۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
روز سرنوشت

شرق: ساعت هشت صبح روز جمعه 29 اردیبهشت، زنگ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور به صدا درآمد. در این دوره از انتخابات، 56‌میلیون‌و 410‌هزارو 234 نفر واجد شرایط رأی‌دادن بودند که از این تعداد، یک‌میلیون‌و 350 هزار و 294 نفر برای نخستین‌بار می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند. همچنین حدود 63‌هزار‌و 500 شعبه اخذ رأی نیز برای رأی‌دهندگان در نظر گرفته شده بود. روز گذشته هم‌زمان با حضور مردم از ساعات ابتدایی روز در پای صندوق‌های رأی، نامزدهای ریاست‌جمهوری، چهره‌های سیاسی و اعضای هيئت دولت و علما و مراجع تقلید هم در پای صندوق  رأی حاضر شدند. وجه غالب سخنان این چهره‌ها و نامزدها، تشکر از حضور مثال‌زدنی مردم در همان ساعات ابتدایی رأی‌گیری بود. همچنین تأکید بر رعایت قانون بعد از اعلام نتایج رأی‌گیری از دیگر موضوعاتی بود که نامزدها و چهره‌های سیاسی به آن اشاره داشتند. در تهران، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، نام برخی از حوزه‌های رأی‌گیری بیشتر به چشم می‌آمد. حسینیه جماران و حسینیه ارشاد، دو شعبه اخذ رأی بودند که بسیاری از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و البته رئيس‌جمهور رأی خود را در این حوزه‌ها به صندوق ریختند. مسجد لرزاده، مسجد قبا و مسجد جامع شهرری هم از جمله شعبی بودند که چهره‌های اصولگرا رأی خود را در آنجا به صندوق ریختند. حسن روحانی در کنار  اسحاق جهانگیری، وزیر دفاع، مصطفی معین، علی مطهری، معصومه ابتکار و ابراهیم یزدی، آرای خود را در حسینیه ارشاد به صندوق ریختند. حجم جمعیت در این مسجد به گونه‌ای بود که دو صندوق سیار هم به مجموع صندوق‌های رأی در حسینیه ارشاد اضافه شد و صندوق‌های رأی آنها در مجموع برای هر دو انتخابات به ۱۲ صندوق افزایش پیدا کرد.
حسینیه جماران، صبح روز گذشته میزبان رئيس دولت اصلاحات بود که در اولین دقایق روز گذشته در این انتخابات حاضر شد. همچنین به رسم مألوف، اعضای بیت امام به همراه برخی از وزرا، مثل بیژن زنگنه، وزیر نفت، مجید انصاری، معاونت حقوقی رئيس‌جمهور، محمدباقر نوبخت و علی یونسی آرای خود را در این حسینیه به صندوق ریختند. سیدحسن خمینی، سیدعلی خمینی و سیدیاسر خمینی فرزندان یادگار امام، صدیقه مصطفوی دختر امام، فاطمه طباطبایی همسر مرحوم سیداحمد خمینی، عدنان طباطبایی فرزند مرحوم صادق طباطبایی و مرتضی اشراقی نوه امام نیز صبح دیروز با حضور در حسینیه جماران، رأی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداختند. محمدرضا عارف هم به همراه همسرش در این مکان آرای‌شان را به صندوق ریختند.
روحانی: هر کسی که انتخاب ‌شود، باید به او کمک کنیم
به گزارش ایرنا، حسن روحانی بعد از آنکه رأی خود را به صندوق ریخت، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هر رأی مردم ایران همچون قطره آبی بر دریای خروشان ایران اسلامی افزوده می‌شود، افزود: ما به سمت سال 1400 حرکت می‌کنیم؛ یعنی به سمت قرن جدید. باید تلاش کنیم با آمادگی کامل وارد این قرن جدید شویم.
او همچنین گفت: این انتخابات برای تأثیرگذاری کشورمان در منطقه و جهان است و برای آسایش خود و فرزندانمان است و همه مردم با حضور حداکثری در این انتخابات شرکت می‌کنند.
