۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۷ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت
درس‌هایی که از روزهای تبلیغات گرفته‌ام

فردا که بیاید سرنوشت چهار سال یا 40 سال آینده کشور ایران‌مان مشخص می‌شود.  سرنوشت همه؛ زن و مرد، میان‌سال، کودک و جوان. اگر انتخاب اشتباهی کنیم، نمی‌پرسند به چه کسی رأی داده‌اید یا چون به این فرد رأی نداده‌اید مشکلی برایتان به وجود نمی‌آید. همه ما ایرانی هستیم و از حق رأی خود باید استفاده کنیم. اما این مطلب کوتاه مروری است بر درس‌هایی که در این مدت تبلیغات انتخاباتی گرفته‌ام. 

فرار از راستگویی
1  اگر کمی به عقب بازگردیم کمی بعد از روز پدر ناگهان خیابان از شدت هیجان منفجر شد. خبر رسید که او ثبت‌نام کرده است. همان که از سال 84 تا 92 بر مسند ریاست‌جمهوری نشست و برای مردم ایران یادگارهایی چون اختلاس، قطع‌نامه‌های بین‌المللی، خالی‌شدن صحن سازمان ملل در زمان سخنرانی و... به جا گذاشت. نحوه ثبت‌نام کردنش برخلاف انتظار بود. توانست تمام مرزهای راستی را پشت‌سر بگذارد و در برابر سؤال‌ها توجیه کند و مثال تغییر تشخیص پزشک را بیاورد. وقتی هم که برای ریاست‌جمهوری دوباره صلاحیتش تأیید نشد، صندوق رأی را تحریم کرد. این علامت سؤال باقی ماند که چگونه می‌توان مرزهای راستگویی را برای بودن در صحنه سیاست جابه‌جا کرد. 
 احترام به حق رأی
2  با تمام اتفاقاتی که در دوره‌های قبل رخ داده است در شهرهای بزرگ مدام این پرسش مطرح می‌شد که چرا باید رأی داد. سؤالی که در این مدت درباره‌اش بسیار سخن گفته شد. هم موافقان و هم مخالفان. اما همه دنیا و البته ایران در دوره‌های مختلف نشان داده است، استقرار صندوق رأی آرزوی بسیاری از کشورهای دنیا است و اینکه در ایران افراد از هر سن و جایگاهی حق رأی برابری دارند. اتفاقی که در کشورهای عربی هنوز آرزوی زنان است و در آمریکا تنها عده‌ای امکان رأی دارند. شاید برای همین است که بسیاری از افراد شناخته شده بر رأی‌دادن تأکید داشتند و استدلال کردند که این صندوق و مراجعه به آرای مردم باید باقی بماند. 
ازخودگذشتگی برای مردم
3  در این مدت رفتارهای انسانی، احترام به مردم و ازبین‌نبردن اصول اخلاقی در بین نامزدها هم حائز اهمیت بود. مانند چگونگی حمایت نامزدهای اصلاح‌طلب از یکدیگر چه درباره لیست مشترک امید برای شورای شهر و چه در زمینه ریاست‌جمهوری. 
پرهیز از مطالبات لحظه ای
 4 زنان در این روزهای منتهی به انتخابات سعی کردند مطالبات خود را از نامزدهای شورای شهر و ریاست‌جمهوری مطرح کنند اما به دلیل تنوع زیاد خواسته‌ها و عدم چالش و کلنجار برای رسیدن به هدف تنها به انتشار بیاینه‌ای اکتفا کردند. همان‌طور که طرفداران نامزدها نیز نباید فقط در این زمان کوتاه به سراغ مردم بروند. 


دیدگاه‌ها(۰)