۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
تماشاخانه

طرحی نو از مکبث در تالار مولوی
شرق: نمایش «روزی می‌بایست می‌مرد» با طراحی و کارگردانی سیدرضا موسوی از روز سه‌شنبه، 26 اردیبهشت در سالن اصلی تئاتر مولوی به صحنه رفت.  «روزی می‌بایست می‌مرد» که طرحی نو از مکبث است، با دراماتورژی احسان زیورعالم و با بهره‌گیری از شخصیت‌های اصلی نمایش‌نامه مکبث، نوشته ویلیام شکسپیر براساس درک موسیقی و رابطه پیچیده‌اش با تکنیک‌های بیانی و بدنی بازیگر برای اجرا آماده شده است.  
فریبا طالبی، ایرج تدین، تارا هجرت، نگار سلحشور، فاطمه سوهانی، نغمه گرجیان‌منش، سالار صمدیان، فهیمه قنبری، نیکی ابراهیم‌شاه، الناز معرفت‌خواه و مینا طبیجی، بازیگران این نمایش هستند. اسماعیل شفیعی به‌عنوان استاد راهنما و صاحب جلالی در مقام آهنگ‌ساز با این اثر همراهی کرده‌اند.
«روزی می‌بایست می‌مرد»، پس از یک‌سال‌ونیم تمرین مداومِ جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری، هر شب ساعت 20:30 و به‌مدت 55 دقیقه در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوي روي صحنه مي‌رود.

نمایش‌نامه‌ای از نغمه ثمینی در تالار انتظامی
شرق: نمایش «وصیت‌نامه خانم سارا» نوشته نغمه ثمینی و کاری از زری ‌اماد میزبان مخاطبان تئاتر در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان می‌شود.  
نمایش «وصیت‌نامه خانم سارا» با طراحی و کارگردانی زری اماد هر شب ساعت 20:30 در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شود.  در خلاصه داستان این نمایش آمده است: زنی که فکر می‌کند امشب آخرین شب زندگی‌اش است، برای لحظات آخر زندگی خود به دنبال جایی مناسب است که با گوگو آشنا می‌شود.  مرضیه صدرایی، شهرام مسعودی، زری اماد و ارسلان قاسمی بازیگرانی هستند که در این نمایش 50دقیقه‌ای به ایفای نقش می‌پردازند.  نمایش «وصیت‌نامه خانم سارا» تا 12 خرداد هر شب ساعت 20:30 در تئاتر مولوی روی صحنه می‌رود.
 
سرود «ای‌ایران»  ثبت ملی شد
سرود «ای ایران» ساخته روح‌الله خالقی با شعر حسین گل‌گلاب هم‌زمان با روز بزرگداشت فردوسی، ثبت ملی شد.  سرود «ای ایران» یکی از مهم‌ترین سرودهای ملی میهنی کشورمان محسوب می‌شود که روح‌الله خالقی آن را در زمان اشغال ایران در سال 1323 با استفاده از شعر حسین گل‌گلاب در آواز دشتی ساخت.  از آن زمان تاکنون، مردم ایران این سرود را همچون سرود ملی ایران می‌ستایند و در هر کنسرتی که سرود «ای ایران» اجرا شود، ایرانی‌های داخل سالن به نشانه احترام به سرزمین‌شان برمی‌خیزند. اجرای بخش آوازی این سرود را غلامحسین بنان بر عهده داشته که هنوز هم بهترین اجرا از این سرود محسوب می‌شود.  این سرود با شماره ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی کشور در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
 از ویژگی‌های این سرود، آن است که تک‌تک واژه‌های به‌کار‌رفته در آن، فارسی است و در هیچ‌یک از ابیات آن، کلمه‌ای غیرفارسی وجود ندارد.  در سال‌های نخست پس از انقلاب، «ای ایران» برای مدت کوتاهی «سرود ملی» ایران بود که از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد؛ اما پس از مدتی از رسانه ملی حذف شد تا سال‌های اخیر که در مناسبت‌ها و رویدادهای تاریخی و سیاسی خوانده می‌شود.

 


دیدگاه‌ها(۰)