او ادامه داد: هر نامزدی که انتخاب ‌شود، باید به او کمک کرد تا این مسئولیت سنگین را به سرانجام برساند و هر کسی که انتخاب می‌شود، باید از فردا با وحدت، همدلی و نشاط و شادی به او کمک کنیم.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه اساس انتخابات بر مبنای قانون است و این انتخابات براساس قوانین کشور و در چارچوب مقررات قانونی است، گفت: کشور فقط با قانون اداره می‌شود و متأسفانه دو مشکلی که همواره وجود داشته قانون‌گریزی و اخلاق‌گریزی است که باید برای حل این دو مشکل به هم کمک کنیم.
روحانی گفت: شور و نشاط، شادی و یک رقابت سالم در روز 29 اردیبهشت ماه در سراسر کشور شکل گرفته است و امیدواریم با حضور پرشور مردم سرنوشت کشور در مرحله اول مشخص شود و هر کسی که انتخاب می‌شود باید با اتحاد و همدلی به او برای پیروزی ایران اسلامی کمک کنیم.
میرسلیم: برنامه‌هایم را در اختیار نامزد پیروز قرار می‌دهم
سیدمصطفی میرسلیم،  دیگر نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری بعد از انداختن رأی خود در صندوق شعبه اخذ رأی مسجد قبا در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اگر فرد دیگری به غیر از شما پیروز انتخابات شود، آیا به قانون تمکین می‌کنید، گفت: مهم قانون است. هرچه قانون بگوید نظر ما نیز همان است؛ چه موافق نظر ما یا مخالف نظر ما باشد. او در پاسخ به این پرسش که اگر فردی غیر از شما پیروز انتخابات شد به او چه خواهید گفت، گفت: اول به پیروز انتخابات تبریک می‌گویم، سپس مجموعه بررسی‌ها، برنامه‌ها و نظراتم را به او خواهم داد.
رئیسی: هر نتیجه‌ای را که حاصل شد بپذیریم
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی از دیگر نامزدهای این دوره از انتخابات که  همراه خانم جمیله علم‌الهدی، همسرش، در مسجد جامع ارشاد شهرری حضور پیدا کرده بود، بعد از ریختن آرای خود به صندوق گفت: حق‌الناس جلوه‌ای از قانون‌مداری است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید فرمودند. رئیسی با بیان اینکه رأی‌گیری در کشور ما، سازوکاری اطمینان‌بخش و قانونی است، افزود: همه باید آرای مردم را امانتی الهی بدانیم و هر نتیجه‌ای حاصل شد آن نتیجه را بپذیریم.
هاشمی‌طبا: هر کسی که انتخاب نمی‌شود تمکین کند
مصطفی هاشمی‌طبا هم پیش از انداختن رأی خود در مدرسه شهید قاسم‌زاده در خیابان شهید عراقی گفت: اینجا محله ماست و من همیشه در همین محل رأی می‌دهم.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره این موضوع که اگر شما یا نامزد مطلوبتان انتخاب نشود تمکین می‌کنید، گفت: همه باید به قانون احترام بگذارند. من هم گفته‌ام رئیس‌جمهوری که نتواند به قانون احترام بگذارد صلاحیتش را از دست داده است. بنابراین هرکس انتخاب می‌شود یا نمی‌شود باید به قانون و رأی مردم احترام بگذارد.
قالیباف: پیروز واقعی انتخابات، مردم انقلابی هستند
محمدباقر قالیباف، نامزد انصراف داده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، قبل از ظهر جمعه با حضور در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینای اردبیل رأی خود را به صندوق انداخت. او در گفت‌وگویي کوتاه به خبرنگاران گفت: حضور گسترده و گرم و آگاهانه ملت تأییدکننده این مطلب است که پیروز واقعی انتخابات همین مردم انقلابی ایران هستند.قالیباف، درباره هدف از سفر خود به اردبیل گفت: دوشنبه گذشته قصد سفر به این شهر را داشتم که بنا به مشغله کاری امکان دیدار با مردم شریف این شهر میسر نشد و در این سفر خواستم ارادت قلبی خود را به این مردم ابراز کنم.
