۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۶۸ - ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
آينه

اعتماد
سوسن شریعتی: فرداهای انتخابات هم که معلوم نباشد این 24 ساعت‌های قبل از انتخابات غنیمت معلومی است. 24 ساعت‌هایی که خروج جامعه محجوب ما از پشت پرده است، از آه‌های در‌ سینه‌مانده تا رازهای سر به مهری که به میدان می‌آیند. بغض‌ها فرو می‌شکنند، زمزمه‌ها می‌شوند صدا، آرزوها می‌شوند مطالبه و به گوش‌ها می‌رسند. به گوش دیگران و به گوش از ما بهتران. هم ما می‌فهمیم که همه را به کیش خود نپنداریم و هم آنها می‌فهمند که چه دل‌های پری! دور می‌شود دور آحاد... از همه نوع، از همه رنگ. همه مجبور می‌شویم سر کنیم با این همه رنگ، با این همه صوت. عادت‌های بدِ «خود-اکثریت‌پنداری» چهارساله را برای لحظاتی –حتی از سر اجبار- به کناری می‌گذاریم و شهر می‌شود شهر فرنگ. بی‌نام و نشان‌ها قهرمان این روزهای آخرند. انتخاب را از دوگانه خیر و شر خلاص‌کردن و روآوردن به مفید و مضر؟ عمر این 24 ساعت‌ها هیچ‌وقت طولانی نبوده است. همین است که شکل و شمایل حشر را دارد. جزر و مد است. دستخوش غیبت‌های کوچک و بزرگ است؛ اما خدا را چه دیدی، شاید بشود طولانی‌ترش کرد. پس طولانی‌تر بادا این ساعت‌های بیداری!

آفتاب يزد
سعید لیلاز: مکانیزم و ماشین انتخابات و سازوکار آن در ایران هنوز کار می‌کند، این ماشین هنوز جواب می‌دهد و تا وقتی این مکانیزم کار می‌کند، ما باید در انتخابات شرکت کنیم؛ درحال‌حاضر نیز رقابت بر سر گذشته و آینده است. مردم یا گذشته را باید انتخاب کنند یا آینده‌ را. کسانی که در چنین شرایطی از تحریم انتخابات می‌گویند، عملا راه عقبگرد ایران را انتخاب کرده‌اند. ما دو راه بیشتر برای ایران نداریم یا روش فعلی یعنی کار از درون نظام جمهوری اسلامی برای اصلاح تدریجی این کشور به اتفاق هم با حفظ نظام جمهوری اسلامی یا روش عقبگرد ایران. من می‌دانم که هیچ‌کس انتهای راه دوم را نمی‌خواهد و نمی‌تواند به آن فکر کند. برای همین اگرچه به تمام کسانی که به خاطر ناراحتی از شرایط نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند، حق می‌دهم و قبول دارم که آنها دلگیر هستند و مطالبات‌شان پاسخ داده نشده است؛ من می‌دانم که ملت ایران تحت چه فشاری هستند.  

كيهان
سعدالله زارعی: در واقع کاری که این روزها در بعضی از سخنرانی‌ها، گفت‌وگوها و میتینگ‌های انتخاباتی مشاهده کردیم، پرکردن همان بخش از پازل دشمن بود که بدون آن آمریکا هرگونه اقدام نظامی علیه ایران یا علیه هم‌پیمانان آن در منطقه را «احمقانه» ارزیابی می‌کند. اگر در اجلاس مشترک آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ که با حضور 25 کشور اسلامی بزک خواهد شد، آمریکا با استناد به آنچه در ایران علیه توان و نیروهای نظامی کشور بیان می‌شود، جمع را به این قناعت برساند که «یک ضربه کافی است»، در واقع جنگ علیه ایران از داخل کلید خورده است. البته در نهایت ایستادگی‌ نیروی دفاعی ما نه‌تنها خنثی‌کننده، بلکه بازدارنده است.

وطن امروز
الیاس نادران: اگر مردم همت کنند، می‌توانیم انتخابات را از آقای روحانی بگیریم. ارتباط چهره به چهره با مردم در هر سطحی، باعث آشنایی مسئولان هر حوزه با مسائل مردم می‌شود. این موضوع همچنین باعث می‌شود دولت، خارج از گزارش‌های کاغذی و رسمی با مردم در ارتباط باشد. وقتی مردم مسئولان را میان خود می‌بینند، به انتقال مسائل و مشکلات‌شان امیدوار می‌شوند و به این صورت چهره مردمی نظام بهتر نشان داده می‌شود؛ این موضوع همچنین باعث می‌شود میان آنها و مسئولان دیالوگ ایجاد شود. ارتباط با مردم می‌تواند به جهت رفع گرفتاری‌های اضطراری مردم و ایجاد امیدواری در آنها مبنی بر اینکه گوش شنوایی در نظام برای شنیدن گرفتاری‌های‌شان وجود دارد، مؤثر باشد. این دولت که تمام شد؛ اما دولت‌های بعدی باید از این ظرفیت استفاده و سعی کنند از نزدیک، مشکلات مردم را ببینند. ان‌شاءالله بتوانیم در دور نخست، انتخابات را از آقای روحانی بگیریم و کار تمام شود و مردم دیگر به زحمت نیفتند. اگر مردم همت کنند، این اتفاق امکان‌پذیر است.


دیدگاه‌ها(۰)