۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
وقتی دیپلماسی ورزش نتیجه می‌دهد
جردن باروز: دوباره به ایران می‌آیم

اسطوره کشتی آمریکا آن‌قدر به ایران و مردمش علاقه پیدا کرده که قصد دارد بار دیگر به کشورمان سفر کند. سفری که این بار ورزشی نیست و او به همراه خانواده‌اش برای سیاحت می‌آید. جردن باروز، دارنده چهار مدال طلای جهان و المپیک کشتی آزاد، اواخر بهمن‌ سال گذشته به همراه تیم ملی کشتی آمریکا به ایران آمد و در رقابت‌های جام جهانی 2017 کرمانشاه شرکت کرد. حضور او در تهران و کرمانشاه در حالی با استقبال بسیار گرم و غیرقابل تصور مردم همراه بود که تعجب این کشتی‌گیر و دیگر هم‌تیمی‌هایش را به دنبال داشت. طوری که باروز و سایر کشتی‌گیران آمریکایی از سفر به ایران به‌عنوان بهترین و خاطره‌سازترین سفر خود یاد کردند و گفتند در آمریکا آن‌گونه که ما را در کرمانشاه تشویق کردند، حمایت نمی‌کنند. او حالا سه ماه پس از روزهای خاطره‌انگیزش در شهر کرمانشاه، بار دیگر از تمایل خود برای بازدید از آثار تاریخی و مذهبی ایران خبر داد. خبری که فدراسیون کشتی با دعوت از او و خانواده‌اش به بازدید از ایران در تلاش است تا نشان دهد دیپلماسی ورزشی تا چه حد می‌تواند در تغییر نگرش ملت‌ها و تغییر دیدگاه دولت‌ها مؤثر باشد. قهرمان جهان و المپیک گفت: «من و همسرم قصد داریم بعد از رقابت‌های جهانی پاریس، سفری به ایران داشته باشیم. این سفر احتمالا در اوایل پاییز انجام خواهد شد تا از کشور زیبای شما دیدن کنم».
جام جهانی کشتی آزاد در سال 2017 روزهای 28 و 29 بهمن 95 در کرمانشاه با حضور هشت کشور برتر کشتی جهان شامل ایران، روسیه، ترکیه، آمریکا، گرجستان، جمهوری آذربایجان، هند و مغولستان برگزار شد که تیم ملی ایران در دیدار فینال با شکست آمریکا بر سکوی قهرمانی قرار گرفت. پیش از آغاز این مسابقات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در فرمانی ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران را به خاک آمریکا برای مدت محدود ممنوع کرد. وزارت امور خارجه ایران متعاقب این فرمان، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران حق متقابل را برای خود محفوظ می‌دارد و درباره ورود اتباع آمریکایی به خاک ایران کمیته‌ای ویژه تصمیم‌گیری می‌کند. برهمین‌اساس وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرد کمیته ویژه بررسی صدور روادید برای اتباع آمریکایی تصمیم گرفت به کشتی‌گیران این کشور برای حضور در جام جهانی کشتی در ایران روادید ندهد. 
پس از آن و در پی لغو فرمان اجرائی ترامپ از سوی قاضی فدرال آمریکا، رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی در نامه‌ای به وزیر ورزش و جوانان درخواست کرد که درباره موضوع سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا بازنگری شود و وزارت امور خارجه پس از بررسی این موضوع اعلام کرد: با توجه به توقف اجرای محدودیت‌های تبعیض‌آمیز علیه ورود شهروندان ایرانی به آمریکا براساس حکم قاضی فدرال این کشور و با درخواست رئیس فدراسیون کشتی و رئیس اتحادیه جهانی کشتی، با صدور روادید برای تیم کشتی آمریکا به منظور شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی در کرمانشاه موافقت می‌شود. دیپلماسی فعالانه دولت جمهوری اسلامی ایران و جداکردن مقوله ورزش از سیاست سبب شد که تیم ملی کشتی آزاد آمریکا با همه بزرگان خود از جمله جردن ارنست باروز، دارنده مدال طلای المپیک 2012 لندن و دو مدال پیکارهای جهانی و کایل اسنایدر قهرمان سال 2015 جهان و بازی‌های المپیک 2016 ریو به ایران بیاید. باروز نخستین‌بار در جام جهانی کشتی آزاد در سال 2013 در تهران حضور پیدا کرده بود. 

 


دیدگاه‌ها(۰)