او گفت: بعد از انتخابات حتما رقابت‌ها به پایان خواهد رسید و کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می‌شود، امیدوارم با هر گرایشی دست به دست هم دهیم و به این مردم عزیز خدمت کنیم و با توجه به حضور مردم،  فکر می‌کنم مشارکت در سراسر کشور در سطح عالی باشد.
جهانگیری: مردم حساسیت این انتخابات را درک می‌کنند
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری هم با بیان اینکه مردم ایران بعد از شنیدن نظرات کاندیداها امروز در صحنه انتخابات حاضر شده‌اند، گفت: ملت ایران بهتر از هرکسی موقعیت کشور، حساسیت منطقه‌ای و اهمیت انتخابات را به‌خوبی درک می‌کنند و حماسه بزرگی خلق خواهند کرد.
او با بیان اینکه این حماسه ماندگار هم برای دشمنان بیرونی و هم برای ملت ایران پیام‌هایی دارد، ادامه داد: پیام این حماسه به دشمنان این است که ملت یکپارچه هستند و راه خود را پیدا کرده‌اند، از آرمان‌های انقلاب و رهبری دفاع می‌کنند و پیام آن به داخل این است که مردم راه توسعه و پیشرفت را شناخته و این مسیر را ادامه خواهند داد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در پاسخ به اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوره بعدی چگونه خواهد بود؟ گفت: سیاست خارجی براساس سیاست‌های گذشته است که همان تعامل با دنیا، دفاع از اعتبار و ارزش‌های ایرانی و حقوق ملت ایران در میز مذاکرات است.
او در پاسخ به اینکه آیا با رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفت‌وگو خواهید داشت؟ گفت: ما به دنبال مذاکره مستقیم با آمریکا نیستیم و مذاکرات در محدوده مسائل هسته‌ای است؛ در ارتباط با مسائل کشور و منطقه به موقع خود وارد بحث می‌شویم.
رئيس قوه قضائیه: پیروز واقعی این انتخابات، ملت ایران است
به گزارش ایرنا آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئيس قوه قضائيه پس از انداختن رأی خود به صندوق، در جمع خبرنگاران گفت: فارغ از نتیجه، مسلما پیروز واقعی این انتخابات، ملت بزرگ ایران است که با حضور خود، همبستگی، اتحاد و حمایت از نظام را نشان می‌دهند و ضمن خنثی‌كردن توطئه‌های دشمنان در منطقه و جهان، سطح اقتدار و امنیت ملی را ارتقا می‌‌بخشند.
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه علاوه بر حضور در انتخابات، انتخاب اصلح نیز مؤلفه بسیار مهمی برای پیشرفت کشور است، گفت: امیدواریم مردم ایران مثل همیشه با بصیرت، هوشیاری، تأمل و دقت، فرد اصلح را برای اداره قوه مجریه و همچنین افراد اصلح را برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند تا شاهد پیشرفت و اقتدار هرچه بیشتر کشور باشیم.
رئیس مجلس: امید است رقابت‌ها تبدیل به رفاقت شود
همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس هم پس از شرکت در انتخابات در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) قم در جمع خبرنگاران، افزود: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند، حضور گسترده مردم در انتخابات می‌تواند برای کشور امنیت‌ساز باشد و دشمنان را دفع کند؛ به‌ویژه در شرایطی که در منطقه آشفتگی امنیتی وجود دارد و بسیاری از کشورهای منطقه را درگیر خود کرده است.او ادامه داد: ملت ایران مردمی هوشیار و هوشمند هستند و رقابت‌های انتخاباتی همیشه در کشورمان وجود دارد، امید است این رقابت‌ها، بعد از انتخابات در جهت تحقق ایران آباد و پیشرفته تبدیل به رفاقت شود و پشتوانه‌ای برای ملت ایران باشد.
