۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
دریچه

وزیر علوم:
درخصوص سند ۲۰۳۰ سوء‌استفاده تبلیغاتی می‌کنند

ایلنا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری همیشه نصب‌العین مسئولان قرار دارد، تأکید کرد: عده‌ای از دغدغه ایشان درخصوص سند ۲۰۳۰ سوءاستفاده تبلیغاتی و از آن به‌عنوان دستاویزی برای فشار به دولت استفاده می‌کنند. محمد فرهادی درخصوص سند ۲۰۳۰ اظهار كرد: به‌کاربردن واژه «سند» درست نیست. آنچه به نام سند ۲۰۳۰ معروف شده، درواقع بیانیه‌ای است تحت عنوان «آموزش فراگیر و باکیفیت و ترویج فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه» که این بیانیه در حاشیه سی‌وهشتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو در آبان‌ماه ۱۳۹۴ با حضور بیش از ۹۰ وزیر آموزش در مقر یونسکو در پاریس مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و با عنوان «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» به تصویب رسید. وی افزود: اما در این اجلاس تنها وزیر وقت آموزش‌وپرورش کشورمان بود که در سخنانی بر ملاحظات جمهوری اسلامی در این سند تأ‌کید و متن تحفظ رسمی کشورمان را قرائت و درخواست کرد این تحفظ در اسناد مربوط به اجلاس درج شود که مسئله به ثبت تحفظ در یونسکو منجر شد. دکتر فرهادی متن تحفظ را به این شرح اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از چارچوب اقدام برای آموزش ۲۰۳۰ که ممکن است به‌نوعی در تعارض با قوانین، مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند، نمی‌داند. وزیر علوم افزود: تحفظ یعنی حق شرط ارائه‌شده از سوی کشور؛ یعنی اینکه ما بعضی از بندها را اجرا نمی‌کنیم چون مطابق ارزش‌ها، اولویت‌ها و اسناد بالادستی ما نیست. دکتر فرهادی در ادامه گفت: هیئت وزیران در سال ۱۳۹۵ مصوبه‌ای در ارتباط با تشکیل دبیرخانه و کارگروه ملی آموزش ۲۰۳۰ با هدف تهیه برنامه نظارتی و اجرائی داشت. به گفته وی، در این مصوبه آمده است: کارگروه موظف است برنامه اجرائی و نظارتی تحقق کامل آموزش ۲۰۳۰ را در سطوح ملی و استانی همسو با اهداف برنامه‌های توسعه‌ای کشور، اسناد راهبردی توسعه، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، تهیه کند. وی افزود: ارجاع این مصوبه در همان زمان به تمام مراجع صورت گرفت. سپس از سوی این کارگروه و با همکاری متخصصان ارشد آموزش کشور به تدوین چارچوب اقدام «ملی» آموزش ۲۰۳۰ مبتنی‌بر اسناد بالادستی و منطبق با معیارها و ارزش‌های اسلامی اقدام شد که حاصل آن یک «پیش‌نویس اولیه» در این خصوص بود و نهایی‌شدن آن قطعا به جمع‌آوری دیدگاه‌ها و نظرات صاحب‌نظران و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط موکول شد. دکتر فرهادی تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد، در تصویب چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰، سازمان یونسکو از هیچ کشوری درخواست امضا نکرده است. بنابراین با توجه به عدم امضای این چارچوب هیچ الزامی در قبال این بیانیه به هیچ مرجعی داده نشده است. وی افزود: باوجود الزام‌آورنبودن چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰، جمهوری اسلامی ایران باز هم نسبت به آن اعلام تحفظ رسمی و مکتوب کرده و بندهایی از آن را غیرقابل‌اجرا دانسته است.

تسویه 50 درصد مطالبات «حق‌التدریسی» معلمان
ایسنا: مدیرکل برنامه و بودجه وزارت آموزش‌وپرورش آخرین روند پرداخت مطالبات فرهنگیان را تشریح کرد. منصور مجاوری درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان اظهار کرد: چندی‌پیش پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 95 با تأمین اعتبار سه‌هزارو 200 میلیارد‌تومانی به‌طور کامل واریز شد. وی افزود: درحال‌حاضر اعتباری حدود 200‌ میلیارد تومان برای تسویه حدود 50 درصد از مطالبات مربوط به حق‌التدریس معلمان نیز تأمین شده و هم‌اکنون در حال واریز است و موفق شدیم با اعتبارات رسیده بخشی از مطالبات مربوط به خرید خدمات آموزشی را نیز بپردازیم.  به گفته مدیرکل برنامه و بودجه وزارت آموزش‌وپرورش، حقوق اردیبهشت‌ماه فرهنگیان نیز روز گذشته واریز شد.

استقرار صندوق‌های رأی در  زندان‌ها
ایلنا: رئیس سازمان زندان‌ها از استقرار صندوق‌های رأی در زندان‌ها خبر داد. علی‌اصغر جهانگیر با صدور بخش‌نامه‌ای خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور، هرگونه اقدام و تبلیغ له یا علیه کاندیداهای ریاست‌جمهوری و شوراهای ‌شهر و روستا را در زندان‌ها منع کرد. وی در این بخش‌نامه تأکید کرد: از امروز تا پایان انتخابات و اعلام نتایج، حداکثر مراقبت و هوشیاری را درباره نظارت دقیق بر نحوه اخذ آرای زندانیان و جلوگیری از هرگونه اقدام و تبلیغ له یا علیه اشخاص انجام و برای برقراری و کنترل نظم و امنیت مضاعف زندان‌ها و مؤسسات‌ کیفری نهایت اهتمام اعمال شود. جهانگیر با اعلام ممنوعیت خروج مدیران کل زندان‌های سراسر کشور از استان محل خدمت خود، معاونت امنیتی و انتظامی را مسئول نظارت بر اجرای دقیق این بخش‌نامه کرده است.


دیدگاه‌ها(۰)