدوارم تا زمانی که موزه‌ام آماده می‌شود زنده باشم و با دستان خود آن را افتتاح کنم».
درّودی با تأکید بر پاسداشت زبان فارسی گفت: «فارسی را درست حرف بزنید و درست بنویسید، من 62 سال در کشور فرانسه زندگی کردم و زبان‌های مختلف دنیا را می‌دانم اما امکان ندارد زمانی که صحبت می‌کنم کلامی غیر از زبان فارسی از من بشنوید. باید به این زبان احترام بگذاریم، چراکه روش دیگری برای اثبات ایرانی‌بودنمان نداریم. ایران را دوست بدارید حتی اگر قرار باشد بهای سنگینی برایش بپردازید و هنرمندان را دوست بدارید با همه ضعف‌هایی که دارند».
این نقاش افزود: «بزرگ‌ترین آرزوی من قبل از هر چیز این است که خداوند ایمان من‌را به خودش بیشتر کند. اینکه امروز زنده هستم و می‌بینم مردم مرا دوست دارند، بسیار لذت‌بخش است و نمی‌دانم چگونه از خداوند تشکر کنم که حرفه‌ای مثل نقاشی را در وجود من قرار داد».
او با اشاره به اینکه دو سال در دانشگاه شریف به درخواست دانشجویان این دانشگاه نقاشی تدریس می‌کرده است، گفت: «99 درصد نقاشی خودآموز است. ما نمی‌توانیم به افراد بگوییم که چگونه نگاه کنند. نقاشی چیزی است که از نهان انسان‌ها برمی‌آید و آموختنی نیست. من بیشتر از نقاشان دیگر مبانی هنر را آموختم».
این نقاش تصریح کرد: «من به خانم دکتر احمدی‌پور که با خضوع به دیدار من آمدند، ارادت بسیار زیادی پیدا کرده‌ام. ما زنان موفقی در کشورمان داریم که باید به آنها افتخار کنیم». او اضافه کرد: «نصب این کاشی بر سردر خانه من کار بسیار ارزشمندی است و خوشحالم که سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اولین نفر من‌را برای اجرای این طرح انتخاب کرده است».
طرحی برای پیگیری کنوانسیون 2003 یونسکو
در همین مراسم فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث‌ فرهنگی با اشاره به اجرای طرح نصب کاشی ماندگار گفت: «این طرح که با خانه خانم ایران درّودی نقاش برجسته کشورمان آغاز شده است، به‌منظور پیگیری کنوانسیون 2003 یونسکو که به پاسداری از میراث ناملموس بشری اشاره دارد، در دستور کار سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گرفته است».
او ادامه داد: «براساس این کنوانسیون باید گنجینه‌های زنده بشری را شناسایی و معرفی کنیم و به‌همین‌دلیل ما به این نتیجه رسیدیم که از خانه‌های مشاهیر و مفاخر که به شهرها هویت می‌دهند آغاز کنیم، در این طرح با شناسایی افرادی که نقشی در فرهنگ و هنر کشورمان دارند، کاشی ماندگار بر سردر خانه‌های این مشاهیر و مفاخر نصب می‌شود». نظری تصریح کرد: «این اقدام باعث می‌شود افرادی که در این محله‌ها زندگی می‌کنند، نگاه متفاوت‌تری به محله و شهر خود داشته باشند».
برای هویت‌بخشی فرهنگی به شهر
همچنین در این مراسم رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه‌های مشاهیر و مفاخر علمی، فرهنگی، دینی و مذهبی کمترین قدردانی از این افراد است، گفت: «این طرح بسیار گسترده است و در تمام شهرها اجرا خواهد شد، فرزندان ما باید با این افراد آشنا شوند و بدانند که چه کسانی در کنارشان زندگی می‌کنند».
پوریا سوری با تأکید بر اینکه طرح کاشی ماندگار با هدف هویت‌بخشی فرهنگی به شهرها انجام می‌شود، افزود: «اجرای این طرح نیازمند همکاری و همراهی رسانه‌هاست و ما قصد نداریم وارد دسته‌بندی یا گروه‌بندی خاصی شویم و هنرمندان، مشاهیر و مفاخر علمی، فرهنگی، دینی و مذهبی که در هر حوزه‌ای شاخص هستند و خلاقیت خود را برای ارتقای فرهنگ کشورمان به‌کار گرفته‌اند، در این طرح جای دارند».
رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «برای اجرای مرحله اول این طرح در تهران 50 شخصیت شناسایی شده‌اند که نصب کاشی ماندگار بر سردر منزل این افراد تا پایان خرداد سال جاری انجام می‌شود، اما این طرح ادامه‌دار خواهد بود و ما به همین 50 خانه بسنده نخواهیم کرد، همچنین با توجه به ملی‌بودن طرح، استان‌ها هم بین 5 تا 10 شخصیت را به سازمان معرفی کرده‌اند که بررسی وضعیت افراد معرفی‌شده آغاز شده است و از اواسط خرداد در هر استان شاهد نصب پنج کاشی ماندگار خواهیم بود».
او با اشاره به اینکه پیشروبودن، تأثیرگذاری و ماندگاری شخصیت‌هایی که در این طرح مورد توجه قرار می‌گیرند از نکات درخورتوجه است، اضافه کرد: «در ذیل سایت سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امکانی ایجاد شده است که مردم و علاقه‌مندان می‌توانند آدرس و مشخصات افراد شاخص و شهیر محله‌های خود را در آن درج کنند تا بررسی‌های لازم برای نصب کاشی ماندگار برای این خانه‌ها انجام شود».


دیدگاه‌ها(۰)