وزیر دفاع: مردم نتیجه عملکرد خود را به جشن بنشینند
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سردار سرتیپ پاسدار «حسین دهقان» هم روز جمعه پس از انداختن آرای خود به صندوق در حوزه رأی‌گیری حسینیه ارشاد گفت: مردم باید نتیجه عملکرد خود و حضور خود را به جشن و شادی بنشینند. مهم این است که مردم آمده‌اند و وظیفه دینی و ملی خودشان را انجام داده‌اند.او درعین حال هشدار داد: ممکن است بعد از اعلام نتایج، افراد یا گروه‌هایی با عنوان طرفداری از یک نامزد پیروز یا پیروز نشده، دست به اقداماتی بزنند که ملت بزرگ ما باید از این امر مراقبت کنند.
نوبخت: به خاطر هاشمی به جماران آمدم
محمدباقر نوبخت که پیش از ظهر جمعه در حسینیه جماران حضور یافته بود، رأی خود را برای این دو انتخابات به صندوق انداخت.
او پس از انداختن رأی خود گفت: این نخستین انتخاباتی است که بدون شخصیت محبوبم و یار حضرت امام خمینی و رهبر معظم انقلاب یعنی مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برگزار می‌شود. نوبخت با یادآوری اینکه مرحوم هاشمی همواره در این شعبه رأی خود را در صندوق رأی می‌انداخت، گفت: انتخاب این مکان به خاطر ارادت من به آیت‌الله هاشمی بود.
مولاوردی: راه دسترسی به مطالبات صندوق رأی است
شهیندخت مولاوردی معاون زنان ریاست‌جمهوری هم با حضور در مسجد امیر آرای خود را به صندوق ریخت و به خبرنگاران گفت: پیام من خطاب به مردم همان‌طور که پیش از این هم گفتم، انتظار حضور حداکثری و مشارکت کامل است؛ به‌ویژه به زنان و دختران ایرانی می‌گویم که برای رقم‌‌زدن سرنوشت خود و دستیابی به مطالباتی که سال‌ها دنبال کرده‌اند، راهی جز صندوق‌های رأی ندارند.
عارف: رأی بالای مردم به معنای تأیید برنامه‌های دولت است
محمدرضا عارف هم که صبح جمعه به همراه همسرش برای شرکت در انتخابات، در حسینیه جماران حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران با تأکید بر لزوم مشارکت مردم در انتخابات گفت: این مردم هستند که با حضور جدی خود می‌توانند نماینده خود را در ریاست‌جمهوری و شورای شهر انتخاب کنند تا بتوانیم موقعیت خوبی به لحاظ تأثیرگذاری در منطقه داشته باشیم.
نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات سبب اجرائي‌‌شدن وعده‌های آنان در مسند ریاست‌جمهوری و شورای شهر می‌شود. رأی بالای مردم به معنای تأیید برنامه‌های دولت است و دولتی که با رأی بالای مردم انتخاب می‌شود، خیلی بهتر می‌تواند برنامه‌هایش را جلو ببرد و با چالش‌های کمتری روبه‌رو خواهد شد.
علی مطهری: هر کسی رأی آورد، همه باید تابع او باشند
علی مطهری هم که رأی خود را در حسینیه ارشاد به صندوق انداخت، در جمع خبرنگاران درباره عملکرد صداوسیما در پوشش برنامه‌های انتخاباتی گفت: عملکرد صداوسیما در پوشش مناظره‌ها و مستندهای نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری خوب بود اما در بخش خبر گاهی جانبداری‌هایی وجود داشت. او با بیان اینکه تسلیم رأی ملت هستیم، افزود: هر کسی رأی آورد، همه باید تابع او باشند.نماینده تهران حضور مردم در پای صندوق‌های رأی را نکته‌ای مثبت برای انقلاب و مردم عنوان و اضافه کرد: نگاه دنیا در هر انتخاباتی به میزان مشارکت مردم است و این مسئله می‌تواند در جایگاه ایران از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی تأثیرگذار باشد.
