۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
زوم چندماهه‌ بر سینمای ایران در کانادا

شرق: یک مرکز فرهنگی نمایش فیلم در کانادا در ماه‌های آینده میزبان حمید فرخ‌نژاد، لیلا حاتمی و علی مصفا خواهد شد.
مرکز فرهنگی «فونیکس» به مدیریت امیر گنجوی، در ماه‌های اخیر به‌عنوان یکی از نهادهای سینمایی ایران در خارج از کشور، فیلم‌های ایرانی را در کانادا پخش می‌کند.
هسته اصلی این مرکز دو سال پیش در تورنتو زده شده و اکنون این مرکز فرهنگی در تمامی شهرهای اصلی کانادا (مونترال، ونکوور، ادمونتون، کلگری، اتاوا و ونکوور) فعالیت دارد.
در این مدت چندماهه اخیر، فیلم‌های مختلفی از ایران با حضور عوامل آنها در کانادا در این مرکز پخش شده است. مانی حقیقی با (‌اژدها وارد می‌شود و پنجاه کیلو آلبالو)، حامد بهداد با (هفت‌ماهگی و نیمه‌شب اتفاق افتاد)، نیکی کریمی با (شیفت شب و ربوده‌شده)، فاطمه معتمدآریا با (آباجان)، شهاب حسینی با (خانه پدری و آپارتمان طبقه وسط)، لوون هفتوان با (دراکولا) از جمله هنرمندانی بودند که در این برنامه حاضر شدند و حسین معززی‌نیا، منتقد سینما، نیز از میهمان‌های شش‌ماهه اخیر این مرکز بوده‌ است.
همچنین طبق اعلام گنجوی قرار است ماه ژوئن (خرداد) حمید فرخ‌نژاد میهمان این مرکز باشد و لیلا حاتمی، علی مصفا و زری‌‌ خوشکام دیگر میهمان‌های ویژه این مرکز در ماه جولای و آگوست هستند. بیش از ۵۰ عنوان از فیلم‌های مطرح و شناخته‌شده سینمای ایران در این مرکز و در شهرهای مختلف کانادا به نمایش درآمده است.  طبق گفته گنجوی؛ «هدف اصلی فونیکس پخش فیلم‌های تحسین‌شده و برجسته سینمای ایران است. برگزاری جلسات نقد و بررسی با حضور عوامل از دیگر فعالیت‌های این مرکز است. ارتباط بسیار نزدیکی بین این مرکز و فضای نقد سینمایی برقرار شده است و در ضمن به‌طور اختصاصی در ونکوور، برنامه‌های سینمایی و نمایش فیلم به مدیریت دکتر امیرهوشنگ هاشمی، منتقد و نویسنده قدیمی سینما و عضو هیئت داوران جشن سینمایی حافظ و مدیر شرکت پسفیک یونایتد پروداکشنز، برگزار می‌شود».
در تورنتو این برنامه مورد حمایت دانشگاه‌های «تورنتو» و «یورک» است و جلسات پرسش‌وپاسخ معمولا با حضور استادان دانشگاهی یا منتقدان شناخته‌شده ایرانی برگزار می‌شود. نیکی کریمی آخرین میهمان این مرکز (و جشنواره سینه - ایران) از سطح کیفی/ فرهنگی برنامه‌های این مرکز در صفحه شخصی‌اش نوشته و از آن تعریف کرده است.
طبق اعلام مدیر مرکز فرهنگی «فونیکس»؛ «با وجود آنکه هزینه برگزاری و پخش فیلم در خارج از کشور بسیار سنگین است، از همان ابتدای پیدایش، این مرکز هدف اصلی خود را حمایت از دانشجویان اعلام کرد، قیمت نسبتا پایین بلیت‌های این مرکز یکی از روش‌هایی بوده که مرکز فرهنگی فونیکس برای جذب مخاطبان استفاده کرده است، همچنین تا امروز مرکز فوق بدون هیچ‌گونه کمکی از هیچ نهادی و کاملا مستقل عمل کرده و با گرفتن اسپانسر از بخش خصوصی سعی کرده هزینه‌های برنامه‌های  خود را تأمین کند».


دیدگاه‌ها(۰)