علوی: امنیت واقعی را مردم با حضور خود تبیین می‌کنند
به گزارش ایسنا، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات هم پس از شرکت در انتخابات در صندوق مستقر در وزارت کشور، گفت: امنیت واقعی را مردم با حضور خود تبیین می‌کنند و ما در دوران دفاع مقدس و در آستانه مناسبت‌های ٢٢ بهمن و روز قدس یادمان هست که رسانه‌های صدام عربده می‌کشیدند که حضور مردم در این مناسبت‌ها را هدف قرار داده و به خاک و خون می‌کشیم.او ادامه داد: آنها می‌خواستند با این تهدیدات، حضور مردم ما را در این مناسبت‌های ملی کم‌رنگ کنند ولی مردم ما همواره نشان داده‌اند این ارعاب‌ها تأثیری در حضور آنها ندارد.
چهره‌های اصلاح‌طلبی که آمدند
مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات هم که برای انداختن آرای خود به حسینيه ارشاد آمده بود، پس از انداختن آرای خود در صندوق به ایرنا گفت: باید به ثبات مدیریت در کشور رأی بدهیم و به گونه‌ای حرکت کنیم که در سال 1400 شاهد تحقق آرمان‌ها و اهداف دیرینه خود باشیم.
ابراهیم یزدی هم روز جمعه با حضور در حسینیه ارشاد بعد از انداختن رأی خود به صندوق در جمع خبرنگاران، وضعیت انتخابات را خوب و مثبت ارزیابی کرد. او درباره تأثیر مناظره‌های انتخاباتی بر میزان مشارکت و نظر مردم گفت: مناظره‌ها در روشن‌کردن برخی از زوایای مسائل سیاسی برای مردم عادی مؤثر و مثبت بوده و با استفاده از آنها شفاف‌سازی صورت گرفته است. محسن هاشمی هم با حضور در حرم امام خمینی ضمن زیارت مرقد امام راحل و مزار پدرش در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد. محسن هاشمی پس از انداختن رأی خود در صندوق اخذ آرا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نتیجه این انتخابات هر چه باشد به نفع مردم، نظام و کشور خواهد بود، افزود: نتیجه انتخابات هر چه باشد و هر که پیروز شود، در نهایت طبق نظر مقام معظم رهبری به نفع کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
عبدالله نوری: پیشنهادم به همه ملت ایران، ‏شرکت در انتخابات است
عبدالله نوری هم پس از شرکت در انتخابات در سخنانی گفت: من مدتی بود که در انتخابات شرکت نمی‌کردم. از انتخابات سال 88 به این نتیجه رسیدم که همیشه شرکت، بهتر از ‏عدم شرکت است و هر انتخاباتی، تأثیر خودش را خواهد داشت در مردم. الان هم پیشنهادم به همه ملت ایران، ‏شرکت در انتخابات است و قطعا شرکت در انتخابات، برای ملت ایران نتیجه‌بخش خواهد بود.‏ معصومه ابتکار هم با حضور در حسینيه ارشاد رأی خود را در صندوق انداخت و در جمع خبرنگاران گفت: مردم چهار سال آینده ایران را رقم می‌زنند البته آینده بلندمدت ایران در گرو انتخابی است که امروز انجام می‌دهند و امیدواریم برای امید بیشتر، پیشرفت و اعتلای ایران مردم با قوت پای صندوق‌های رأی بیایند. سعید حجاریان هم با حضور در یکی از شعب رأی‌گیری آرای خود را صندوق ریخت. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش‌و‌جوانان، هم در مسجد هدایت آرای خود را به صندوق ریخت و وزیر اقتصاد، علی طیب‌نیا هم در مسجدالرسول میدان کاج سعادت‌آباد برای رأی‌گیری حاضر شد. علی یونسی هم در جماران حاضر شد و رأی داد. وزیر علوم هم صبح روز گذشته با حضور در دانشگاه امیرکبیر، رأی خود را به صندوق انداخت. سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، رأی خود را در یکی از صندوق‌های سیار انداخت. مجيد انصاري، معاون حقوقي رئيس‌جمهور، با حضور در حسينيه جماران، رأي خود را به صندوق انداخت. بهزاد نبوی هم از بندرانزلی در انتخابات شرکت کرد.
مراجع تقلید آرای خود را به صندوق ریختند
مراجع عظام تقلید هم در قم آرای خود را در صندوق‌های سیار ریختند. بر همین اساس، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی، از مراجع تقلید، ضمن انداختن رأی خود، گفت: امروز لازم است مردم متعهد و انقلابی ایران که در همه جریان‌ها حماسه‌آفرین بوده‌اند و حرکت‌شان مؤثر بوده است، به میدان بیایند. آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی تأکید کرد: وقتی که رئیس‌جمهور انتخاب شد، همه آن را یاری کنند و باید مسائل انتخاباتی کنار گذاشته شود. آیت‌الله لطف‌الله صافی‌گلپایگانی هم ابراز امیدواری کرد که خدا کشور و مردم را از توطئه‌ها و مشکلات مصون بدارد و مردم و مسئولان در مقاصد درست خود به خوبی حرکت کنند. آیت‌الله ابراهیم امینی روز جمعه پس از شرکت در انتخابات، در جمع خبرنگاران گفت: دولت‌های خارجی روی حضور مردم ما حساب ویژه باز می‌کنند و شرکت گسترده آنان در انتخابات باعث ناامیدی دشمنان و خوشحالی دوستان نظام خواهد شد. او گفت: منتخب ملت که موفق به کسب رأی مردم می‌شود، این مردم را فراموش نکند و باید مشکلات آنها به‌ویژه بی‌کاری و مشکل ازدواج را حل کند. آیت‌الله جعفر سبحانی، از مراجع تقلید، هم صبح جمعه پس از شرکت در انتخابات، در جمع خبرنگاران با اشاره به بیانات امام راحل با عنوان جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد، افزود: حفظ جمهوریت و نظام اسلامی در گرو انتخاب فرد اصلح است. این مرجع تقلید ادامه داد: منتخبان مردم هم در شورا و هم قوه مجریه باید بر اساس قوانین اسلامی حرکت کنند.
آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی‌گرگانی پس از شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران، گفت: انتظار ما از ملت بزرگ و نجیب ایران اسلامی این است که سرنوشت مملکت را به دست شخصی اصلح بسپارند تا سرنوشت این ملت را به وجه احسن انجام دهد. آیت‌الله محمود هاشمی‌شاهرودی، نایب‌رئيس مجلس خبرگان رهبری، هم که در بیمارستان بستری است، صبح روز گذشته در همان محل بیمارستان رأی خود را به صندوق انداخت. آیت‌الله جوادی‌آملی هم در یکی از صندوق‌های سیار آرای خود را به صندوق ریخت.
احمد جنتی: هرکسی رئیس‌جمهور شد افراد انقلابی را انتخاب کند
آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، ضمن بازدید از صندوق سیار در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، رأی خود را به صندوق انداخت. عباسعلی کدخدایی، سخنگو و عضو شورای نگهبان، هم در یکی از صندوق‌های سیار هيئت مرکزی نظارت بر انتخابات، رأی خود را به صندوق ریخت. دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رأی خود در صندوق در جمع خبرنگاران گفت: الحمدالله همیشه این طور بوده که مردم دعوت مقام معظم رهبری را برای مشارکت گسترده اجابت می‌کردند. او افزود: مردم همیشه به دعوت امام و رهبر انقلاب توجه داشته‌اند و به همین جهت با عقیده و ایمان سر صندوق حضور یافته‌اند و می‌دانند این وظیفه شرعی و ملی است. بنده هم به همین دلیل در انتخابات شرکت می‌کنم و وظیفه خودم می‌دانم و امیدوارم آثار و برکات زیادی داشته باشد.  دبیر شورای نگهبان گفت: این آرا سرنوشت آینده کشور را تعیین می‌کند. مردم باید احساس کنند دِینی به گردن دارند و باید ادا کنند. باید از خون شهدا پاسداری کنیم؛ آنها در راه اسلام و انقلاب جان دادند و ما باید در این راه حرکت کنیم و راه آنها را ادامه دهیم. راه شهدا همین است و امیدواریم که انقلاب همیشه زنده باشد و همیشه هم کار دست افراد انقلابی باشد. دبیر شورای نگهبان گفت: اگر امور کشور به دست افراد انقلابی اداره شود، آباد می‌شود و اگر انقلابی نباشد، درست کار نمی‌کند و مردم را معطل می‌کند و کارها را برخلاف رویه انجام می‌دهند. هر کسی که رئیس‌جمهور شد، باید افراد انقلابی را برای همکاری انتخاب کند. با یک حرکت انقلابی کارها را ادامه دهند و امروز و فردا نکنند. قرص سر کار بایستند و استقامت داشته و برای خدمت به مردم آماده باشند.
اصولگراهایی که رأی دادند
از میان چهره‌های اصولگرا، افرادی مانند ولایتی، حدادعادل و آیت‌الله یزدی از چهره‌های شاخصی بودند که بعد از رأی‌گیری در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سؤالات پاسخ گفتند. ولایتی، رئيس مرکز تحقیقات استراتژیک، پیروز نهایی انتخابات را ملت ایران دانست و گفت: «انتخابات عامل وحدت و نمایش اقتدار نظام و کشور است و مسیر روشن و نورانی ایران اسلامی با حمایت مردم، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و همت مسئولان ادامه خواهد یافت. رئیس هيئت امنای دانشگاه آزاد تصریح کرد: بی‌تردید نظام مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان مستقل‌ترین کشور، به پشتوانه مردم تمام اهداف ایران اسلامی را به پیش برده و برخلاف طراحی‌ها و توطئه‌های دشمنان، حضور باشکوه مردم موجب ناکامی دوباره آنان خواهد شد». محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه در انتخابات شرکت می‌کنیم تا جامعه ایران را به رشد و انقلاب را به آرمان‌های خود برسانیم، عنوان کرد: «مردم با شرکت در انتخابات، پیام مردم‌سالاری دینی را به جهان می‌دهند».
آیت‌الله مصباح‌یزدی، رئيس مؤسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی (ره)، نیز پس از انداختن رأی خود به صندوق سیار، در جمع خبرنگاران، با تأکید بر حضوری حداکثری و باشکوه در پای صندوق‌های رأی افزود: «انسان مختار است و خدا سرنوشت او را به دست خودش سپرده، پس اگر کوتاهی کند، به خود ضرر زده است. حضور پای صندوق‌های رأی برای این است که ما همه معتقد به ولایت فقیه هستیم و اطاعت از ولی‌فقیه را واجب شرعی می‌دانیم؛ لذا با توجه به تأکیدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب حضور حداکثری و باشکوه از ضروریات است». «غلامحسین غیب‌پرور»، رئيس سازمان بسیج مستضعفین، هم گفت:«براساس جلسات و اقداماتی که از چند ماه قبل با مسئولان وزارت کشور و فرماندهان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی برگزار شد، تقسیم کار شده تا در هر نقطه از سرزمین پهناور ایران نیاز باشد، نیروهای بسیج به برگزاری هرچه‌بهتر انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک کنند». غلامعلی حدادعادل هم با حضور در مسجد لرزاده تهران گفت: «با وجود اختلاف‌سلیقه در کشورمان مردم در امنیت و آرامش زندگی می‌کنند که این نشان از فرهیختگی و بلوغ فکری آنهاست. باید از مردم با هر سلیقه‌ای که پای صندوق‌های رأی حضور یافته‌اند تشکر کرد». آیت‌الله محمد یزدی، رئيس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، هم روز جمعه پس از انداختن رأی خود در صندوق سیار در جمع خبرنگاران، انتخابات را یک برکت دانست و افزود: «باید همه اقشار جامعه در انتخابات شرکت کرده و به فرد اصلح رأی دهند.  نظام اسلامی و مردم ایران برای برپایی احکام قرآن، اسلام، خدا و دین قیام کرده‌اند و باید مسئولان و منتخب ملت ایران نیز در این مسیر گام بردارند».

 


دیدگاه‌ها(۰)